Много внимателно трябва да проследим процедурата за предсрочно освобождаване на главния прокурор, начина, по който се развива, крайния резултат, както и последващите действия, каза пред БТА служебният министър на правосъдието Крум Зарков във връзка с предложението на шестима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев.
Зарков посочи, че в предложението си членовете на колегията са изтъкнали правни аргументи, предшествани от политически декларации, като припомни и декларацията на заместник-главния прокурор Борислав Сарафов, в която той казва, че прокуратурата трябва да излезе от политическия терен. „Очаквам процедурата да се развива по законовия ред“, добави Зарков.
Министърът, който е и член по право в Пленума на Висшия съдебен съвет, обясни, че процедурата по освобождаване на главния прокурор е в ръцете на ВСС, като сега предстои по правилата на съвета да се изиска становището на Иван Гешев и да се насрочи заседание, на което ще се обсъди направеното предложение и ще се реши дали главният прокурор да бъде отстранен от длъжност.
„Иван Гешев трябваше да напусне поста още през 2020 г., когато беше една от основните причини за предизвикването на масови протести“, каза министърът на правосъдието и припомни, че през 2019 г. президентът Румен Радев върна кандидатурата му за ново разглеждане от ВСС.
Министър Крум Зарков отбеляза, че въпросът за оставката на Иван Гешев е важен, но още по-важен е въпросът със системните проблеми с позицията главен прокурор. „Искам да напомня, че в Народното събрание е внесен много важен законопроект, който касае търсене на отговорност на главния прокурор и отчетност, в по-широкия смисъл на думата. Този законопроект става още по-важен сега, тъй като най-накрая ще може да бъде отвързан от определена личност, знаете опонентите на този законопроект ни обвиняваха, че го правим едва ли не, за да махнем Гешев. Този законопроект остава много важен, за да не се стига отново до ситуация, в която главните прокурори са центъра на политическите дебати в България“, посочи още министърът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Минева
20:28 12.05.2023
2 Въпросът е КОЙ или ТОЙ
20:39 12.05.2023
3 Доротея
20:45 12.05.2023
4 Е нема що
20:46 12.05.2023
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Спецназ
21:04 12.05.2023