28 Юни, 2007 00:00 618 0

Втори сме в Европа по възвръщаемост на имотите, очаква се забавяне

  • българия-
  • assetz-
  • доходността-
  • имоти-
  • възвръщаемост-
  • очаква-
  • месеца-
  • последните-
  • според
България е втора в Европа по отношение възвръщаемост от инвестиции в имоти за последните 12 месеца, сочи инвестиционният индекс за цените на имотите в 15 ключови района на британската консултантска компания Assetz.

Според индекса, който се изготвя всяко тримесечие, общата възвръщаемост от инвестиции в имоти за последните 12 месеца у нас е била 71%. Най-висока стойност е регистрирала Полша със 100% обща възвръщаемост за периода.

Assetz предупреждава, че занапред се очаква доходността в България “значително да намалее”.

Ройтерс коментира, че пазарът на наеми се задъхва в райони като Слънчев бряг и Банско, където има “значително свръхпредлагане на апартаменти и липсва търсене“.

Информацията на Assetz сочи, че увеличението на стойността на имотите у нас за периода е било 75%, а доходността от наеми е отчела отрицателна стойност от -4,2%. Според него цената за типичен апартамент с две спални у нас е около 50 хил. паунда, които за последните 12 месеца са донесли на инвеститора възвръщаемост от 11 250 паунда.

България е единствената европейска страна, включена в изследването, за която компанията очаква “значителен спад” в доходността. За топ локацията Полша също се очаква спад, но по-малък в сравнение с България.

Значителен ръст се очаква в доходността от имоти в Германия, която за последната една година е била 1%.

Трета в класацията сред европейските страни по отношение доходност е Великобритания с 63%, следвана от Франция с 46% и Гърция с 40%.

От пазарите извън Европа силно е представянето на Южна Африка, където общата доходност е била 53%.

От Assetz казват, че увеличението на стойността на имота е величина, която в много държави е трудно да бъде установена с точност. Според анализ на Jones Lang LaSalle за прозрачността на данните в сектора на имоти едва пет държави имат надеждни данни за пазара. Останалата информация се събира директно от страната, използвайки “най-надеждните източници на разположение”, коментират от компанията.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА