16 Юли, 2015 15:16 1 170 1

България с два сребърни и един бронзов медал от Олимпиадата по математика

  • българия-
  • медал-
  • математика

Състезанието се проведе в Тайланд

С два сребърни, един бронзов медал и две почетни грамоти се завръщат младежите от отбора по математика след успешното представяне на 56-тата Международна олимпиада по математика, която  се проведе между 4 и 16 юли в Чианг Май, Тайланд, обявиха от СРООПН.

Регистрираните отбори за участие в олимпиадата тази година бяха 114 на брой. 

Състезателите в отбора и носители на отличия са:

1. Любен Стефанов Личев, МГ Плевен, 12 клас – сребърен медал

2. Деница Христова Маркова, СМГ, 11 клас – почетна грамота

3. Александър Чергански, СМГ, 11 клас – бронзов медал

4. Виолета Николаева Найденова, СМГ, 10 клас – сребърен медал

5. Емилиян Иванов Рогачев, СМГ, 12 клас

6. Александър Антонов Тенев, СМГ, 12 клас – почетна грамота

Всеки от тях се е състезавал на международни олимпиади и предишни години.

Техни ръководители са проф. Петър Бойваленков от ИМИ, БАН - преподавател в Природо-
математическия факултет на ЮЗУ, изпълнителен директор на списание „Математика“ и ръководител

на отборите по математика от 2003 и д-р. Емил Колев - доктор на математическите науки, доцент в ИМИ, БАН - ръководител на националните отбори по математика от 1999.

Международната олимпиада по математика е първата олимпиада по природни науки. Създадена е през далечната 1959 г. в Румъния. България, Унгария и Румъния са единствените държави, които са участвали във всички издания на олимпиадата от създаването ѝ до днес, като през 1966 г. и 1975 г. страната ни е била домакин. Шестима ученици между 10 и 12 клас всяка година представят страната ни на престижното състезание.

До 2015 г. на Международната олимпиада по математика българският отбор е завоювал 53 златни,  104 сребърни и 102 бронзови медала.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Стан

    0 0 Отговор
    Нека да имаме повече такива новини, много от децата ни имат потенциал, който трябва да се развива и подпомага и то не само от държавата.