Ким Чен Ун няма интерес за среща с Тръмп

31 Октомври, 2025 12:21 2 356 17

  • северна корея-
  • ким чен ун-
  • сащ-
  • китай-
  • доналд тръмп

Индикациите от страна на Тръмп, че иска среща с Ким, са по-скоро победа за севернокорейския лидер

Ким Чен Ун няма интерес за среща с Тръмп - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Президентът на САЩ Доналд Тръмп несъмнено се е надявал на нова среща със севернокорейския лидер Ким Чен Ун по време на наскорошната си обиколка в Азия, но според анализатори севернокорейският лидер, подсилен от връзките си с Москва и Пекин е имал малко причини да иска среща с Тръмп, пише Франс прес в аналитичен материал, предаде БТА.

На няколко пъти по време на обиколката си в Малайзия, Япония и Южна Корея Тръмп заяви, че е на 100 процента отворен към идеята за среща с Ким и дори стигна до там да влезе в противоречие с десетилетната американска политика, признавайки, че Северна Корея е в известен смисъл ядрена сила. Но Пхенян не откликна на всичко това, предпочитайки да изпитва ракети и да изпрати топ дипломатката си в Русия и Беларус – две страни, с които Северна Корея укрепи връзките си през последните години.

"Бруталната реалност е, че Ким нямаше да има никакъв интерес и преимущество да участва в среща с Тръмп“, казва Сьон Хьон-ли, експерт от Харвардския университет. Той отбелязва, че Вашингтон е допуснал фундаментална грешка в преценката да си мисли, че Ким би дошъл за среща с Тръмп.

Индикациите от страна на Тръмп, че иска среща с Ким са по-скоро победа за севернокорейския лидер, което му позволява да увеличи значително степенна на надеждност на ядрената си програма, казва още Ли.

Тръмп и Ким се срещнаха за последно през 2019 г. в Панмизджон, на междукорейската граница, след покана, отправена тогава от Тръмп в „Туитър“. Но зарази различията между тях по въпроса за денуклеаризацията на Северна Корея и по въпроса за облекчаване на санкциите отношенията се обтегнаха.

След това Северна Корея се обяви за необратима ядрена сила и укрепи връзките с Москва, като предостави на Русия и военни за нейната война срещу украинските сили, припомня Франс прес.

Ким Чен Ун днес е в „доста комфортна позиция“, казва Су Ким, бивш анализатор от ЦРУ. „Подкрепата на Русия вероятно е един от най-решаващите фактори за укрепването и консолидирането на стратегическата позиция на Северна Корея“, допълва експертът.

При завръщането си от Южна Корея след разговор с китайския си колега Си Цзинпин Тръмп заяви, че е бил прекалено зает за среща с Ким по време на азиатската си обиколка. Той не затвори вратата за среща между тях в бъдеще.

Според Владимир Тихонов, преподавател по корейски изследвания в Университета в Осло, след провала на срещата на върха между Тръмп и Ким в Ханой през 2019 г., Северна Корея очаква несъмнено по-специфични предложения от Тръмп, като например официално дипломатическо признаване и облекчаване на санкциите, без да има денуклеаризация.

Според анализатори сега когато Ким е завързал тесни връзки с Русия и Китай, той няма никакви причини да се стреми към одобрението на Вашингтон. Според експертите Северна Корея получава голяма финансова помощ, военни технологии и помощ в областта на енергетиката и прехраната от Москва. А стокообменът с Китай достигна миналия месец най-високо ниво за шест години. Това помага на Пхенян да излезе от икономическата изолация и да заобикаля и международните санкции.

Миналия месец Ким, Си Цзинпин и Владимир Путин бяха заедно на голям военен парад в Пекин. Това беше демонстрация за новия статут на Северна Корея на международната шахматна дъска. Сега Ким няма никакъв интерес да заменя този нов статут с позиране за снимки с Тръмп. Той вече разполага със силова позиция и смяна съперничеството между Китай и САЩ за дългосрочна гаранция, обобщава Франс прес, като се базира на мненията на анализаторите.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 26 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 хи хи

    42 1 Отговор
    Мижав интерес😂 Не го брои за рижа cлива даже🤣
  • 2 Вашето мнение

    45 2 Отговор
    Ким има големи бомби, що му са кретени.
  • 3 ахахаха

    49 0 Отговор
    За какво да се среща с главата на мафията?
  • 4 между другото

    46 0 Отговор
    Правилно решение от страна на Ким , кой е Тръмп , че и той да му се кланя ?!
  • 5 И правилно,

    41 0 Отговор
    Северна Корея, истинската Корея, си върви по свой път, ако трябва ще привика Тръмп, но засега няма нужда. Тръмп е полезен, той с действията си ще заличи окончателно "Америка" и американизма".
  • 6 онзи

    44 0 Отговор
    За чий му е на Ким да се среща с рижавия ?! С държави като Русия и Китай зад гърба си , дреме му на Ким какво искал Тръмп .
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    36 1 Отговор
    🤣🤣🤣
    Тръмп "нямаше свободно време" за среща с една еврошматка и я прати "да ходи по магазините"❗
    Днес на него му казаха "да ходи по магазините "🤣🤣🤣

    Коментиран от #10

  • 10 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    32 1 Отговор

    До коментар #9 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Май трябва да свиква, че вече не той кара влака.
    Добре поне , че още го возят❗
  • 11 Пич

    35 1 Отговор
    Ким не е заинтересован от някаква си шматка от Говедария !!! Единствено еврошматките и българските шматки стоят наведени !!! И то така , че да са удобни - редуват се , един наведен , един отворил устата , един наведен , един отворил устата.....
  • 12 Ха ха ха

    17 0 Отговор
    ха ха ха ...
  • 13 Абсурдистан

    8 0 Отговор
    Жалко, ще пропуснем едно нескопосано шоу.
  • 14 Хайо

    16 0 Отговор
    Не знам в този сайт не знаете добре да превеждате или преписвате от където каквото ви дойде .Корееца отговори ,че не вижда смисъл от среща с Тръмп до
  • 15 Хайо

    20 0 Отговор
    Не знам в този сайт не знаете добре да превеждате или преписвате от където каквото ви дойде .Корееца отговори ,че не вижда смисъл от среща с Тръмп до премахване на всички санкции срещу Северна Корея .
  • 16 Дедо

    10 0 Отговор
    Тия двамата си имат телефоните и си приказват не ги мислете тях, имат си отношения. Тръмпа е единствения дето стъпи на тяхна територия след Корейската война, а Кима го прие и поздрави, даваха го по телевизията.
  • 17 само така

    10 2 Отговор
    Ким-чо е велик! Само как ги държи в страх!
Новини по държави: