24 Март, 2023 16:31 4 222 1

3 признака, че трябва да премахнеш приятел от живота си

  • приятелство-
  • приятели-
  • вредно-
  • психично здраве-
  • край

Тези 3 въпроса ни помагат да разберем дали е дошъл края на определено приятелство

3 признака, че трябва да премахнеш приятел от живота си - 1
Снимка: Shutterstock

Много хора, които ходят на психолог, задават въпроса дали си струва да продължат да поддържат определено приятелство. Те си задават още въпроси като "Заслужавам ли нещо по-добро?", "Не съм ли прекалено взискателен?" или "Не съм сигурен, че се чувствам толкова добре, когато прекарвам време с него/нея."

Ако се намирате в подобна ситуация, знайте, че не сте сами. Често срещано явление е хората да преоценяват приятелствата си. Обичайно е да прекарваме време с хора, дори когато знаем много добре, че не бива да го правим. Също така е обичайно някои приятели да се отдалечават и след това да се връщат, когато се променят обстоятелствата в живота ни.

Ако смятате, че едно приятелство се е влошило до степен, в която вече е заплаха за психично здраве, ето три начина да проверите дали е време да сложите край.

1. Как реагират, когато им споделяте вълнуващи новини?

Реакцията на близките ви приятели, когато чуят добра новина за живота си, може да разкрие много за способността им да поддържат здравословни взаимоотношения.

Някои приятели може да се радват искрено за вас, докато други могат да реагират със завист или негативно. Приятелите, които постоянно реагират негативно или показват малко вълнение, когато споделяте радостни новини, вероятно не са добри за вас.

Важно е да имате приятели, които ви подкрепят и повдигат, а не ви потискат. Да се обграждате с позитивни хора, които празнуват успехите ви и предлагат рамо, на което да се опрете в трудни моменти, е от решаващо значение за личностното израстване и щастието. Добрият приятел трябва да бъде до вас, за да споделя радостта ви и да ви помага да се справяте с предизвикателствата на живота.

Това не означава, че трябва да се откъснете от всички, които не откликват позитивно на всеки ваш успех. Всички сме хора и всички имаме лоши дни. Ако обаче забележите модел на пасивна агресия или косвена враждебност, може би е време да преоцените отношенията си с този човек.

2. Питат ли за вас, или са погълнати само от себе си?

Здравословните взаимоотношения изискват известна доза даване и приемане. Приятел, който винаги говори за себе си и никога не пита за вас, може да се окаже вреден за вас. Едностранчивите взаимоотношения могат да бъдат изтощителни и да доведат до чувство на пренебрежение.

От друга страна, приятелите, които проявяват истински интерес към живота ви и редовно питат за вас, са ценни. Този тип двустранна комуникация е от ключово значение за изграждането на доверие и взаимно уважение в едно приятелство.

Добрият приятел винаги ще полага усилия да разбере гледната ви точка и ще бъде готов да изслуша тревогите ви, за разлика от едностранните приятелства, които могат да ви накарат да се чувствате нечути и недооценени.

3. Чувствате ли се като най-автентичната си същност около тях?

Важно е да се обграждате с хора, които ви приемат и подкрепят такива, каквито сте. Ако чувствате, че трябва да криете или да променяте аспекти от себе си, за да се впишете в определен приятел, може би е време да преоцените това приятелство.

Петра Кипфелсбергер, водещ автор на неотдавнашно проучване за автентичността, ни призовава да бъдем по-автентични в действията си, като насърчава следните три упражнения:

  • - опознайте добре себе си, преодолейте това, което психолозите наричат "субективно преживяване", което създава усещането, че "нямате връзка със себе си" или "не познавате себе си";
  • - отдайте се на автентични за вас интереси и дейности;
  • - отхвърлете външните влияния, т.е. да не се ръководим от желанието да се съобразяваме с очакванията на другите, а да следваме собствените си ценности и убеждения.

Приятелите, които ви подкрепят по пътя към автентичността, са ценни като чистото злато. Приятелите, които не го правят, може би не си заслужават времето и енергията ви.

Всичките ни взаимоотношения в живота имат стойност и не е добра идея да изгаряме мостове или да прекъсваме отношенията си с хората по незначителни причини. Въпреки това да сте наясно кои приятели наистина подкрепят целите ви, свързани с психичното здраве, е интелигентен начин да приоритизирате времето и взаимоотношенията си.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 13 гласа.

Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 хаберих

    2 1 Отговор
    Всички хормонални контрацептиви носят леко повишен риск от рак на гърдата, включително все по-популярните хапчета, съдържащи само прогестерон, се казва в ново проучване.