Да бъде създадена съвместна работна група между България и Сърбия, която на оперативно равнище да ускори изграждане на междусистемната газова връзка между двете държави. За това се договориха министърът на енергетиката на Република България Теменужка Петкова и зам.-министър-председателят и министър на минното дело и енергетиката на Република Сърбия Зорана Михайлович, съобщиха о министерството на енергетиката.
Г-жа Михайлович бе на еднодневно посещение в България по покана на министър Петкова. Двете посетиха бъдещата точка на свързване и мястото, където ще бъде изградена газоизмервателна станция на интерконектора в района на Калотина, придружавани от изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов. В рамките на посещението си в България г-жа Михайлович се срещна и с министър-председателя Бойко Борисов.
„Изграждането на интерконектора със Сърбия е приоритет в управленската програма на правителството в сектор Енергетика“, подчерта министър Петкова. Тя изтъкна ролята на междусистемната връзка за сигурността на газовите доставки на конкурентни цени целия регион. Не случайно проектът е от общ интерес за ЕС, изтъкна министър Петкова. Тя припомни, че за неговата реализация е осигурено финансиране в размер на 27 млн. евро по Механизма за свързване на Европа и 2.7 млн. евро по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов припомни, че в момента е в ход процедурата за избор на изпълнител на строителните дейности, в рамките на която на 22 февруари са отворени офертите на кандидатстващите компании. „Единадесет кандидати са допуснати в конкурса, сред тях има международни компании. Очакваме строителните дейности да започнат през м. май“, подчерта г-н Малинов. По неговите думи, реализацията на проекта ще осигури възможност на Сърбия да получава газ и от терминала край Александруполис, където нашите западни съседи също са заявили капацитет.
Г-жа Михайлович информира, че през следващата седмица предстои да бъде обявена тръжна процедура за избор на строител на газопровода на сръбска територия.
Участниците в срещата се съгласиха, че трите проекта – междусистемните връзки с Гърция и Сърбия и терминала за втечнен природен газ край Александруполис се изграждат в синергия и са от полза за целия регион.
Линейната част на междусистемната връзка България-Сърбия е с дължина около 62 км. на българска територия и 108 км. – на сръбска. За пълната реализация на обекта се предвижда изграждането на две автоматични газорегулиращи станции, една газоизмервателна станция – Калотина, както и две газопроводни отклонения за гр. Сливница и гр. Драгоман. След изграждането ѝ, газовата връзка ще бъде с пропускателна способност 1,8 млрд. м3/г., с възможност и за реверсивен поток. Очаква се тя да бъде завършена до м. май 2022 г.
Коментиран от #2, #5
-3 +8
До коментар #1 от "МАФИЯ НА ББ":
Ти изглежда си много т-ъп,щом пишеш такива глупости.Къде прочете,че Сърбия ще връща руски газ към България?!Ти си голям т-ъпанар и такъв ще си останеш!
Коментиран от #3, #4
-7 +3
До коментар #2 от "Потвърждавам":
НЯМА ПО-ГОУЕМИ ТЪПАНАРИ ОТ ГЕРБЕРСКИТЕ ТОЛУПИ. КАКВО ЗНАЧИ РЕВЕРСИВЕН ПАТОК???? ОЛИ ЗНАЕШ ЛИ ,ЧЕ ПО ТУРСКИ ПАТОК НЕМА ДА ТЕЧЕ ГАЗ ЗА БЪЛГАРИЯ???? ТИ СЕ ТЪП ГЕРБЕРСКИ ТРОЛ ЗАЩИТНИК НА КРЪГЛАТА НУЛА ББ. НЕУКИ,НЕЗНАЕЩИ И НЕМОЖЕЩИ ШАЙКАДЖИИ.
-2 +5
До коментар #2 от "Потвърждавам":
Е тогава да разбирам, че ние ще им продаваме руски газ, а те ще ни връщат американски. Хитър Бойко бе!
-0 +5
До коментар #1 от "МАФИЯ НА ББ":
Явно се впечатляваш от Предпоследното изречение,че Връзката със Сърбия е с възможност и за РЕВЕРСИВЕН ПОТОК.Да- има такава възможност,а дали ще се използва,е ОТДЕЛЕН ВЪПРОС.И както Ние си имаме Газохранилище в Чирен/прочети му Данните в Нета колко е голямо/,така и Сърбия си има нещо подобно.Затова и НЕ Е ИЗКЛЮЧЕНО в даден момен поради Икономически изгоди Сърбия да реши да РЕВЕРСИРА закупен евтин Газ в минали периоди ОТ ХРАТИЛИЩАТА СИ обратно към БГ и Гърция,а също и към Трети страни.Ти обаче бързаш да наречеш ГЕРБ "Глупаци" ...Ами дано ти олекне от това:)
-5 +1
Коментиран от #7
-0 +4
-0 +1
-0 +0
-0 +1
-0 +1
Първата АЕЦ в Турция ще е с четири енергоблока
-0 +0