„Обсъдихме с КТ „Подкрепа” нашата предизборна платформа, техните идеи и предложения за нейното развитие, защото тя не е затворена. Имаме общи позиции- да съсредоточим усилията за развитие на собствена индустрия и икономика, българско производство.” Това заяви на пресконференция в централата на БСП, лидерът на партията Корнелия Нинова след среща с ръководството на КТ” Подкрепа”. Тя добави, че в момента икономиката ни е базирана основно на евросредства и вече сме закъснели за развиване на собствена.
„Основна тема в разговорите ни с КТ „Подкрепа” бяха доходите – работни места, свързани с икономика и доходи. На едно мнение сме, че трябва да се намери механизъм за нарастване на доходите”, заяви Нинова. Тя обясни, че в тази сфера са били обсъдени въпросите с минималната работна заплата и механизмите за нейното нарастване. „Не сме съгласни, че в тригодишната прогнозна рамка на ГЕРБ в следващите години не се предвижда увеличение на минималната работна заплата. Ние сме за увеличение и не смятаме, че това ще доведе до страхотни катаклизми в икономиката, фалити на фирми. Времето и практиката показват, че това не се случва”, обясни председателят на БСП. Тя каза, че идеята, залегнала в платформата на „БСП за България” за преизчисляване на пенсиите, ще доведе до тяхното реално увеличение. По думите й само прилагането на швейцарското правило не е достатъчно.
Икономика и образование трябва да се обвържат с дългосрочно планиране
Корнелия Нинова посочи, че друга важна тема по време на разговорите е било образованието. „Обща е позицията ни, че е катастрофално положението с професионалните кадри, необходими за икономиката. „Икономика и образование трябва да се обвържат с дългосрочно планиране- какви сектори ще се развиват в икономиката и какви кадри са необходими за тях, за да се направи така реформа в образованието”, обясни лидерът на левицата.
Корнелия Нинова изтъкна, че КТ „Подкрепа” и БСП са на една и съща позиция по подписването на СЕТА. „Против сме корпорации да съдят държава в специални съдилища, само ако тази държава не им гарантира печалба. Против сме да се пренебрегват националните парламенти и националният суверенитет, когато се взимат решения, важни за съответната държава” каза още тя и поясни, че става въпрос за това, че когато се въвеждат регулации, трябва да се питат други институции, преди това да бъде направено. „Когато влезе този документ в българския парламент, ние няма да го ратифицираме”, категорична бе Корнелия Нинова.
„Напълно единодушни сме с БСП по отношение на СЕТА. Това споразумение не бива да се подкрепя, без сериозна реформа в него“, заяви категорично Ваня Григорова, икономически съветник към КТ"Подкрепа". Според нея не може да има наднационални арбитражи, които подкопават националния суверенитет. Тя подчерта, че има редица случаи в България- как държавата е била съдена за политика, която е провеждала. Григорова е на мнение, че има и други опасения и рискове, които съдържа това споразумение. „Намираме за недопустима намесата на европейски политици във вътрешния ни разговор по темата и ще продължим заедно с всички, които намират споразумението за вредно. То е вредно и за пазара на труда, за социалните права на гражданите и икономиката“, каза още Ваня Григорова.
„Ние сме силно притеснени от състоянието на няколко ключови сектора в държавата – образованието, вътрешна сигурност, здравеопазването, както и „слонът в стаята“, който се правим, че не виждаме – бедността“. Това заяви Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“. Според него, докато сме в низходящата спирала, като държава, не ни очаква нищо добро. „За да бъде променен този ход на събитията, всички участници трябва да положат усилия, да направят съответните стъпки и да дадем друг тласък на развитие на държавата“, категоричен е Манолов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ххх
Всички политици и съдии вън !!!
Пълна смяна на елита
Пп ВЪЗРАЖДАНЕ
14:36 24.02.2017
2 Българин
01:38 25.02.2017
3 Я.Петров
01:46 25.02.2017
4 артисти
12:13 25.02.2017
5 незнайко
11:07 26.02.2017