18 Януари, 2022 08:15 3 627 3

Студенти спасяват исторически български имот в чужбина

  • букурещ-
  • каравелова къща-
  • студенти-
  • възстановяване

Солаковият хан e построен през далечната 1859 година от братя Солакулу от Свищов и дълги години е бил огнище на българското революционно дело

Студенти от сдружението "Мост през вековете" правят опит да спасят сградата в центъра на Букурещ, дарена на Любен Каравелов за неговото издателство. Солаковият хан e построен през далечната 1859 година от братя Солакулу от Свищов и дълги години е бил огнище на българското революционно дело. От повече от 60 години обаче този възрожденски център с историческо значение, който днес е Европейски културен институт, тъне в забрава и разруха.

Сградата се води частен имот и от десетилетия се правят опити тя да бъде спасена, включително и от граждани от Румъния. От наша страна за съжаление нито една институция или министерство не проявяват интерес, споделя Николай Чакъров от сдружението, инициатор на идеята.

Докато се води спор за собствеността на имота и неговото предназначение, ханът започва да се руши и става опасен за околните, уточнява news.bg. "Сградата вече е в плачевно състояние. Останала е буквално една фасада с плочата на Любен Каравелов отпред, на която е изписано, че там е била неговата печатница", обяснява Чакъров и допълва, че единственото, което в момента се забелязва, е релефът с главата на Каравелов, който е откраднат и продаден на вторични суровини.

Солаковият хан има голямо историческо значение. В тази сграда са публикувани вестниците "Свобода", "Независимост" и "Знаме". Тук убежище са намерили видните революционери Христо Ботев и Васил Левски. На това място е свикано и събранието на БРЦК, на което Левски е избран за апостол на вътрешната организация в България.

Обединени от идеята Солаковият хан да остане като жива част от българската история, студентите от младежкото историческо сдружение "Мост през вековете" поставят началото на Инициативен комитет. Неговата цел е да покаже, че България има намерение да спаси тази сграда като паметник на културата.

"Идеята е да се съхрани, реставрира и да се превърне в Български културен център, споделя Николай Чакъров. В противен случай това няма да е първият исторически хан, който страната ни губи.


Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бай Ганьо

    12 2 Отговор
    Ами колко години гербове и кумонисти си купуват само коли и кюфтета!!! За НАРОДА и ИСТОРИЯ …… / да не казвам/!!! СРАМ и ПОЗОР!!! Македония и нея да не споменавам!!! САМО КЕЛЕПИРЯ МУ Е МАЙКАТА!!!
    Дано дойде време и се намери някой да ги накаже и техните наследници “просперирали и образовани контета” не Ганьовци като нас!!!
  • 2 Саид от Резбарци

    5 2 Отговор
    Я малко информация в момента КОЙ е собственика на този хан? Има ли някакво министерство, което отговаря за такива обекти и чия небрежност е допуснала студенти с инициативен комитет да ходят да оправят магариите на някой алчен чиновник?! Освен, че ставаме за резил пред румънците искам да си призная, че з първи път чувам за този хан и събитията, които са се случили там! Знам всички песни на Азис и всички модели БМВ, мога да пея и "Доко доко" акапело в банята, обаче за Солаковия хан не бях чувал!
  • 3 КажиМуЕС

    0 0 Отговор
    кажи му европейски и не го обиждай. Как може да го кръстят европейски културен институт и да погубва история: ами много просто - трябва да има само западноевропейска история, затова затриват нашата история и се опитват постоянно да я подменят. Ското ще излезне, че през ВСВ са ни бомбандирали за наше добро.