12 Април, 2013 17:28 1 075 2

Правителството прави всичко възможно изборите да са прозрачни

  • райков-
  • правителството-
  • изборите-
  • прозрачни
Правителството прави всичко възможно изборите да са прозрачни - 1
Снимка: БГНЕС

Правителството е изпълнено с решимост да осъществи конституционните си правомощия.  Това заяви министър-председателят и министър на външните работи Марин Райков на среща във Велико Търново с ръководителите на дипломатическите мисии и представителствата на международните организации, акредитирани в Република България.

Той подчерта, че основната задача на правителството е организирането на свободни, демократични, прозрачни и честни парламентарни избори. В словото си пред чуждестранните гости Марин Райков представи главните приоритети на служебното правителство, свързани с българското участие в изработването и осъществяването на политиките на ЕС, енергийната и регионалната политики, ангажиментите на страната ни в подкрепа на усилията на международната общност за опазване на сигурността и за устойчивото развитие, борбата с международния тероризъм, стратегическите партньорства, подпомагането на българските общности зад граница.

„Ефективното и прозрачното усвояване на европейските финансови инструменти и фондове е отговорен ангажимент на служебното правителство, защото тези средства са важен инструмент за инвестиции в растеж и заетост и за постигане на целите на стратегия „Европа 2020”, заяви премиерът. Сред най-належащите задачи пред българското правителство е справянето с безработицата особено сред младите хора, добави Марин Райков. Той изрази и надеждата, че отчитайки постигнатите резултати и изпълнените критерии за присъединяване към Шенгенското пространство, резервираните държави-членки ще заемат конструктивна политика и ще подкрепят един общ прагматичен подход.

Постигането на ред, ефективност и прозрачност на енергийния сектор в България е особено важна тема в дневния ред на правителството, каза премиерът и външен министър като  акцентира върху предприетите от правителството законодателни промени в сектора.  „Диверсификацията, либерализацията и постигането на по-добра енергийна ефективност са правилните стъпки в това отношение” изтъкна Марин Райков.

Изграждането на регион на стабилност, просперитет и сигурност в Югоизточна Европа,  основан на европейските ценности, принципи и законодателство, за постигане на благоденствието на нашите общества е един от основните външнополитически приоритети на страната ни, подчерта премиерът и външен министър. „Ние искаме повече Европа в региона”, заяви той и допълни, че като член на ЕС и НАТО, България е един от най-активните поддръжници за евро-атлантическата интеграция на страните от региона. Според Марин Райков предстоящото присъединяване на Хърватия към ЕС от 1 юли т.г. ще отправи ясно послание към останалите страни от региона, че членството в ЕС е постижима цел при изпълнение на поставените критерии и стандарти. Усилията в тази посока трябва да бъдат насочени към гарантиране върховенството на закона, изграждането на правова държава, развитие на регионалното сътрудничество и добросъседските отношения, справяне с икономическите и социални предизвикателства, изтъкна той. „За България добросъседските отношения са не само изискване на ЕС към разширяването, но и ключ към развитието на двустранните ни отношения с Република Македония”, подчерта още Марин Райков. Той очерта и посоката, в която тези отношения трябва да се развиват като наблегна на конструктивния подход в разговорите, на скорошното подписване на Договор за добросъседство и сътрудничество, както и на създаването на механизъм за засилени контакти между двете страни. „България подкрепя реализирането на европейската перспектива на Република Македония – за нас тя няма алтернатива. Нашата привързаност към европейската перспектива на Република Македония, обаче, не е достатъчна. Добре би било, самата тя да е привързана към нея”, категоричен бе министър-председателят.

Особено актуална днес е и темата за поддържането и постигането на мир и стабилност в света. „Като член на ЕС и отговорен и конструктивен партньор в рамките на ООН и другите форуми на многостранната дипломация, България активно се включва в усилията на международната общност в подкрепа на мира, сигурността и развитието”, заяви Марин Райков. Когато говорим за постигането на регионална и глобална сигурност не можем да бъдем безучастни към продължаващото напрежение в Близкия изток и по-специално кризата в Сирия, която придоби катастрофални измерения, каза българският премиер и външен министър. „Наш общ интерес е проблемите да се решават чрез инструментите на дипломацията, политическия диалог и преговорите”, допълни Марин Райков. Страната ни подкрепя мирните демократични процеси в региона на Близкия Изток и Африка, основани на национален диалог и спазване на демократичния правов ред. „Ние сме готови на партньорство и сътрудничество със страните от региона на Близкия  Изток и Северна Африка, да търсим нови възможности за стимулиране на икономическите връзки, на културния и образователен обмен”, категоричен бе българският премиер.

България ще продължи да участва активно, съвместно със своите съюзници и партньори, и в борбата срещу международния тероризма, заяви Марин Райков, „защото за ефективното противодействие на тероризма са необходими интензивни и координирани усилия на широката международна общност”. България продължава разследването на терористичния акт в Бургас от миналото лято, при който загинаха петима израелски туристи и един българин, и ще предоставяме всички събрани доказателства на нашите партньори и съюзници от ЕС и НАТО, подчерта министър-председателят.

Сферата на сигурността и отбраната е една от приоритетните области за България като пълноценен член на НАТО. „Ние сме изправени пред редица нови предизвикателства в тази област – на дневен ред е киберсигурността и постигането на по-плътна интеграция на отбранителните способности на Алианса”, заяви българският премиер и външен министър. Изграждането на свободна търговска зона в евро-атлантическото пространство ще бъде силен стимул за икономическия просперитет в световен мащаб, каза Марин Райков. Той подчерта, че правителството продължава да работи за разширяване и задълбочаване на стратегическите партньорство със САЩ, както и с Русия и останалите страни от Черноморския регион, основано на общи ценности и споделени интереси

Премиерът не пропусна да заяви ангажираността на правителството със „съхраняването и разпространението на българската култура, идентичност и език, както и с гарантиране на правата на българите и на българските езикови общности по света”.

Министър-председателят и външен министър разговаря с кмета на Велико Търново Даниел Панов, с когото обсъди проблемите на региона и кандидатурата на старопрестолния град за културна столица на Европа през 2019 г.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 муспи

    1 0 Отговор
    Че как да не са прозрачни при еднопартийна система?
  • 2 ЦДКРС

    0 0 Отговор
    ВЪПРОСИ ЗА ДИРЕКТОРА НА НРС ДРАГОМИР ДИМИТРОВ КЪМ ПРЕЗИДЕНТА И СЛУЖЕБНИЯ ПРЕМИЕР
    1.Защо след като на 13 март 2013 г. Комисията за досиетата обяви, че директорът на НРС Драгомир Димитров(или ДД), е работил в Държавна сигурност продължавате да го държите на този пост. Възможно ли е това да става с човек като него, който години наред лъга за това в България и чужбина? Как евроатлантическите структури приемат този факт?
    2.Верни ли са следните твърдения за кариерното развитие на Драгомир Димитров и някои негови специфични “качества”: През 1987 година е бил на Висша комсомолска школа в Москва. Платен І-ви секретар на ДКМС-гр. Павликени, партиен секретар на ППО на БКП през 1986 г. и зам. в ОК на ДКМС-гр. В. Търново. Участвал като военнослужещ в поделение край Драгоман в преследване, залавяне и разпити на бягащи от соцлагера източногерманци,което предизвиква международен скандал. Майор ДД е назначен за шеф на РДВР – В. Търново с комбинация от тогавашният гл. секретар на МВР Б.Борисов за да уреди приятеля си на ръководен пост.Често злоупотребява с алкохол в големи количества. Ползва кокаин, след което става крайно раздразнителен, невъздържан и груб спрямо подчинените и околните.Като служител в служба „Сигурност” и НРС е обзавел апартамента си във В. Търново за сметка на турски гражданин, пребиваващ в региона и занимаващ се с незаконен бизнес. Срещу заплащане ДД е извършвал проверки в масивите на МВР на бизнесмени дали возилата им не са издирвани като крадени или незаконни, и взема дейно участие в унищожение на информация за корупция от страна на ръководител от РДВР-В. Търново.Бил е изпратен от К.Киров в Германия, за да може да прави CV с оглед назначаването му за шеф на НРС след като ГЕРБ овладее властта? Там в края на 2007 г. участва в създаването на организация на ГЕРБ въпреки, че като държавен служител е департизиран. Не се знае кой е прикрил тези му “качества” при назначаването за директор и генерал, откогато се движи неправомерно с въоръжена охрана и е уредил жена си на работа при Ц.Цветанов в МВР.
    3.Такава ли е ситуацията в НРС към момента? Цари отровна атмосфера, безхаберие, некомпетентност и шуробаджанищина. Разузнаването е като районно милиционерско управление и унизено с назначаването на ДД за директор за да не разкрива далавери на управляващите. Узаконил е доносите в НРС до негова близка, която предстои да бъде изпратена като награда за “уменията” й в чужбина. Неуравновесен и крещи по подчинените си. Обградил се е с тези, които репресираха по времето на Д. Гяуров като и сега вършат същото. ДД не обявява действителните причини за "самоубийството" на шефа на архива на службата Б. Дойчев през 2006 г. и какво направи за да предотврати атентатът на летище Бургас на 18 юли 2012 г.,т.е.няма система за ранно предупреждение защото НРС не си е на мястото. В последствие се издига само версията, че Хизбула е организирала терористичното нападение.Част от служителите на разузнаването са били назначени и развивани от ДД защото са свързани с хора, от които той е зависим, като са пренебрегнати принципите на подбора и растеж. Друга част – истинските професионалисти той предаде на комисията за досиетата, сред които дори разузнавачи в Северна Корея и Ливан, с което издаде смъртна присъда на тях и техните контакти. ДД е създал специално звено за вътрешна сигурност, което шпионира собствения си състав. Има модерна техника за подслушване, която уж следва да се използва в чужбина. Възниква въпроса - кой контролира какво се извършва в НРС.Защо той политизира българското разузнаване, участвайки в игра на Б.Борисов, че Доган го бил поръчал. След този случай разузнаването не може вече да бъде партньор навън, защото чуждите служби ще си дадат сметка, че когато се предоставя някаква информация, тя може да бъде размахана във всеки един момент от някой, който прецени изгода за себе си от това.
    4.Защо ДД чрез МС и одобрението на президента внесе в парламента Закон за ДАР (Държавна агенция разузнаване), бъдещото име на НРС, в който фигурират престъпни спрямо обществото параграфи като член 3, ал. 2, изискващ разузнаването да брани морала на българските дипломати в посолствата? В чл. 10, ал. 1 беззаконие като подслушването се узаконява като се осигурява използване на СРС без да уточнява на коя територия те ще се прилагат.Чл. 26 повелява обработването на личните данни, без да се иска съгласието на физическото лице. В разрез с човешките права ДАР има право да не информира физическото лице преди, по време на обработването на личните му данни и след това.Тя ще може да внедрява и свои агенти на прикритие в частни фирми без да уведомява за това съответния собственик.След като НРС се девоенизира чл. 60 разрешава на служителите на Агенцията да носят оръжие и да го използват при необходимост. Така българските шпиони ще ходят въоръжени зад граница. Член 61 пък приравнява разузнавача с бияча. Освен това ДД заяви пред медиите, че всички в разузнаването подкрепят бъдещия закон за ДАР и се радвали, че ще бъдат девоенизирани, което изобщо не било вярно.

    “Център за Демократичен Контрол над Разузнавателните Служби”
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове