Близки на починалия след зъболекар Ангел разлепиха плакати с лика на момчето край дома на анестезиолога д-р Мандев

3 Май, 2025 20:12, обновена 4 Май, 2025 04:47 3 266 22

  • ангел-
  • лечение-
  • починал-
  • клиника-
  • белащица-
  • пловдив

Стотици жители на Белащица излязоха на протест пред частната клиника в Пловдив

Стотици жители на Белащица излязоха на протест пред частната клиника в Пловдив, в която почина 6-годишното дете след поставена упойка при стоматологична интервенция, предаде NOVA.

Под мотото "Справедливост за Ангел" близки и роднини на семейството се събраха пред частната стоматологична клиника, където момчето загуби живота си на 4 април. Те носят плакати с надписи "лекарската небрежност убива", "безхаберието отне Ангел", "съд за убийците на Ангел". Сред присъединилите се към недоволството има множество майки с деца, учителите от детската градина на Ангел, както и жители, съпричастни с трагедията. Протестиращите опитаха да нахлуят в клиниката и да поискат обяснение от собственика и управителя за случилото се. Полицията не ги допусна, след което полетяха бутилки с вода, а няколко прозореца на клиниката бяха счупени.

В знак на съпричастност с протеста и трагедията на родителите полицаите свалиха шапките си, а постъпката им беше посрещната от събралите се хора с бурно ръкопляскане.

Един от организаторите на протеста - Росица Иванова, беше категорична - не може ходенето на зъболекар да представлява риск за живота. "Трябва всички виновни да понесат отговорност, не може да заведеш детето си да му лекуват зъбите и да излезе в ковчег. Искаме ефективна присъда за виновниците за смъртта на детето - защото трябваше да има лекари, които да го държат по наблюдение, а не 2 часа да бъде без медицински сестри и без кислородна маска. Проявена е безотговорност, арогантност и небрежност", заяви тя.

Протестиращите поискаха законодателни промени - задължителни проби за алергии за всяко дете до 18-годишна възраст преди поставяне на упойка, камери в операционните на частните и държавните болници, както и ефективни присъди за лекарите на Ангел. По информация на NOVA управителят е в сградата на клиниката.

Майката на Ангел поиска от медицинските сестри, които не са оказали помощ на детето ѝ навреме, да ѝ дадат публично обяснение. В ранния следобед на събота протестиращите се отправиха към дома на анестезиолога, участвал в хирургическата интервенция на Ангел. По пътя те залепиха плакати с лика на момчето на сградата на прокуратурата.

Анестезиологът д-р Пламен Мандев не откликна на призивите на бащата на Ангел да слезе при протестиращите. Те разлепиха плакати с лика на момчето по сградата, в която се намира домът му. Хората се заканиха да се върнат и да протестират пред дома му и следващата събота.

В началото на април 6-годишното дете от Пловдивско почина след дентално лечение. Ангел имал кариеси и пулпити. След като няколко зъболекари отказват да го лекуват, родителите се съгласяват това да се случи под пълна упойка.

И до момента никой няма отговор на въпроса защо момчето е било упоено в продължение на 4 часа. По регламент една пълна упойка в стоматологичен кабинет може да продължи до 180 минути. При необходимост и по преценка на лекарите - може и по-дълго. През цялото време обаче пациентът се наблюдава в специална стая в болницата, включително и няколко часа след излизането от упойка.

Окръжната прокуратура в града образува досъдебно производство за лекарска грешка. А преди дни в ефира на NOVA родителите на момченцето заявиха, че до нелепата смърт се е стиганало след поредица от грешки, като по думите им не е направена предварителна консултация с анестезиолог. Те поискаха виновниците да получат наказание.

От Районната лекарска колегия на Български лекарски съюз в Пловдив излязоха с официална позиция.

Районната лекарска колегия на Български лекарски съюз – Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото дете. Загубата на живот, особено на дете, е трагедия, която разтърсва цялото общество и поставя тежки въпроси пред всички нас – медици, институции, родители и граждани.

Разбираме болката и възмущението на близките, както и желанието на обществото за яснота и отговорност. Ние също настояваме за пълно, обективно и безпристрастно разследване на случая от компетентните органи. Само чрез фактите и закона могат да бъдат установени причините и евентуалната вина, и да бъде възстановено доверието в здравната система.

В същото време изразяваме тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на медицински специалисти, включително посещения и протестни действия пред домовете им. Принципът на правовата държава изисква всяка отговорност да се търси по институционален ред – чрез разследване, експертиза и съд, а не чрез самоуправство. Заплахите, агресията и психологическият тормоз към лекари не водят до справедливост – те подкопават основите на обществото и компрометират правото на всеки пациент на спокойна, професионална медицинска помощ.

Районна колегия на БЛС – Пловдив призовава за отговорност, разум и спазване на закона. Вярваме, че само чрез институционален ред, прозрачност и уважение към човешкото достойнство можем да преодолеем тази криза и да предотвратим бъдещи трагедии".


Поставете оценка:
Оценка 5 от 7 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 село Септемврийци Вълчедръмско

    31 1 Отговор
    МИР на Душата на Детето
  • 2 Зъболекарите са

    40 3 Отговор
    Без всякакъв контрол. Взимат пари на килограм. Никой не знае печалбата им, а внасят мижави данъци.
  • 3 Джоко

    27 4 Отговор
    Лакомо зъболекарско дупе сега кръв... знаете продължението. Здравеопазването е най- сигурния бизнес вече през страховете ни в Родината. Хипократ е една изпразнена от съдържание мраморна статуя пред всеки медицински университет.
  • 4 Някои си мислят,

    40 1 Отговор
    че в частните клиники лекарите /зъболекари/ са по-читави. Не, бе, хора. Същите са!!! Само че работят в частна клиника.
  • 5 Сталин

    30 2 Отговор
    Зъболекарите са по големи шарлатани и от лекарите
  • 6 Град Козлодуй

    11 21 Отговор
    Тия пак ли са от боята (цигани)? Като в Град Луковит?
    Между другото, ако някой знае дали се организира подписка в защита на човека, дето счупи ръцете на крадливото цигaнче от Луковит, нека да пише.
  • 7 ФАКТ

    10 12 Отговор
    Това не е протест а опит за убийства. Но полицията няма как да бие протестиращите до синьо щото няма да си личи.
  • 8 Запознат

    14 2 Отговор
    Не ходете при перничаните от ЕОдент , ако искате това да не се случи и с вашите деца .
  • 9 Да,бе

    10 1 Отговор
    Това се получава,когато няма правосъдие,за справедливост въобще не става въпрос,защото в "правовата държава" тези понятия често се самоизключват,но в природата празно няма...Когато липсва правосъдие нишата се заема от възмездие и е спорно кое е по-субективното,но второто изключва корупция,а това хич не е маловажно.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 12345

    15 2 Отговор
    Не се дава информация за цялата ситуация. Детето е било върнато от няколко клиники поради множеството проблеми със зъбите и с поднорменото си тегло. Явно в тази клиника са били прекалено алчни, а сега няма път за връщане. Жалко за детето!!!
  • 12 Име

    7 2 Отговор
    Мир на душицата. Дано се разбере причината и да не се повтаря. По принцип зъболекарите са много внимателни с упойките!
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Данко Предвидливия

    0 5 Отговор

    До коментар #16 от "Данко Харсъзина":

    Да ги натирят към планините на Кашмир и там ще бъдат утилизирани. И без това предстои нова война между Индия и Пакистан заради терористичния акт в този район.

    Коментиран от #19

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Корекция

    0 2 Отговор
    Имам предвид ромите пред Пирогов.
  • 21 анонимен

    5 1 Отговор
    E това линчуване на анестезиолога без доказана вина е меко казано варварска!
  • 22 Без думи

    2 0 Отговор
    "защото трябваше да има лекари, които да го държат по наблюдение, а не 2 часа да бъде без медицински сестри и без кислородна маска. Проявена е безотговорност, арогантност и небрежност"Не ли?! Друг е въпросът, че справедлив съд в БГ няма, той служи на корпоративни интереси, а не на страната на справедливостта и истината....
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове