• райконен-
  • формула 1-
  • титла

Кими Райконен спечели състезанието на пистата в Остин

Люис Хамилтън продължава да е на крачка от спечелването на петата световна титла във Формула 1. Британецът завърши трети на пистата в Остин, а победителят е донякъде доста изненадващ - Кими Райконен. Ледения не беше печелил от 113 старта и над 5 години чакане, но днес успя да се качи на най-високото стъпало.

Така пилотът на Ferrari отложи шампионските празненства на Хамилтън и Mercedes. Райконен направи силен старт, изпреварвайки действащия световен шампион, който вчера беше най-бърз в квалификацията. В течение на състезанието Кими изпусна водачеството заради различните стратегии, но след това се възползва от лошите разчети в бокса на Mercedes, който очакваше Хамилтън да премине през състезателната дистанция с едно спиране. В крайна сметка Райконен ликува, а втори на 1.281 секунди зад него завърши Макс Верстапен (Red Bull), докато изоставането на Хамилтън от първия бе 2.342 сек.

В предпоследната обиколка Себастиан Фетел проведе отчаян щурм срещу Валтери Ботас, който в опита за контраатака спря твърде късно и излезе извън трасето, което остави Фетел четвърти, а интригата за титлата - жива.

В следващия старт, който е Гран При на Мексико, Хамилтън ще има нужда да спечели само 5 точки повече от Фетел, за да подпечата официално петата си световна титла.