Дебютът на правнучката на Тодор Живков - дъщерята на Тодор Славков, се състоя по време на церемонията по повторното откриване на асамблеята "Знаме на мира". 19-годишната Катерина Славкова, която миналата година завърши лицея в Горна баня, открит навремето от баба ѝ, се обърна към българския парламент, ООН, "Уницеф" към "Юнеско" и Парламентарната асамблея на Европа с апел от всички деца, участници в днешната асамблея "Знаме на мира", пише Marica.bg.
"Днес децата, младите хора отново сме се събрали, за да призовем за мир на планетата Земя. Светът изживя достатъчно несправедливост, тревоги и мъка. Затова ние издигаме своя глас и призоваваме всички политици, общественици, учени, военни, религиозни водачи, хора на изкуството и спорта да се борят за мир и единение. Не искаме да живеем в свят на несигурност и военни конфликти, затова творим света с нашите рисунки, песни, танци и игри. Нека обединим силите си и сътворим един мирен и щастлив свят. Застанете до нас и ни подкрепете по нашия път!", призова внучката на Людмила.
Някогашните деца, които помнят или са присъствали на откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира" през 1979 г., на този 1 юни със сигурност са се почувствали като телепортирани - но не толкова в миналото, а отново в бъдещето. В местността Камбаните отново се чуваше детски смях, песни, радостна гълчава на различни езици и, разбира се, камбанен звън. Десетки ученици от столични училища, родители, учители, културтрегери, дипломати, настоящи и бивши политически дейци и общественици от различни поколения се бяха събрали в чест на официалния старт за нов живот на асамблеята под егидата на дъщерята на Людмила Живкова - Евгения Живкова.
Днес обаче инициативата, дошла навремето от Световния съвет на мира и претворена с най-голям държавнически размах от България, е под логото на Международно движение, част от фондация "Людмила Живкова - Знаме на мира".
Основният лозунг на асамблеята, прозвучал на този ден преди 47 години, остава неизменен и днес - мир, без който е невъзможно реализирането и на другия ѝ главен девиз - "Единство, творчество, красота", пише hotarena.net.
В словото си на възстановката на "Знаме на мира" Жени Живкова нарече каузата "благородна". Внучката на Тато посочи, че днес над 780 милиона деца по света живеят в зони на конфликт, а още 50 милиона са принудени да напуснат домовете си.
"Днес повече от всякога интеграцията, единението чрез култура, изкуство, спорт и образование са не просто необходимост. Те са спешна мярка за осигуряване на едно по-добро бъдеще за децата. Със своето възстановяване асамблеята връща не само една традиция. Тя връща надеждата, че мирът има глас и той е детският смях", подчерта дъщерята на Людмила Живкова, след което, сякаш по невидима команда, към небето литнаха десетки бели балони.
Жени Живкова и културният министър Евтим Милошев пожелаха мир за всички деца по земята.

С приветствено слово се обърна към малките и големите, събрани пред монумента с камбани от 150 държави, и културният министър Евтим Милошев. Той нарече асамблеята "емблематично събитие", което се възражда в "един глобален несигурен свят, свят на конфликти, войни и международно напрежение".
Силно символичен за церемонията се оказа дарът от Светия синод - огромна камбана, поставена в почетна ниша в монумента като първа сред равни и осветена в молитвеното слово на главния секретар на Синода епископ Герасим, в което прозвуча и приветствието на главата на БПЦ патриарх Даниил.
"Много се вълнувам! Това е изключителен ден за мен", каза за "България Днес" Евгения Живкова. Сред публиката бе и вдовицата на Владимир Живков - Валентина, която за последно се е появявала на публично събитие на погребението на Тодор Живков през август 1999 г., бившият вътрешен министър Румен Петков, ексглавният прокурор Борислав Сарафов, Янчо Таков, който бе довел и домашния си любимец.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 лют пипер
Коментиран от #81
08:23 03.06.2026
3 чушки
Коментиран от #44
08:23 03.06.2026
4 Моля???
08:24 03.06.2026
5 Евроджейска
До коментар #1 от "Борис":
подлога.08:25 03.06.2026
6 Бай той Толстой
08:28 03.06.2026
7 очакваме скоро
Коментиран от #47
08:29 03.06.2026
8 Критикар
Коментиран от #23, #24, #48
08:29 03.06.2026
9 дедо Флашко
Коментиран от #12
08:30 03.06.2026
10 свидетел
08:32 03.06.2026
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Нали
До коментар #9 от "дедо Флашко":
И бехме вторите по интелигентност след евреите....? Нали? М? Къде са сега интелигентите? Тука остана само планктон!08:34 03.06.2026
13 Въй
08:34 03.06.2026
14 2222
Ще участват дечица от Лаос, Камбоджа, Судан и Габон. Москалчета във военни униформи също ще маршируват и пеят песнички за великата пАбеда.
Коментиран от #69
08:34 03.06.2026
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 "ПРОГРЕСИВНИ" ЧОРАПЕ,
08:38 03.06.2026
17 Последния Софиянец
Коментиран от #43
08:39 03.06.2026
18 Софето
Коментиран от #70
08:39 03.06.2026
19 Очаквайте Скоро
Коментиран от #30
08:45 03.06.2026
20 готина е . малко снимки
Коментиран от #25
08:50 03.06.2026
21 На Външен Вид !
Но после се Вижда !
Че гена !
Продължава Да прозира !
08:55 03.06.2026
22 Обичаме
До коментар #1 от "Борис":
си гнустаКоментиран от #49
08:55 03.06.2026
23 Феодализма !
До коментар #8 от "Критикар":
Отдавна е Тук !08:56 03.06.2026
24 Мракобесен !
До коментар #8 от "Критикар":
Чушки !Дип Хубав Се Беше !
Но Управляван !
От Кретени !
Същите !
Като Днес !
08:58 03.06.2026
25 Тази снимка е Г с !
До коментар #20 от "готина е . малко снимки":
Прилича на DARA !09:00 03.06.2026
26 Е каква промяна да очакваме?
09:04 03.06.2026
27 Сийка
09:09 03.06.2026
28 МНОГО СТЕ ЗЛЕ
До коментар #11 от "АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ":
ТИ СИ МИ БИЛ КОМУНИСТ, А НЕ НАВИЖДАШ КОМУНИСТИТЕ. ТОЧНО ТЕЗИ СА БИЛИ ИЗБРАНИ ОТ СЪВЕТСКИТЕ КОМУНИСТИ ДА ГИ ПРЕДСТАВЛЯВАТ В КОЛОНИАЛНА БЪЛГАРИЯ.КОМУНСТИТЕ ПО-ЧЕРНИ, ЗЛОБНИ И ЗАВИСТЛИВИ ОТ ЦИГАНИТЕ - ЛЪЖАТ И КРАДАТ ПОВЕЧЕ.
Коментиран от #45, #51
09:12 03.06.2026
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 "МАЙОР ДЕЯНОВ"
До коментар #19 от "Очаквайте Скоро":
ЩЕ Е "ПРОГРЕСИВНИЯ СЕЛЯНИН" ОТ СЛАВЯНОВО --- МУНЧО (КРАСАВЕЦА) ....................... ФАКТ !09:13 03.06.2026
31 явер
Коментиран от #73
09:14 03.06.2026
32 Твърди се,
09:16 03.06.2026
33 Пилотът Гошу
09:25 03.06.2026
34 Има си хас
Каквото е било, пак е.
Няма спасение от червените кхмери.
09:30 03.06.2026
35 Моля Журналистите !
Срещу Презентираните Лица !
Хората Все Пак Се Дразнят !
09:32 03.06.2026
36 Тоя род
09:35 03.06.2026
37 Чичо от село
09:42 03.06.2026
38 Леля Пенка
Коментиран от #42
09:44 03.06.2026
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 Помним и Людмила, и бай Тошо, и малък Т
10:04 03.06.2026
41 смях в залата
10:08 03.06.2026
42 Ами,
До коментар #38 от "Леля Пенка":
Абсолютно си права лельо Пено.Всяко нещо с времето си.Две поколения са се сменили от откриването на Камбаните.Много вода е изтекла,много неща коренно са се променили,децата са други,комуникират по различен начин.А тези отново същите празни лозунги,чудят се как отново да се набутат в медийното пространство и да афишират фалшива загриженост.Излишна е цялата фамилия.Камбаните трябва да се поддържат и да останат само една атракция за спомен от Людмила Живкова.Всеки друг напън е смешен.Коментиран от #52, #55
10:09 03.06.2026
43 Да ти го напиша
До коментар #17 от "Последния Софиянец":
Сега цункай някоя партийна другарка ама долу..Коментиран от #46, #61
10:14 03.06.2026
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 Римлянин
До коментар #43 от "Да ти го напиша":
Изяде го бе лакомнико10:17 03.06.2026
47 Ха ХаХа
До коментар #7 от "очакваме скоро":
Сега пееш на английски Екатерина хиляди араби, нали гьотверен10:20 03.06.2026
48 Време за мир време за промяна
До коментар #8 от "Критикар":
По мракобесно от "демокрацията" в която ни набутаха в 89 няма10:33 03.06.2026
49 Толуп Трети
До коментар #22 от "Обичаме":
За това сте в нея вече 37г.10:36 03.06.2026
50 болен соpocоид
10:37 03.06.2026
51 Човек от народа
До коментар #28 от "МНОГО СТЕ ЗЛЕ":
Добре, че сега в Евроколониална България независтливите, добродушни мили и любезни европодлоги крадат все по малко10:40 03.06.2026
52 Тоталщета
До коментар #42 от "Ами,":
Слушай бангарангата на мамуновизията това е къде по - пълно със дълбоко съдържаниеКоментиран от #58, #90
10:47 03.06.2026
53 Провидението
10:53 03.06.2026
54 БСП пак ни досажда
11:00 03.06.2026
55 Дядо Гошо
До коментар #42 от "Ами,":
Кви камбани они ги претопиха на приватизяцията за свъхдефицит и ги забравихме, че изобщо ги е имало. Даже камбанарията я нема.11:03 03.06.2026
56 Общ работник
Не вярвайте на такива
11:13 03.06.2026
57 Благородна кауза
11:13 03.06.2026
58 Ами,
До коментар #52 от "Тоталщета":
Това,че виждам безсмислие във възраждането на асамблеята не значи изобщо че слушам тъпотията бангаранга.Дори обратното,виждам същото безсмислие и в този вид на Европвизия който се превърна в безмислен и жалък политкоректен конкурс.Няма нищо качествено като музика ,текст, поведение. Затова и игнорирам,но вие понеже нямате какво друго да кажете просто измествате темата.Типично за някои люде с капаци.Коментиран от #63
11:13 03.06.2026
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 ТАЗИ С РОКЯТА
12:14 03.06.2026
61 Никси
До коментар #43 от "Да ти го напиша":
Абе и ти ли не разбра че Последния Софиянец е Росен Миленов , А ?!!!.12:20 03.06.2026
62 НАФАРФОРИЙ
12:27 03.06.2026
63 Равносметка
До коментар #58 от "Ами,":
Не виждам нищо безсмислено в това да има стремеж и завръщане към единството, творчеството и красотата, към мира и разбирателството. Всепризнати и непреходни общочовешки ценности достигнали през вековете до нас... Знам, че дългите години на "демокрация" изхвърлиха всичко това на бунището и го замениха с поквара, алчност наглост, войнстваща простотия и все от сорта "евроатлантически ценности" които превърнаха родината ни в нов Вавилон, Содом и Гомор... Време е да се събудим и възкресим доброто. В това е СМИСЪЛА!Коментиран от #77
12:41 03.06.2026
64 Ш о р о. Ш. ня бг
14:16 03.06.2026
65 ...
14:33 03.06.2026
66 Този коментар е премахнат от модератор.
67 Този коментар е премахнат от модератор.
68 СИГАНКА
Коментиран от #87
15:44 03.06.2026
69 Този коментар е премахнат от модератор.
70 водовъртеж
До коментар #18 от "Софето":
Да,мръсната пяна пак изплува.Правнучката БЛЕСНА !Какво заглавие само,а?Коментиран от #75
15:59 03.06.2026
71 Нако пеко даков
Коментиран от #78
16:09 03.06.2026
72 Хмм
16:29 03.06.2026
73 Този коментар е премахнат от модератор.
74 Колония бг
16:59 03.06.2026
75 Мръсната пяна
До коментар #70 от "водовъртеж":
На Европавето отново е по форумите леко нашмъркано но нагло както винаги17:01 03.06.2026
76 Алекс
Наблюдаваме събитията от Калифорния и си пазиме имотите в България за да имаме повод за ново посещение и да видими разликата от преди и след Демокрацията...
Не сме сгрешили когато напуснахме тази страна...
Така щеше да ни замине живота в безвремието и политически обещания за по-добър живот ...
Поздравления за Асамблеята на Мира .
Коментиран от #91
17:03 03.06.2026
77 Ами,
До коментар #63 от "Равносметка":
Никой здравомислещ човек не е против всепризнати и непреходни общочовешки ценности достигнали през вековете до нас.Против е тази компрометирана фамилия да се занимава с това защото точно тези ценности не ги притежават.Коментиран от #80
17:09 03.06.2026
78 Още 3 милиарда дълг освен 17 за зеленото
До коментар #71 от "Нако пеко даков":
Явно забелязваш накъде върви света, а забеляза ли колко дългове ще има да плащаш на любимата ти Урсула в клуба на богатите17:21 03.06.2026
79 Този коментар е премахнат от модератор.
80 Цели реколти евро "бгМатрял"
До коментар #77 от "Ами,":
Поглъща токсични количества демократична пропаганда и чалга, затова ще са в клуба на опропастените още доста, докато не им светне кой как ги промива и краде живота им. И не вярвам да повярваш, но ще ти разкрият една тайна, това не са тези от снимкатаКоментиран от #96
17:34 03.06.2026
81 люти чушки
До коментар #2 от "лют пипер":
от както свят светува все мазното отгоре плува....Коментиран от #82
18:02 03.06.2026
82 Казала
До коментар #81 от "люти чушки":
Фекалията19:40 03.06.2026
83 Този коментар е премахнат от модератор.
84 686
Коментиран от #86
20:11 03.06.2026
85 дифане хох
21:33 03.06.2026
86 ха ха Хо
До коментар #84 от "686":
Присъстваха пишкащият във фонтани от АБВ, стария контабандист на кожуси от Турция за Русия син на номенклатурчик от тошово време.Сарафов който не искаше да става от неправомерно заемащия от него стол на прокурор,мазният Милошев който е със всеки който е на власт,скучаещата след развода осиновена внучка на Тошо Евгения и още десетина блюдолизци.00:05 04.06.2026
87 ДА ТЯ И МУЦУНАТА И ЦИГАНСКА
До коментар #68 от "СИГАНКА":
БОТЕВВГРАДСКА СИГАНКА ОЖЕНЕНА В ПРАВЕЦ Е ПРАБАБА И00:19 04.06.2026
88 Путин
03:23 04.06.2026
89 Смърфиета
07:02 04.06.2026
90 Смърфиета
До коментар #52 от "Тоталщета":
Те там са били една шепа неоживковисти – тато-носталгици. Абе, кой взема сериозно Тодор Славков, който умря от цироза и си извади пиян патката от гаштите няколко пъти, и се плезеше пред Катерина Евро, която на всичкото отгоре му беше и приятелка, в Биг Брадър и това го гледаше целия народ по време на Тройната ламя между девет и десет вечерта? Това бяха първите Биг Брадъри и поведението не беше още заучено. Социологически заучените фрази навлязъха по-късно, при Тиквата.07:09 04.06.2026
91 Смърфиета
До коментар #76 от "Алекс":
Какво има да му държиш имоти във βουλγαρισταν след като си го напуснал 35 години по-късно. Погасявай си заемите в Америка и изгаряй корабите, защото не ти трябва да се връщаш. Не знам как е там, но тук никога няма да се оправи.07:13 04.06.2026
92 Аман, бе
09:32 04.06.2026
93 В какво трябва да повярваме?
09:48 04.06.2026
94 Огледайте се
09:51 04.06.2026
95 Цвете
11:57 04.06.2026
96 Ами,
До коментар #80 от "Цели реколти евро "бгМатрял"":
Много удобно типично по комунистически забравяте,че демокрацията у нас в този и вид я направиха ,,другарите,, като точно те свалиха любимия ви Тодор Живков на свой конгрес.И той гледаше уплашено и не вярваше на ушите си.А ДС създаде мутрите а те чалгата.,,Другарите,,станаха капиталисти и олигарси.И не е никаква тайна,че тези на снимката и останалите присъстващи са същите като бащите и дедите си.Хамелеони за кой ли път?Факт,че БСП е извън парламента. Та те така,никой не може да заблудите вече.22:43 05.06.2026