От близо 228 000 отдавани под наем офис площи клас А и Б в София, 57% са разположени в покрайнините, а останалите 43% - в центъра на града. Като цяло през първата половина на 2005 година предлагането на качествени помещения за бизнеса е нараснало с около 8000 кв. м, или около 3%, в сравнение с 2004 г. По-сериозен ръст бележат помещенията от най-високия клас - А, чиято обща площ се е увеличила с около 6% и достига 134 000 кв. м. Със завършването на трите нови бизнес центъра през втората част на годината темповете на предлагане ще се запазят и дори ще се увеличат, прогнозират от агенцията.
Според анализаторите София остава привлекателно място за инвестиции в офис площи, като годишната възвръщаемост от отдаването им под наем е между 9,5 и 11%. Спрямо 2004 г. обаче тези нива бележат лек спад, като тогава за София този процент се е движел между 10 и 12% годишно.
Наемните нива за офисите клас А бележат лек ръст спрямо 2004 г., като в момента се движат между 11 и 18 евро/кв. м месечно. Месечният наем на първокласните площи в центъра тръгва от 13 евро/кв. м. Цените на офисите клас Б се движат около 10 евро/кв. м на месец.
Въпреки това търсенето на качествени фирмени помещения продължава да се увеличава. По-сериозно е увеличението му от миналата година насам при офисите клас Б, основно от страна на компании, които разполагат с по-ограничен бюджет. Окуражаващ обаче е фактът, че много от тях досега са обитавали по-нисък клас офиси (С), но в момента се насочват към площи с по-високо качество, отчитат от "Колиърс България".
Броят на незаетите офиси клас А и Б остава относително стабилен, като към средата на годината е бил 13,6% от общия брой предлагани първокласни площи. Значително са намалели свободните офис площи клас А в центъра на София - с 5%. Причината отново е липсата на свободни терени за застрояване, която е в основата и на ограниченото предлагане на офиси в този район.
Анализаторите очакват да продължи търсенето на качествени офис площи и през втората половина на годината, както от страна на големи международни компании с дейност у нас, така и на големи български фирми.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА