18 Септември, 2018 11:00 5 383 9

Потребителите: В сделката със „Сосиете Женерал Експресбанк“ прозира монопол

  • сосиете женерал експресбанк-
  • отп-
  • банка-
  • сделка

Сливането на Банка ДСК и „Сосиете Женерал Експресбанк“ може да доведе до монопол в България, с което да бъдат засегнати интересите на потребителите. Освен това „Сосиете Женерал Експресбанк“ да попадне под унгарска собственост в момент, в който Европейският съюз задейства наказателна процедура срещу Унгария. Ние алармираме властите да внимават с одобрението на сделката. За целта изпратихме писма до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), БНБ и Комисията на финансов надзор. Един от показателите, чрез които се определя дали е налице господстващо положение, е пазарният дял. След сливането, Банка ДСК може да доминира и да изкриви пазара, защото ще се превърне в гигант, особено при банкирането на дребно. Комбинираният пазар на двете банки при ипотечните кредити е близо 27%, а при потребителските – 38,78%. При общия размер на кредитите за домакинства, делът на банката става 31%, а при жилищните ипотечни кредити – 26.7%.

Новата банка ще бъде лидер по размер на активите – според данните на БНБ към края на юни 2018, те ще достигнат 19.1 млрд. лв., докато тези на първата в момента „УниКредит Булбанк“ са 18.6 млрд. лв. Така Банка ДСК ще заеме първо място по този показател. Освен това новата институция ще бъде лидер по размер на отпуснатите кредити (17.05 млрд. лв.) и привлечените депозити (16.7 млрд. лв.).

Общите пазарни дялове на трите най-големи банки в България обаче вече трайно ще надхвърлят посочената граница от 40% на КЗК след осъществяване на придобиването на „Сосиете Женерал Експресбанк“ от Банка ДСК. По този начин те ще управляват над 48% от активите на цялата банкова система, ще са отпуснали 47.9% от кредитите, ще са привлекли 48.2% от пасивите и 48.5% от депозитите. Особено силна ще бъде концентрацията на пазара на жилищни ипотечни кредити – 57.5% от тях ще са отпуснати от трите най-големи банки, докато при потребителските кредити този дял е 50.7%, а при депозитите от домакинства – 50.3%. Това ще се отрази и върху дела от печалбата, който ще достигне 60.6% от общата за банковата система. За нас е притеснително, че те могат да се разбират и да диктуват пазара. Например заедно да вдигат лихвите по кредитите, което ще ощетява гражданите.

Притеснителен е и един друг факт. След сливането на Банка ДСК и „Сосиете Женерал Експресбанк“, около 20% от активите на българската банкова система ще бъдат контролирани от групата OTP с централа в Унгария. Това е държава извън Еврозоната и скоро не иска да влиза в нея и със свободно плаващ валутен курс. Следователно, българската банкова система ще бъде изключително зависима от решенията на Унгарската централна банка, не просто откъм стабилност на банката-майка, но и по линия на дъщерно финансиране от банката-майка към българската банка. При наличие на инфлационни или дефлационни шокове и съответни резки действия на унгарската централна банка, промяната в стойността на унгарската валута ще има директен ефект върху стабилността на българската ДСК. Потенциалните негативни ефекти могат да са разнопосочни – непредвидимо контрациклично свиване на кредитирането, проциклично прегряване на кредитирането или шоково изтегляне на финансиране от дъщерната банка (с цел покриване на загуби на банката-майка), което би могло да я дестабилизира, коментират икономисти.

Българското правителство вече изрази намерението, страната да влезе в Банковия съюз и Еврозоната. Ние подкрепяме това негово начинание, защото потребителите ще бъдат защитени от Европейската централна банка. В противен случай банковата ни система ще бъде зависима от Унгария. Български икономисти също смятат, че купувачът на „Сосиете Женерал Експресбанк“ в България – унгарската OTP е с рисков профил. След сделката Fitch обяви, че поставя рейтинга на Експресбанк А- под наблюдение и очаква при приключването й той да бъде понижен до нива около BB заради по-слабата възможност за подкрепа от новия собственик. Това би означавало понижение с поне пет стъпки.

За разлика от Societe Generale, която е под директния надзор на Европейската централна банка и има достъп до нейната ликвидност, унгарската OTP е извън Еврозоната и е от страна, където управляващите през последните години имаха сложни взаимоотношения (особено с чуждестранните банки) и бяха критикувани за погазване на независимостта на централната банка.

С оглед на представените аргументи, ние от Асоциацията за защита на потребителите предупреждаваме Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), БНБ и Комисията на финансов надзор да внимават с одобрението на сделката между Банка ДСК и „Сосиете Женерал Експресбанк“. Смятаме, че тя ще доведе до господстващо положение на пазара, а крайният резултат ще бъде за сметка на обикновените граждани-потребители, които може да попаднат в ръцете на колекторските фирми.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 От завода за сапун

    10 0 Отговор
    За банките в световен мащаб,решения взимат-евреите.
  • 2 Да да

    7 1 Отговор
    Бля-бля-бля! Проблема идва точно от Уникредит, които жулят лихви на корем. Изброените проблеми са налични за ДСК винаги. СГЕБ ще им донесе стабилност и ще привлекат още клиетни от УКББ. както привлякоха мен - по-ниски лихви по кредити и по-ниски такси за обслужване. Всичко друго е бля-бля.
  • 3 Реалист

    5 10 Отговор
    До четящите статията - ако все още имате пари или кредити към двете банки ОТИВАЙТЕ И СИ ПРЕХВЪРЛЕТЕ И ВЛОГОВЕТЕ И КРЕДИТИТЕ КЪМ ДРУГИ БАНКИ. И после да не кажете че държавата е длъжна да ви защитава от собствената ви глупост ако нещо се случи с унгарските банки. Все едно да си хвърлите парите в плик от терасата... Да няма ревове после :):):)

    Коментиран от #7

  • 4 sadisty

    9 0 Отговор
    всичко това се получава от неадекватна и нестабилна политика която се провежда в държавата ни
  • 5 ТОА

    14 1 Отговор
    Разбира се че ще бягат от България, що не напуснат Румъния? Щото румънците си нямат бойко борисов ето що
  • 6 Зорлем

    1 2 Отговор
    Е, нали от години се чудим и маем как така има толкова много банки (на глава от населението) в тази нашата държава и все се говори, че ще има "консолидиране в банковия сектор"? Ми, ето го това консолидиране, какво ревът? Купувачът не им харесвал, продавачът бил нещо си. Ей, аман от мрънкачи, бе!
  • 7 Пешо

    3 2 Отговор

    До коментар #3 от "Реалист":

    Държавата е длъжна да защитава влоговете на всички свои граждани по закон, които самата тя е въвела. Парите за тази защита плащаме ние, като клиенти на банките чрез специален фонд. Ние, а не държавата платихме и за КТБ.
  • 8 595

    2 0 Отговор
    Експрес банк е на френския клон на семейство Ротшилд. След като тя продава активите си в България, нищо добро не очаква банковата система тук.
  • 9 Самуил

    3 0 Отговор
    другия вариант е, ако имат информация че ще има война.