Скандали, песни и изтръгнати кабели - така приключи работа 50-ият парламент. С какво друго ще го запомним и ще бъде ли различно след седмите поред избори? В ефира на "Добро утро, Европа" на старта на предизборната кампания политологът Тончо Краевски и социологът Кольо Колев представят своя анализ.
"Правилникът на Народното събрание последните няколко парламента се нарушава все по-усърдно от мнозинствата. Най-напред си изобретиха съвсем нови начини за конструиране на мнозинства. В нормалния случай мнозинството се създава, за да образуваш коалиция, да направиш правителство. Последните няколко парламента ние виждаме мнозинства, които са скрити или по-скоро открити, но такива, които докато гласуват заедно и провеждат някаква обща политика, твърдят, че не са заедно и така нататък. Това налага все повече експлоатиране на вратички в правилата, на скриване зад определени формални решения", отбеляза Тончо Краевски.
"По последни данни ще гласуват около 2 милиона. При това положение са възможни всякакви гърчове. От една страна, няма партия или организация, която да събере надеждите, да превърне омерзението в надежда. От друга страна, хората, които мислят сериозно за политиката, малко или много също се дърпат от нея и те не отиват да гласуват. Остават агитките, остават чисто емоционалния изблик", коментира Кольо Колев.
"Оттук нататък е абсолютно възможно всякакви такива и малки в това число формациите да влязат, тъй като изборния праг при под 2 милиона гласуващи пада под 80 хиляди гласа", допълни той.
"Говори се, че могат да влязат до 9 партии. Никога не е имало толкова много в Народно събрание. 9 би бил абсолютен рекорд и това означава, че задачата спрямо предишния и по-предишния парламент не се улеснява, а се усложнява, защото най-вероятно ще трябва може би 4 партии да го образуват. И никой не може да посочи, кои ще бъдат те", сподели Тончо Краевски.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 С чие активно лобиране?
11:53 29.09.2024
2 Червената шапчица
12:23 29.09.2024
3 Точен
12:29 29.09.2024
4 де го чукаш де се пука
Коментиран от #6
12:31 29.09.2024
5 ТаУмВзе
12:32 29.09.2024
6 де го чукаш де се пука
До коментар #4 от "де го чукаш де се пука":
P. S.При нас е точно обратното и все повече усилия се правят в тази посока. Всяко разделение на обществото на повече на брой фракции, независимо с каква цел, води до неизбежното му разпадане.
Коментиран от #11
12:32 29.09.2024
7 Те рушат , грабят , ходят по посолствата
12:36 29.09.2024
8 Тъмен субект
13:01 29.09.2024
9 Те не се Свенят да
Ти ми говориш за Някакъв си Правилник!
13:02 29.09.2024
10 гост
13:03 29.09.2024
11 Трифонов
До коментар #6 от "де го чукаш де се пука":
Дам, напълно правилен анализ. Но по-важно е какво ще се случи с България в краткосрочен план. Редовно правителство в следващите 2 години няма да има. Дори да има, то ще е като това между ПП и ГЕРБ преди 9 месеца и би изтраяло точно, колкото изтрая - 6, максимум 9 месеца. През това време ще ни управляват служебните правителства на Радев (сега вкарва още 2 негови конституционни съдии и ще събори промените в К относно служебното правителство) и ще правим избори след избори, на които 80% от хората няма да гласуват, защото българите просто се отказахме от държавата си. Всеки се оправя както може и не разчита за нищо на държавните институции. Това, което плащаме като данъци, всички го възприемаме като рекет - за да си нямаме проблеми. Точно, както е, когато те рекетира местният гангстер. След две години, когато мандатът на Радев приключи, ще направи партия, с която ще се яви на избори. Вероятно няма да направи 121 депутата, но заедно с Възраждане, ще успее да създаде правителство. След това ще ни закачат отново за Русия и точка. Нито ЕС, нито САЩ ще се мръднат и пръста, за да попречат на това. На тях не сме им важни. Ако могат да ни имат без усилия - добре. Ако обаче трябва да се борят с Русия за нас - благодаря, но все пак не. Както е било винаги в исторически план. Та, комуто не му харесва тая переспектива, да стяга багажа. Защото това ще се случи, нямайте съмнение!Коментиран от #13
13:21 29.09.2024
12 От нас🇧🇬
13:49 29.09.2024
13 де го чукаш де се пука
До коментар #11 от "Трифонов":
Напълно съм съгласен с позицията без обаче една съществена подробност. "Стягането на багажа" е изход, но не е решение. Не упреквам никого, който го е предприел или планирал, но в крайна сметка тази държава е "наша".а не "тяхна", а ако така винаги бягаме от отговорност и защита на личните си интереси никъде няма да попаднем на своето място. Нямам личен опит, но имам доста преки наблюдения съвсем от близо (включително и роднини от първо коляно с професии и реализации по специалността си), да не казвам директни, на хора стегнали багажа си още преди години. Ами поне от моите близки и познати по голямата част вече като цяло са се примирили с условията на живота и не се оплакват от съдбата си, но никой не се чувства на своя територия, а да не говорим за "на мястото си". Има обаче и такива, които вече си стегнаха багажа обратно макар, че изразяват мнение за по спокоен и подреден живот в чужди държави.14:44 29.09.2024