2 Декември, 2003 00:00 557 0

ВАС: Правителството да спре закриването на АЕЦ

  • обяви-
  • решение-
  • петкова
, Върховният административен съд отмени закриването на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" и кабинетът трябва да изпълни решението. Това обяви и.д. шефката на ВАС Светла Петкова на честването на 90-годишния юбилей на съда. Решението е окончателно и задължително за всички органи в държавата, напомни Петкова.

Правителството обеща на ЕС да затвори 3 и 4 блок до края на 2006 г. в "допълнителна информация към позицията за преговори по глава "Енергетика", представена през 2002 г. в Брюксел от Соломон Паси и Милко Ковачев. Информацията бе приета с решение на кабинета. Група соцдепутати начело с Любен Корнезов оспори това решение през ВАС.

Първо тричленка, а след това и петчленка на съда отмениха ангажимента за затварянето на блоковете. Петчленката излезе с решение на 28 март и то е окончателно. Мотивът за отмяната бе, че не е спазена енергийната стратегия, одобрена от парламента. Тя изисква предварително проучване на социално-икономическите и екологични последици, което не е направено. Още през март соцдепутатът Корнезов обяви, че при това положение МС трябва отново да отвори глава "Енергетика", да поиска партньорска проверка за безопасността на 3-и и 4-и блок и да се договори затваряне до края на експлоатационния им срок.

Партньорската проверка мина миналата седмица със заключение, че блоковете не са опасни. Премиерът Сакскобургготски обаче обяви, че ако не ги затворим през 2006 г., няма да влезем в ЕС през 2007 г., а през 2020 или 2030 г.

Изпълнението на съдебното решение опира до волята на администрацията да спазва принципите на правовата държава, каза вчера Светла Петкова. Иначе санкциите са символични - от 100 до 500 лв. глоба за виновното длъжностно лице.

Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, която бе на честването във ВАС, отказа коментар. Тя обяви, че след анализ на развитието на българската енергетика, ще се реши дали е по-добре да се плаща за извеждането на 3 и 4 блок от експлоатация или България да се преориентира към строеж на модерна нова АЕЦ.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА