• де йонг-
  • клаасен

Южните ни съседи спечелиха с 4:2

Турция шокира Нидерландия на старта на световните квалификации - 1

Турция шокира големия фаворит в квалификационна Група G за Мондиал 2022 Нидерландия, след като победи "лалетата" с 4:2 на "Ататюрк". Хеттрик на Бурак Йълмъз (15', 34'-дузпа, 81') и едно попадение на Хакан Чалханоглу попариха селекцията на Франк де Бур, която владееше топката и атакуваше повече. Четвърт час преди края двубоят стана още по-интересен, след като Нидерландия върна два гола в рамките на минута чрез Дейви Клаасен (75') и Люк де Йонг (76'). Йълмаз обаче оформи своя хеттрик в 81-вата минута и сложи край на надеждите на гостите.

Гостите започнаха по-добре, като Депай и Мален пропуснаха по една добра възможност, но в 15-ата минута се оказаха изоставащи в резултата. Турците организираха смъртоносна контраатака след корнер пред тяхната врата. Чалханоглу намери Бурак Йълмаз на границата на наказателното поле. Неговият удар рикошира в Де Лихт и топката влезе в левия ъгъл.

Двубоят продължи да се развива по прекрасен начин за домакините, които в 34-тата минута получиха дузпа заради това, че Мален повали Йокушлу. Йълмаз бе точен от бялата точка за 2:0.

В 44-тата минута Де Лихт засече с глава центриране от корнер. Топката срещна гредата, след което Йокушлу изчисти с глава. Нидерландците претендираха, че кълбото е преминало голлинията, но в крайна сметка попадението не бе зачетено.

В самото начало на второто полувреме Турция нанесе трети удар. Мерас изведе много добре Чалханоглу, който направи няколко докосвания и стреля в ъгъла за 3:0.

В 75-ата минута Дейви Клаасен върна едно попадение, след като много технично овладя в наказателното поле центриране на Депай, обърна се и от няколко метра порази целта. Само минута след това резултатът вече бе 3:2. Отново Депай центрира отляво, Люс де Йонг се наведе максимално, за да засече с глава. Топката рикошира в Чакър и отново в нападателя, след което влезе във вратата.

Надеждите на гостите за запомнящ се обрат обаче траяха само няколко минути, тъй като в 81-вата Йълмаз оформи своя хеттрик след много добро изпълнение на пряк свободен удар.