28 Август, 2024 10:58 5 564 5

Откриха 60 археологически обекта в община Лом при теренни проучвания

  • археология-
  • археологически разкопки-
  • археологически открития-
  • лом-
  • история-
  • обекти

Някои от най-ранните обекти са от края на IV хилядолетие пр. н.е.

Откриха 60 археологически обекта в община Лом при теренни проучвания - 1
Илюстративна снимка: Shutterstock

При изпълнението на проекта „Провеждане на теренно археологическо издирване на територията на община Лом", финансиран от Програмата за развитие на селските райони на ЕС с подкрепата на Община Лом и Местна инициативна група Лом, са открити и регистрирани много нови археологически обекти, съобщиха от местната администрация в Лом.

Проектът е изпълнен през миналата година, като преди това на археологическата карта на България на територията на община Лом са били регистрирани 14 археологически обекта, а след новите проучвания вече са на територията на общината са регистрирани 60 обекта. Някои от тях са сравнително запазени, но много са силно нарушени от интензивна иманярска дейност през годините, пояснява БТА.

Археологическите обекти са концентрирани на територията около южния бряг на река Дунав и двата бряга на река Лом. Най-старите от тях се отнасят към ранната бронзова епоха, в края на IV хилядолетие пр. н.е. Те имат ясна концентрация в блатистите терени северно от селата Добридол, Сливата и Орсоя. Тук се намира и известният Орсойски некропол от късната бронзова епоха.

Данните са от гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН, който през миналата година ръководеше теренните проучвания.

От Община Лом казаха за БТА, че в Концепцията за интегрирани териториални инвестиции на територията на общините Лом, Димово и Оряхово е включен проекта на Община Лом „Повишаване на туристическата атрактивност на Северозападна България чрез проучване, разкриване, съхранение и популяризиране на Алмус - ранно и късноримски кастел” на стойност 6 600 000 лева. Общината очаква този проект да бъде финансиран заедно с два други проекта за популяризиране на културно-историческото наследство в другите две партньорски общини от Програмата за развитие на регионите 2021-2027 година.


Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Дядо Гъдьо

    1 1 Отговор
    Тъй като ги гледам. Чини ми се северомакедонски требе да са

    Коментиран от #2, #3

  • 2 баба Гъда

    0 1 Отговор

    До коментар #1 от "Дядо Гъдьо":

    Снимката е илюстративна къде гледаш ???
  • 3 Последния шоп

    9 4 Отговор

    До коментар #1 от "Дядо Гъдьо":

    Незнам,ама в половин век Руска комунистическа окупация на България изглежда нарочно не разкриваха наследството на Траките ,щото ,видите ли,тука имало.. Славяни някакви ...Умишлено изопачаване на Българската История от руския Окупатор!!!
  • 4 факуса

    2 1 Отговор
    откога ровенето на стари неща е развитие на райони,също кат търсенето на произхода на човека в африка,само пари на вятъра
  • 5 Боруна Лом

    5 0 Отговор
    ОТКРИХА ГИ СЛЕД КАТО ИМАНЯРИТЕ ГИ ОПОСКАХА! РОВОВЕ ОТ ОРСОЯ ДО АРЧАР! И ВСИЧКО АДМИНИСТРАЦИЯ СПИ!