13 Май, 2015 14:53 2 072 15

Пенсионната възраст ще се вдига

  • бойко борисов-
  • възраст-
  • пенсионната-
  • вдига

Има теми, които сме склонни да коментираме, има теми, които изобщо не бихме коментирали и една от тях е възрастта за пенсиониране, заяви Бойко Борисов

Не сме склонни да коментираме възрастта за пенсиониране - тя ще се вдига, заяви премиерът Бойко Борисов на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

"Има теми, които сме склонни да коментираме, има теми, които изобщо не бихме коментирали. Една от тях е възрастта за пенсиониране. При този демографски срив, който имаме в държавата, няма как това да не се случи. Още повече, че огромен ресурс влагаме в здравеопазване, така че възрастта ще се вдига", подчерта Борисов.

"Безспорен факт е, че държавата дава над 1 800 млн. лв., за да се изплащат сегашните пенсии. С една дума изключително много подкрепям това, което министър Калфин предлага. Пенсионната реформа не е нещо, което се прави от днес за утре", заяви още той.

Калфин е положил огромни усилия да намери възможно най-лекия и плавен вариант за вдигане на възрастта за решаването на проблемите, заяви премиерът и изрази надежди за разбиране и отстъпчивост в някои посоки.

Вицепремиерът Ивайло Калфин обясни, че с еднодневните договори ще се осветли икономиката:

„По-голяма гъвкавост на работното време, запазвайки 40-часовата работна седмица, което също би било облекчение за служителите. Това става с разрешение на работодателя, така че това не би трябвало да нарушава процесите, трудовите.“

Във всички селски райони трябва да създадем трудов пазар, да дадем на безработните възможност да работят, каза още той във връзка с промените в Кодекса на труда.

"При положение, че те са наети за няколко дни, не е редно да губят своето социално подпомагане в Бюрото по труда.

Разбирам и напълно подкрепям опасенията, че от еднодневни трудови договори може да се разпрострат и да подменят общи трудови договори. Навсякъде действат програми за заетост, в които се подпомагат работодатели за наемане на работници, но в земеделието не може засега", заяви Калфин.

От КНСБ репликираха, че с предложенията се смесват противоречащи принципи, предаде БНР. Пламен Димитров предупреди:

„Как един работник ще работи, ще получава доход – трудово възнаграждение еднодневно, в същото време може да получава и обезщетение за безработица, а в същото време ще може да получава и социална помощ. Това е смесване на основни принципи и създава прецеденти, които после могат да ни доведат други проблеми, които дори сега може би не можем да предвидим.“

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал поиска на еднодневните договори да не се плаща осигуровката за пенсия:

„Защото и без това не им се признава за стаж и за това време, а и за няколко дена или две-три седмици само усложнява нещата и прави дотолкова по-неизгоден този договор за работодателя, че той ще предпочете старото положение.“

Въвеждането на гъвкавия работен ден Калфин аргументира с реални нужди на бизнеса и на работниците и съвместяването на трудовия със семейния живот, но Пламен Димитров предупреди:

„Първоначално темата беше поставена, че ние искаме да съвместим трудовия и семейния живот. Затова ние изцяло подкрепихме този подход. Това предполага априори инициативата да тръгва от работника, а не от работодателя, защото съвместяването на семейния с трудовия живот предполага, първо, аз да заявя моите семейни нужди – деца, възрастни хора в семейството – и то да бъде водещото, в края на краищата, когато се говори за съвместяване и за огъвкавяване.“

От бизнеса приеха синдикалната забележка. Васил Велев коментира:

„Което е в полза на работника и служителя, генерално е в полза и на работодателя, и да се отървем малко от това окопно мислене, че работодателят е враг и той непременно цели от всяка разпоредба по някакъв начин да създаде проблеми за работника. В частния сектор между впрочем това и сега се прави на много места, без да има такива разпоредби.“

Факти.бг припомня, че днес се състоя заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в сградата на Министерски съвет. Социалните партньори ще обсъдят проектите за изменение и допълнение на Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване. 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 плебса

    2 1 Отговор
    мрете,долни негодници!Като не можете да се справите,що си дадохте г.зЪ да управлявате?!!!Ама сладка е баницата,вие вашето си го взимате,а след вас -погром!Пълен погром!!!Дано в някой живот ви се върне тъпкано!!!!

    Коментиран от #2

  • 2 Румен Янев

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "плебса":

    Проблема на нашенеца е че все очаква на някой да му се върне в друг живот ама нали знаеш " бития - бит е....ния- е....н!!!Хората се оправиха без очаквания на сили свисше ама ние нали сме си мъдри.....Е поне няма да са 500 години защото българина ще изчезне като етнос след няма и 50...
  • 3 onq s konq

    1 1 Отговор
    Некои хора упорито не искат да раэберат,че вдигането на пенсионната въэраст е полеэно эа бъдещия пенсионер,эащото го стимулира да живее повече эа да дочака пенсията!То малко акъл се иска,но навреме:)
  • 4 гост

    1 1 Отговор
    Екстра! След някоя друга годинка пенсионната възраст ще стане равна на смъртния праг (70-80 годинки някъде...)
  • 5 mem

    0 0 Отговор
    Ама най-добре е да спрат да се плащат осигуровки.
    Всеки да си плаща в определени пенсионни фондове.
    Или да си направи сметка в някоя банка и да си внася за пенсия, колкото си прецени. Примерно бачкаш 40 години и си внасяш по 100лв на месец, за пенсия. Това прави 48000лв. Започнал си на 20 - приключваш на 60 години. Остават ти около 20 години живот, демек по 200лв на месец. Ако внасяш по 200 от заплата - взимаш 400 и тн.
    Така най-лесно може да се надлъжат, лъжците дето се мъчат да ни цакат. Кофтито е, че не сме единни, има много изпръхнали хора, дето се плашат.

    Коментиран от #7

  • 6 mem

    0 0 Отговор
    За здравните осигуровки важи същото.
    А да видим като са толкова отворени - от къде ще им влязат парите!
  • 7 onq s konq

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "mem":

    Бе хубо смяташ,ама сметката ти е беэ кръчмар.Толкова ли е трудно да се сетиш че точно като събереш тия элополучни пари и ще настъпи катаклиэмът "КТБ-2"?!
  • 8 изроди

    1 1 Отговор
    Е как няма да има демографски срив, като се изпразнихте на читавия народ и всичко се разбяга, то не се наядохте, не се накрадохте! За вас трябва целия народ да бачка, да ви плаща скъпите коли, скъпите к..воляци дето сгадате всяка вечер, и освен всичкото това, да храним и малки черни ! Не мерси!
  • 9 тошибиян

    2 1 Отговор
    емигрирайте дорде е време...бг е потънала гемия отдавна
  • 10 Хайнрих Химлер

    2 1 Отговор
    Разбира се ,че ще се вдига пенсионната възраст.Хората умират все по млади а пенсионната възраст се вдига.Знаете ли какво означава това?Пенсии през крив макарон.Затова пък циганите си взимат помощите и не им пъка.Баси и блатото в което се е превърнала милата ни татковина!
  • 11 1234

    0 0 Отговор
    Никакво имигриране,по добре да ги изгониме с камъни тия от държавата си,те не са много,като ги започнем от единия край,че да видите как ще си тръгнат сами,само малко кураж...
  • 12 1234

    0 0 Отговор
    към№3.То не е само да живееш,ами трябва и да можеш да работиш,а на 65 като станеш ще те видим как работиш,и как се работи по 10 11 часа на ден и то яко,а не в някоя канцелария на топло и на приказка....,но на чужд гръб и 100 тояги са малко.
  • 13 onq s konq

    0 0 Отговор
    Че то като ще работиш ,эа кво да живееш?
  • 14 тошибиян

    0 0 Отговор
    Откажете се от консумирането от телефони и други лъскави консуматорски загробващи придобивки идете на село и живейте както се живее на село...яжте каквото даде земята и природата
  • 15 ОВЧА МАСА

    1 0 Отговор
    ВСЕКИ НАРОД ПРИТЕЖАВА ПРАВИТЕЛСТВОТО,
    КОЕТО САМО СИ САСЛУЖАВА.

    СТРАШНО Е !

    ДА НЯМЯМЕ ЕДИН СВЯСТЕН ИЗБРАННИК, КОЙТО ДА ПРИОБЩИ НАРОДА НИ В ИМЕТО НА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ.

    ДА ПОЛУДЕЕШ ОТ УЖАС.

    НАГЛОСТ И БРУТАЛНОСТ.

    ГЕНОЦИД !
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове