Няма контрол в лова в България, заяви пред БНР депутатът от "Продължаваме промяната" и бивш шеф на Агенцията по горите Александър Дунчев.
Той провокира недоволство, като написа в социалните мрежи: "Съгласни ли сте служебният кабинет на Радев да разреши ежегодно 2 млн. лв. от вашите данъци да се ползват за държавен контрол върху ловците, дали практикуват коректно любимото си хоби, защото досега тези разходи се заплащаха лично от ловците като такса в Агенцията по горите?".
"По Закона за лова и опазването на дивеча ловните субекти в България ползват дивеча като публичен ресурс и териториите, върху които той се движи, като заплащат една или друга форма на такса към държавата. Законът за лова и конкурси определят тази такса", обясни Дунчев в интервю за предаването "Преди всички".
Таксите на ловните дружинки са 10-20 пъти по-ниски от тези на юридическите лица и са символични, посочи депутатът. По думите му 70% от тези такси, които на година са около 10-15 млн. лв., се използват от ловните дружинки да разселват дивеча, да се грижат за него, за да могат после да го ползват чрез отстрел.
"30% досега са се превеждали в Агенцията по горите, защото все пак агенцията трябва да администрира и контролира целия този процес", добави той и заяви категорично, че без държавен контрол няма как да стане.
"Това предложение, което не е лошо само по себе си – има някаква идея, но се прокарва чрез промяна на правилника за прилагането на Закона за лова и опазването на дивеча, което почти никой не следи. Качено е на сайта на Министерство на земеделието, но ако не бяха хора, които плащат данъци и искат данъците им да се използват за смислени неща, нямаше да разберем", коментира Дунчев.
Според председателя на Националния ловно-рибарски съюз Васил Василев в последните 10 години правилникът не съответства на нормата в Закона за лова:
"Това е причината, по която ние настояваме от толкова години - да бъде направена промяна в правилника".
Вноската за стопанисване на дивеча е целева и е определена през 2008 г., посочи Василев и добави:
"Към момента на въвеждане на тази вноска държавата, в лицето на ИА по горите, отговаряше за непосредствената охрана на дивеча чрез назначени ловни надзиратели. По тази причина 30% от тази вноска постъпваха в бюджета на Агенцията по горите. Когато се направи горската реформа през 2011 г. тази норма беше изменена и държавата извършва контрол по опазването, но това вече не съответства на нормата на закона. Ако трябва да бъде приложен законът в цялост, тази норма трябва да остане в ловните сдружения".
За 2022 г. годишната вноска е в размер на 80 лв., а за 2023 г. – ще бъде 90 лв.
"Спорът е 30% от тази вноска трябва ли да постъпят в бюджета и да се изразходват за дейности, които не попадат в обхвата на закона или трябва да останат и да бъдат изразходвани за това, което законът е оказал", обясни Василев.
Според Александър Дунчев тези пари трябва да отидат в Агенцията по горите, защото тя е отговорна за планирането на лова в България и контрола върху всички ловни субекти. Бюджетът на агенцията е недостатъчен, добави той и каза: "В момента нямаме ресурс да платим на хората, за да пазят гората".
Василев обаче отбеляза, че ловците плащат още 2 вида такси, които годишно генерират сума от над 5 млн. лв.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 соломон напасания
11:56 28.11.2022
2 Щукар
Коментиран от #7
11:57 28.11.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Кочо
12:04 28.11.2022
5 Бракониери да
12:05 28.11.2022
6 Благой от СОФстрой
12:15 28.11.2022
7 Сеч на Българската Гора!
До коментар #2 от "Щукар":
И избиване на животните! След това сме ние на ред! Всичко се завърта и връща! Който каквото прави по главата го удря след ден два или година! Природен Закон!12:31 28.11.2022
8 сила
Коментиран от #9
12:50 28.11.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.