• олимпиакос-
  • испания-
  • баскония

Олимпиакос регистрира четвъртия си пореден успех

Отборът на Олимпиакос няма намерение да прекъсва победния си рейд в Евролигата. Възпитаниците на старши треньора Йоргос Барцокас регистрираха четвъртия си пореден успех в най-силния клубен европейски турнир, след като завършиха двойния кръг в надпреварата с вярна стъпка при гостуването си на Баскония, спечелено с 97:92 (32:16, 10:31, 23:27, 32:18) в зала “Фернандо Буеса Арена” във Витория, предава sportal.bg.
По този начин гръцкият гранд нанесе първо поражение на испанците през настоящия сезон. След този кръг само Олимпиакос и Фенербахче продължават стабилното си представяне и имат по четири победи от четир мача.
Българският национал Александър Везенков отново бе във вихъра си и бе основната движеща сила на гръцкия гранд. Крилото записа четвъртия си мач с 20+ отбелязани точки през настоящия сезон, след като завърши като най-резултатен с 26 точки и 7 борби. При стрелбата си Везенков бе 6/7 от зоната за две точки, 4/9 от тройката и 2/2 от наказателната линия за 28 минути на терена в традиционната си титулярна роля. Звездата на българския баскетбол отново бе най-полезният играч на терена, приключвайки срещата с коефициент от 29!
Самият двубой протече по изключително странен начин, като и двата тима имаха своите периоди на тотално надмощие. Момчетата на Барцокас удариха първи и чрез брилянтен старт на мача преднината им достигна 18 точки при 8:26, като в крайна сметка първата четвърт завърши при 16:32 в полза на Олимпиакос.
Във втората половина на втората четвърт обаче настъпи първият голям проблем пред гърците, които не успяха да отбележат кош в рамките на пет-шест минути и позволиха на Баскония да запише невероятна серия от 16 поредни точки, като по този начин домакините се озоваха напред на голямата почивка при 47:42.
Консистентните изяви на баските продължиха и през третата четвърт, когато авансът им достигна двуцифрените размери при 67:57, но благодарение на ключови стрелби на Везенков гостите от Пирея съумяха да настигнат съперника и да съкратят дистанцията до четири точки в един момент.
Началото на последната част бе решаващо за крайния изход на сблъсъка, тъй като баскетболистите на Олимпиакос записаха своя серия от 14 безответни точки и по този начин грабнаха преднината при 74:79. Въпреки набезите на Баскония българският национал и неговите съотборници удържаха преднината до самия край на срещата и заслужено отмъкнаха трета победа над испански опонент през настоящия сезон след 92:97.
Костас Слукас добави още 20 точки и 6 асистенции за победата на Олимпиакос. Шакийл МакКисик наниза 12, а Янулис Ларендзакис отбеляза още 11 точки.
Майк-Калев Коцар бе точен с 16 точки за Баскония. Тадас Седекерскис завърши с 15, Долтън Хомс и Ваня Маринкович нанизаха по 12 точки, а водещият реализатор на тима Маркъс Хауърд отбеляза 11 точки, но и получи контузия в последните секунди от мача.