120 сребролистни липи ще бъдат засадени в Лесопарковата част на Борисова градина. Столичната община започна засаждането на първите дървета, които са от вида сребролистна липа.
Младите фиданки от липа се засаждат в участъка граничещ с бул. „Цариградско шосе“. Залесителните дейности са съобразени с близостта до натоварения градски булевард, тъй като този вид дървесна растителност е подходящ за граничещи с натоварени транспортни обекти територии, поради своята способност да бъдат зелен филтър на атмосферата.
Засаждането се извършва съгласно изготвените технологични планове от Лесотехнически университет в София.
Пролетната залесителна кампания на териториите от Лесопарковата част ще продължи до края на април.
За миналата година в тази част на Борисовата градина са засадени над 500 явори и ясени, които са също устойчиви на градски условия дървесни видове. Тази пролет общо 1700 дървета ще засади Столична община - по тротоарите на улици и булеварди на София над 900 фиданки, 300 в паркове, градини и лесопарковете на града и 500 в дворове на училища и детски градини.
Коментиран от #6
-0 +12
-1 +4
-0 +3
-0 +4
Коментиран от #7
-8 +2
До коментар #1 от "Фандъкова":
Мрънкялник ...🙄
-3 +1
До коментар #5 от "Абе":
Абе,ами вие нещо се загубихте.Да не сте на опашка за последни ваучери от Борисов?
Коментиран от #8
-0 +4
-0 +0
Кедър (Cedrus) е род иглолистни дървета, много близки до елите, поради еднаква структура на шишарките. Произхождат от планините на западните Хималаи и Средиземноморския регион, на височина 1500-3200 метра в Хималаите и 1000-2200 метра по Средиземноморието. Кедърът е издръжливо хилядолетно дърво.
Често използвано дърво за озеленяване на паркове и градини. Може да го срещнете в много дворове у нас, а също и в повечето средновековни дворци и градини в западна Европа.
Кедрите са големи вечнозелени дървета, достигащи до 50 м височина. Всички видове от рода са издържливи и дълговечни, някои достигат над 3000 години.
Характерно за всички видове кедър е че игличките им са разположени на скъсени клонки /като пънчета/, от които излизат по 15-25 иглички. Така листата изглеждат като звездовидни туфички на клонките, по които се задържат няколко години преди да опадат.
Шишарките са яйцевидни и стоят изправени пак скъсени клонки. Те са гладки и много приличат и по размер и по форма на яйце. Узряват за около 3 години, след което се разпадат докато са на клона.
Кедърът създава специфична микро среда като излъчва фитонициди – в една кедрова гора има по-малко бактерии от хирургическа зала, освен това кедровите ядки са ядивни и много полезни.
Заради интересното групиране на игличките и оригиналните корони кедрите са ценени и широко използвани в озеленяването.
По света има няколко вида, но у нас за озеленяване се използват основно три и множество техни форми.
-0 +0