25 Юни, 2012 18:32 837 0

Лекарствените продукти скоро поевтиняват

  • лекарствените продукти-
  • певтиняват-
  • десислава атанасова
Лекарствените продукти скоро поевтиняват - 1
Снимка БГНЕС

Нормативната база по отношение на лекарствената политика вече е готова. Това заяви в Шумен министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, съобщи Дарик радио. По думите й Наредба 10 е изпратена за обнародване в Държавен вестник, внесени са промените в Закона за здравното осигуряване и предстои те да бъдат гласувани. Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина пък ще бъде подложен на публично обсъждане.
„Утре има висш съвет по фармация, за да представя на колегите проекта на Наредбите за цени и реимбурсиране. Тоест това са всички нормативни актове, които уреждат лекарствената политика, които гарантират договаряне на цените на лекарствените продукти", обясни Атанасова. По думите й преди време е имало проблем с въпросната Наредба 10, защото в нея е било записано, че Касата договаря единствено и само 100% реимбурсираните от нея лекарствени продукти. „Това вече е променено, освен това промените засягат и медицинските изделия, които тепърва ще се договарят от Касата", обясни тя. По думите на Атанасова вероятно съвсем скоро ще има намаление на лекарствените продукти. „Убедена съм в това, защото по процедурите на договаряне, които Здравната каса придвижва по Наредба 40 за онкологията, са намалели и са дадени отстъпки на лекарствени продукти в различни проценти от 5 до 80% ", каза още здравният министър.
На въпрос дали ще коментира публикациите в днешната преса за скандални обществени поръчки, които фирми на съпругът й са печелили, докато тя е била директор на русенската болница, министър Атанасова заяви: „ Пътувах и не съм имала възможност да проследя всички медии. Няма нищо странно около личността на съпруга ми, той се занимава със строителство. Цялата информация относно неговия бизнес е публична от момента, в който и аз съм лице, което се занимава с публична дейност". Министърът на здравеопазването добави, че си е подала декларации съгласно Закона за сметната палата и Закона за конфликт на интереси.
„Всеки има право да си пише и да говори каквото си иска, всичко е публично, няма какво да добавя повече", каза Атанасова.
По-рано през деня министър Атанасова откри две нови отделения в шуменската болница - по ревматология и по кожни болести. 50 хил.лв за ремонта и апаратурата в двете отделения са отпуснати от държавния бюджет, а болницата е съфинансирала 20 хил.лв. В Отделението по ревматология е закупен нов ехограф DP-50 за ултразвукова диагностика на ставни заболявания, а Отделението по кожни и венерически заболявания вече разполага с апарат за електрохирургия и дерматоскоп. Новите отделения разполагат с по 10 легла.

На практика областната белодробна болница ще бъде трансформирана в отделение на МБАЛ-Шумен. „Коментирахме преди малко и с областния управител, народните представители и кмета, че това лечебно заведение има доста задължения, поради промяна в методиките. Има възможност в момента в Многопрофилната болница да бъде разкрито такова отделение, да бъдат привлечени лекари и това е модел, който ще работи добре. Виждате, че проблемът с Центъра по кожни и венерически заболявания, който бе подобен, се опитваме по такъв начин да го преодолеем и то с основна грижа за пациентите – за да имат достъп до медицинска помощ”, заяви министър Атанасова.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА