От Нова година въвеждаме и електронна уикенд винетка с цена 10 лв. Тя ще важи от 12.00 часа в петък до 23.59 часа в неделя. Това съобщи в сутрешния блок на БТВ министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова. Целта е да бъдат улеснени и облекчени финансово хората, които ползват републиканската пътна мрежа само през почивните дни.
Министърът напомни, че от 1 януари 2019 г. винетките стават електронни, като цената им няма да се променя. Товарните автомобили ще плащат тол такса за изминато разстояние, като системата ще заработи от средата на месец август. Дотогава и тежкотоварният транспорт над 3,5 тона ще е на електронни винетки.
В момента се разработва модела за тарифиране на тола. Системата, която внедряваме, е сред най-модерните и гарантира, че няма как през страната да премине товарен автомобил, който да не плати, категорична бе министър Аврамова. Освен сателитно проследяване, ще има и наземен контрол със 105 коли, които ще следят за автомобили с неплатени такси. Нередовните водачи ще бъдат глобявани, като се предвижда компенсаторната такса за лек автомобил без винетка да е 30 лв., а за товарните автомобили над 12 това - 70 лв.
По Коледа, пет месеца предсрочно, ще бъде готово трасето на АМ „Струма“ между Кресна и Сандански. 24-километровата отсечка е на финалната права и текат довършителни дейности. На 30% е физическото изпълнение и на отсечката от магистралата между Благоевград и Крупник, която е дълга близо 13 км. В момента Агенция „Пътна инфраструктура“ възлага проект за консервация на намерените археологически находки, като ще изместим най-ценните от тях, каквото бе и решението на експертната комисия към Министерството на културата.
По отношение на строителството на магистрала „Хемус“ министърът напомни, че 2024 г. е индикативният срок за приключване на строежа на цялото трасе. В момента се работи на два участъка – от Ябланица до Боаза и от Белокопитово до Буховци. Предстои да бъдат обявени търговете за строителството на още 137 км от „Хемус“.
Догодина се очаква да бъдат ремонтирани компрометираните участъци на АМ „Тракия“ между Чирпан и Стара Загора. Ремонтните дейности са на прогнозна стойност около 60 млн. лв. Министър Аврамова отбеляза, че в участъка скоростта е намалена до 90 км/час за по-голяма сигурност и безопасност на пътуващите. Отсечката е в лошото състояние, но гаранцията от фирмата - изпълнител е изтекла отдавна.
В момента се правят промени в нормативната уредба, за да се удължат гаранционните срокове при строителството на нови магистрали и пътища. Предлага се за магистрали гаранцията да не 5, а 7 години. Предстоят промени и по отношение на строителния надзор, за да се повиши контрола и качеството на работа. Обмисля се лиценз да се отнема при две нарушения в рамките на две години, вместо три, както е в момента. Обмисля се още да се въведат и по-ниски глоби, които да се налагат за дребни нарушения и да не падат актовете в съда, както се случва в момента.
Фирмите, които са добронамерени, няма от какво да се притесняват, ние ще извадим недобросъвестните, за да не петнят името на целия бранш, каза Аврамова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 въпрос
Коментиран от #12
12:17 26.10.2018
2 JEEP
12:20 26.10.2018
3 ttТТТТТТ
Коментиран от #4
12:22 26.10.2018
4 гост
До коментар #3 от "ttТТТТТТ":
Румъния вече е много, ама много пред нас и то защото още преди 10г. започнаха с отстраняването на корупцията в политиката и ето го резултата. Там служебните коли са Дачия, а не Мерцедес С класа, строят големи заводи на автопроизводители, субсидират електрическите коли и важат еконорми, изграждат и бързи зарядни станции. Оттам цените са по-ниски, няма ги толкова мащабни поне картелите, които задушават обществото у нас. От 5 години насам лекари, учители и полицаи са на заплати над 1000евро, а от началото на тази година вече гонят почти 2х.евро и това, за да се стимулира развитие и отговорност. И ето сега трябва да викаме: как ще ги стигнем румънците.Коментиран от #5
12:55 26.10.2018
5 Пешо
До коментар #4 от "гост":
Няма да ги стигнем румънците, защото се движим в обратна посока. 😂13:05 26.10.2018
6 Коментар
ИЗЕДНИЦИ ЗА ТОЗИ ОФРОУД
13:07 26.10.2018
7 Трънчев
Какво означава "електронни"?!
Като знам как работят електронните системи на държавните институции, в един момент да не се окажат шофьорите без платени винетки?
13:32 26.10.2018
8 filo
14:39 26.10.2018
9 Нона
14:45 26.10.2018
10 04.10.1974 година
15:56 26.10.2018
11 боцмана
20:25 26.10.2018
12 НАКЪДЕ
До коментар #1 от "въпрос":
Колега прави сте, но никой нема да ни чуе. С колата си изминавам не повече от 2000 км. на година, толкова са възможностите на пенсията ми с кола на 28 години - 55 кс. Гражданска 250 лв. винетка 100 лв., тех. пеглед 50 лв., данък и около 450 - 500 лв. до тук. Ние ли си избираме луди или те ни направиха луди.09:19 27.10.2018
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Шаран БГ
08:08 28.10.2018
15 соросоидни кърлежи
08:11 28.10.2018
16 ЕХА
08:18 28.10.2018