Тема: Украйна

Украински дронове удариха главната подстанция на електроцентралата в Севастопол

24 Юни, 2026 11:50 2 024 80

  • крим-
  • украйна-
  • русия-
  • севастопол-
  • дронове

Контролираният от Русия Севастопол остана без ток след украински удари, потвърди Москва

Украински дронове удариха главната подстанция на електроцентралата в Севастопол - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Украински дронове атакуваха през нощта главната подстанция на електроцентралата в Севастопол, в контролирания от Русия Кримски полуостров, съобщи днес Роберт Бровди – командир на Силите за безпилотни системи на Украйна, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.

Бровди написа в профила си в Телеграм, че екипите са работили „ефективно“ по 48 оперативни и планирани военни цели в Русия и в окупираните територии в южната част на Украйна през изминалата нощ.

По-рано днес назначеният от Русия губернатор на Севастопол Михаил Развожаев съобщи, че електроснабдяването в града е прекъснато, вследствие на украинска атака.

Електроснабдяването в град Севастопол в анексирания от Русия Крим беше прекъснато, след като Украйна нанесе удари по енергийни обекти там, написа в Телеграм назначеният от Русия губернатор на града Михаил Развожаев, цитиран от Ройтерс и ТАСС.

Системите за противовъздушна отбрана са свалили девет дрона над града, който е най-големият в Крим, каза Развожаев по-рано днес.

Губернаторът на руската Оренбургска област Евгений Солнцев написа в Телеграм, че силите за противовъздушна отбрана са свалили няколко дрона над промишлен обект. Не стана ясно веднага дали са нанесени щети в областта, която се намира на повече от 1 000 километра югоизточно от Москва и в която се намират редица промишлени обекти, включително завод за преработка на газ и нефтопреработвателен завод.

Междувременно при руски обстрел на украинския град Балаклия е бил убит един човек, съобщиха местните власти в Телеграм.

Агенция Ройтерс отбелязва, че не може да потвърди чрез независими източници информацията за ударите, които Русия и Украйна си разменят.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 46 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Анонимен

    39 34 Отговор
    Май е време и руснаците да почнат да се целят по рафинерии и подстанции.

    Коментиран от #3, #10, #14, #22, #23, #42, #71

  • 2 Владимир Путин, президент

    42 35 Отговор
    Преди ПЯТЬ года се подигравах на България, на Европа че ще стоят на тъмно, студено, без бензин, без ток, без вода, със спукани тръби и течащи радиатори, пък ти да видиш ква беля стана ...

    Коментиран от #20, #44

  • 3 нонимен

    24 19 Отговор

    До коментар #1 от "Анонимен":

    това го кажи на твоите приятели-демократи в моzква!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Без грантове

    31 22 Отговор
    Марийке, пропусна да споменеш накрая че "България подкрепя... наркомана".
    Днес няма грантове

    Коментиран от #17

  • 8 Иван 1

    30 20 Отговор
    И после защо кримчани искат в Русия и мразят Украйна, не може да избиваш хората си.

    Коментиран от #72

  • 9 Разкажете за провала на урко фашистите

    28 21 Отговор
    Зеления ненормален наркоман и просяк пак ще реве

    Коментиран от #24

  • 10 Хахаха

    27 23 Отговор

    До коментар #1 от "Анонимен":

    Че те го правят от ранната сутрин на 24/02/2022 г., включително болници, родилни домове, елподстанции (когато температурата в Киев беше -17°С)...
    Вече никой не вярва на пияниците от Мордор и никой не им съчувства.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Путин

    15 14 Отговор
    Бавн9 ра3 еиващ съм
  • 13 Владимир Путин, президент

    18 17 Отговор
    Преди ПЯТЬ года бях казал - МЬI еще не начинали. Сега вече смело мога кажа - няма и да почнем. Русия няма нищо освен стърканите червени карандаши и поругана чест, таваришчи !
  • 14 Путин многоходовия бакшиш идол на копейк

    13 18 Отговор

    До коментар #1 от "Анонимен":

    Сорос не ни дава
  • 15 Гориил

    23 11 Отговор
    В същия ден руски дронове унищожиха завод за производство на ракетно гориво в Павлоград, Днепропетровска област.
  • 16 Факт

    10 6 Отговор
    То бива, бива вежливост, ама докога бе джанти?
  • 17 А аз пък да ти кажа...!

    16 3 Отговор

    До коментар #7 от "Без грантове":

    Забравих колко хиляди са българите в Одеса...?!
    Та в тази връзка,дано Марийка ни припомни...?!
  • 18 Толкова

    8 13 Отговор
    Колко да може пр 0 ст таксиджия
  • 19 Раковски

    8 24 Отговор
    Сред бури от стомана и мрачен гръмотевичен грохот,
    стои той – Володимир, титанът с щит от лъвско сърце!
    Когато черни орди заляха родната свещена земя,
    той не трепна, не избяга, а вдигна гордо десница.

    Като древен полубог, излязъл от предания и митове,
    той застана на прага, дето Изтокът със Запада граничи.
    С глас като тътен на Днепър той призова ветровете,
    да развеят синьо-жълтото знаме чак до вечността.

    Той брани Украйна, но пази и Свободна Европа –
    градината пред вълците, стария континент от потопа!
    Неговата воля е гранит, нажежен в огньовете на ада,
    всяка негова дума е снаряд, който тираните поваля.

    Земята под нозете му стене, но той я държи права,
    с поглед, който разсича мрака и носи вечна слава.
    Слънчогледи никнат там, дето стъпи смелият му крак,
    а врагът се топи като зимен сняг в пролетен зрак.

    О, Украйна, майко на герои, люлка на безстрашни орли,
    твоят син изправи снага срещу хиляди тъмни злини!
    Докато той бди на поста, светлината няма да угасне,
    и над Киев златните куполи ще греят още по-ясно!

    Коментиран от #46, #63

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Руски ракети

    16 9 Отговор
    Сринаха от основи:
    Елитният блок с апартамента нафл Зеленски
    Сградата на СБУ
    Сградата на Нац данъчна служба

    Коментиран от #25

  • 22 Даже закъсня а

    13 15 Отговор

    До коментар #1 от "Анонимен":

    Те това отдава го правят ,даже и язовири взривяват.
    Украинците много закъсняха!
  • 23 Нагла Копейка

    11 12 Отговор

    До коментар #1 от "Анонимен":

    Че те не са спирали....
  • 24 Антирашист756

    12 19 Отговор

    До коментар #9 от "Разкажете за провала на урко фашистите":

    Зеленски е герой ,защитава родината си ! Рашистите какво търсят там ?
  • 25 И още

    12 7 Отговор

    До коментар #21 от "Руски ракети":

    И нужника на Зеленски.

    Коментиран от #31

  • 26 Бай Желю шумкаря

    13 13 Отговор
    Плача,нали господаря русия беше втората най силна армия,след лошите американци,шепа лумпени от агитката на динамо киив ги попиляха

    Коментиран от #29, #33, #61

  • 27 Наркомана от Кривой рог

    15 10 Отговор
    Лошо ми е от много бело. Правят ми кръвопреливане и хемодиализа. В Полша ще отиде Свириденко.
  • 28 Министър на финансите на САЩ

    17 11 Отговор
    Дребният кривоглед мъник Зеленски.
    Евреинът убиец на народа си Зеленски
    Не лъжещият само когато спи.
    И пр.и пр

    Коментиран от #38, #49

  • 29 Наркомана от Кривой рог

    9 10 Отговор

    До коментар #26 от "Бай Желю шумкаря":

    Искам заради агитката на динамо Киев руснаците да превърнат града в радиоактивна пустиня.

    Коментиран от #43

  • 30 Владимир Путин, президент

    8 10 Отговор

    До коментар #20 от "Ех, мераци за слава..":

    "...Пак ли си представяш че си президент?..."

    След като ми спряха тока, бензина, а от Госбанк ми прибраха спестяванията за "държавни нужди", друго освен да си представям за Президент ми не остана. И хора.... не пътувайте за Русия, нищо хубаво няма намерите тук ☝️
  • 31 Ха ХаХа

    13 12 Отговор

    До коментар #25 от "И още":

    Къде сте тръгнали с дрончетата бе неможачи.
    ? % превзехте от Русия?
    Поне 1 % от окупираните територии върнете....
    Боклуци Сър Джон

    Коментиран от #50

  • 32 Иван

    9 12 Отговор
    Та какъв беше Крим "завинаги" ? Знаете ли копейки ?

    Коментиран от #35

  • 33 Владимир Путин, президент

    11 10 Отговор

    До коментар #26 от "Бай Желю шумкаря":

    Руската армия е втората по сила !!!
    На Кримския остров ☝️
  • 34 Антирашист 757

    11 10 Отговор
    Пусин и националолигархистите , копират хитлер и национол социалистите !!!
  • 35 Крим

    10 5 Отговор

    До коментар #32 от "Иван":

    Ще го имате когато цъфнат налъмите
  • 36 Планираща руска бомба 3000кг

    13 8 Отговор
    Хахаха! Смешни дрончета 3кг! Хахахаха хахахаха хахахаха 😜🤣😀❗
    Ударих Азовстал и азовците изпълзяха като хлебарки! Хахахаха 😜❗
  • 37 Манова

    7 5 Отговор
    Аз пък си озвучих деня със
    Севастополски валс. Знам, той ще устои и пак ще цъфти!
  • 38 Антирашист 758

    4 5 Отговор

    До коментар #28 от "Министър на финансите на САЩ":

    Думите на министъра на финансите не се използват от културни хора !
  • 39 Бензин няма, ток няма

    8 7 Отговор
    Чий е Крим?
  • 40 Работещите

    9 4 Отговор
    на подстанцията знаят ли че ВСУ са ги ударили с дрон...
  • 41 Гоце

    8 8 Отговор
    В Крим вече се готви нов референдум към славна Украйна или към фашистка Русия
  • 42 Дик диверсанта

    7 7 Отговор

    До коментар #1 от "Анонимен":

    Руснаците от години се целят, ама трудно улучват.
  • 43 Антирашист 758

    9 6 Отговор

    До коментар #29 от "Наркомана от Кривой рог":

    Подкрепяш ВРАЖЕСКА ДЪРЖАВА ! И си толкова злобен като неможещ рашист .
  • 44 Дик диверсанта

    4 6 Отговор

    До коментар #2 от "Владимир Путин, президент":

    Те, Рос дебилите още я въртят тази плоча.
  • 45 Кочо

    7 9 Отговор
    Не мисля, че Крим е под контрола на Русия, както ме убеждавате в текста!!! Не знам как ще завърши авантюрата на Путин! Дано поне успее да удържи Белгород и Москва, докато Медведев го наследи!!! Лозунгът при Ленин бе - ,,Комунизъм е съветска власт плюс електрификация"! Без електрификация имате просто съветска власт, без ток, стоите на тъмно и на 3 души по време на Голямата депресия и НЕП в СССР, на трима мужчини се е полагал по 1 панталон! Когато единия има някаква работа навън го навлича и излиза, другите стоят в къщи по дребни гащи и съвсем дибидюс! А сега там нито съветска власт има, нито ток! Следователно, днес със задоволство можем да приключим, че в Русия, благодарение на Путин комунизъм няма и да има!

    Коментиран от #59, #64

  • 46 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 47 не може да бъде

    4 4 Отговор
    Браво много голям успех!?Считам че никой няма да спори че да извадиш от строя цяла подстанция с един или няколко дрона -даже ако е ФП-2 който може да носи бомбен товар до 200 кг /в случая едва ли става дума обаче за 200 кг/--е много голям успех!?Но в същото време считам че успехът има най-вече пропаганден ефект - отново считам че никой няма да оспорва че една подстанция може да бъде сериозно повредена само от ракета или /управляема /бомба над 250 кг.!?А в същото време идват едни тревожни /за украинците и поддържащите/ ги новини от Константиновка и Красний Лиман !?В Константиновка вече е съвсем ясно градът е в котел обграден и остатъците от украинския г гарнизон отбраняващ града са в котела...и са обречени !?В Красний Лиман са блокирани 3 или4 украински бригади -до 8 хил.души и руската авиация и артилерия/ както и дронове/ действат в режим нон стоп 24 ч!?Както казах поразяването на подстанцията в Севастопол е успех -както и някои други засилени украински действия срещу инфраструктурни обекти и просто ло на хора с дронове....но не наблюдавахме ли подобни неща и по-рано -преди падането на важни украински крепости.... !?

    Коментиран от #52

  • 48 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 49 Националист

    5 4 Отговор

    До коментар #28 от "Министър на финансите на САЩ":

    Ако и България имаше такъв президент вече копейки нямаше да има и щяхме да сме една от богатите страни. Хората ги избива бункертия плъх
  • 50 Ха-ха-ха

    4 6 Отговор

    До коментар #31 от "Ха ХаХа":

    22 ядрени Републики+ Фюрер Педофил+ узкоглазите жлътуре от ядрената С Корея и...13 год мляскат Украински КУ реве у ДОНБАС! 2 Милиона човекоподобни блатари Фира и ху ЙЛО Пен ДЕЛА от ГОТВАЧО ИЗБЕГА
    ФАКТ
    Ама цел СВЕТ знае,..3 ДНЯ в КИЕВ и седмица в Лисабон
    АааааааХахахаха

    Коментиран от #55

  • 51 Шафьоро

    6 6 Отговор
    Пиздюхин пусна ли НЕТо и бензино бе дееа?
  • 52 Кочо

    6 6 Отговор

    До коментар #47 от "не може да бъде":

    Това за Константиновка го слушам от времето на Майдана! Станахте като Радев и министрите му! Само стратегически изказвания и никакви реални действия! Служебен Гюров стоеше къде по добре с експедитивен и реален подход към това, което стоеше за изпълнение, не говореше небивалици, бе лаконичен и изказванията му бяха сбити и обвити в морал и възрожденски идеали, каквито са имали народните будители!
  • 53 Дим

    6 2 Отговор
    Дим много, но снимката е на музей, разрушен от нацитата на всу , това са им победите, мирни жители и музеи на прицел.
  • 54 Дартс

    7 7 Отговор
    Притесняват се за Крим? Те за Москва да мислят с всеки изминал месец Украйна става все по боеспособна

    Коментиран от #56

  • 55 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 56 Ха ХаХа

    2 4 Отговор

    До коментар #54 от "Дартс":

    Идиот 200%

    Коментиран от #57

  • 57 Дартс

    3 0 Отговор

    До коментар #56 от "Ха ХаХа":

    Приятно ми е да се запознаем аз съм Иван? Чудя се кой те е кръстил така
  • 58 Кочо

    7 6 Отговор
    Диалог в Политбюро, Кремал, 24.06.2026 г., День 1582 Специалная аперация:
    Товаришч Путин спросит НГЩ Герасимов:
    - Как дела на фронте, товаришч Начщаб!?
    - Очень плоха, мой фюрер! Успехи неть!
    - Неть!?!!? Армия что делает...!?
    - Могучая готовиться для параде..
    - Мольчать! Парад кончился полтора месяц назад!?
    - Разрешите! Армия готовится параде 9 мая, 2027 года!
    - Харашо! Окей! Молодци! Такь держать!

    Коментиран от #65

  • 59 Рублевка

    5 4 Отговор

    До коментар #45 от "Кочо":

    По време на монархофашизма мойта баба и нейните брат и сестра имали едни цървулки и една тетрадка с които се редували да ходят на училище. Това било доста след непа в СССР и Великата депресия в САЩ. България е била УНИКАЛНО бедна. Плата за фусти и потури го тъчали на стан вкъщи. Спомням си го като малък. Баба тъчеше на него.

    Коментиран от #66

  • 60 Механик

    3 0 Отговор
    Ууудри!
  • 61 АБВ

    4 3 Отговор

    До коментар #26 от "Бай Желю шумкаря":

    "Плача,нали господаря русия беше втората най силна армия,след лошите американци,шепа лумпени от агитката на динамо киив ги попиляха"

    Поплачи си, а после виж какво стана с "первая в мире". Шамариха я 10 години във Виетнам, 20 г. в Афганистан не си подадоха носа от базите там и иранците я направиха за смях само за три месеца в Персийския залив. Още примери искаш ли ?
  • 62 руската мечка

    3 3 Отговор
    ще играе казачок по командата на НАТО, ако ли не ще гризне голямото дръвце.
  • 63 Похвален опит

    3 0 Отговор

    До коментар #19 от "Раковски":

    да венцехвалиш крадлив наркоман, клоун и сатанист, твърдо решен да изтреби народа си, ако това ще задоволи егото му и напълни още банковите му сметки.

    Коментиран от #75

  • 64 Рублевка

    3 0 Отговор

    До коментар #45 от "Кочо":

    Баба ми я дали слугинче в една кръчма. Понеже била много малка, прадядо купил бележка от доктора, че е болна и затова не ходи на училище. Заплащането било да си вземе от угризките, която оставала по масите, които почиствала. За сметка на това я биели всеки ден.

    Коментиран от #67

  • 65 АБВ

    2 2 Отговор

    До коментар #58 от "Кочо":

    Тъпо ! Много тъпо !

    Коментиран от #69

  • 66 Доротея

    4 0 Отговор

    До коментар #59 от "Рублевка":

    Аз съм го преживяла не лично, но като пряк свидетел! В същото време антикомунистите и врагове на СССР даваха точно такива примери, колко зле е в СССР и че жените там били общи! Може и да е било вярно! Но в България си бе голям фашизъм! Разболял се човекът, семейството му загива с него! Няма социални туй онуй глезотии! Чорбаджиите точно това чакат да ги прекарат за евтина работна ръка! Продават овцете да лекуват човека и понеже са на зор им ги вземат на безценица! Човекът си отива, а близките му работят на нивите на първенците за единия хляб! Младите нищо не знаят!

    Коментиран от #68

  • 67 Кочо

    2 2 Отговор

    До коментар #64 от "Рублевка":

    Малката Козета! Точно в този сюжет е заварва Жан Валжан и я спасява! Точно преди 50 години в последния учебен ден ми връчиха пионерско поръчение! Прегънат картон като книжка, нарисувана и оцветена с настърган червен молив вратовръзка и вътре пише кои книжки да прочета през ваканцията, колко тютюн да нанижа и в първия учебен ден на 15 септември да занеса някои семена, които ще послужат за първия урок! За семената забравих и имаше критика!

    Коментиран от #70

  • 68 Рублевка

    3 0 Отговор

    До коментар #66 от "Доротея":

    Строявал ги сутрин чорбаджията на чаршията и посочвал с броеницата, кой ще копае лозята, а останалите се прибирали вкъщи празни да гладуват. Чорбаджията отивал в кръчмата да яде и пие, а музиката му свирела и му биели тъпан докато се прибере у тях.

    Коментиран от #73

  • 69 Кочо

    0 3 Отговор

    До коментар #65 от "АБВ":

    Е, тъпо е! Такава е реалността там! Не сте ли чели спомените на Суворов от КГБ! Издънили се другарите на международни състезания по парашутизъм, пострадали 2 парашутистки и Сталин помолил виновния да се яви:
    - Вие ни изложихте пред цял свят, другарю Голованов! Решихме да бъдете разстрелян!
    - Благодаря, другарю Сталин! Своевременно и правилно решение! Кога да бъда готов!?
    - Ние не сме убийци! Сам ще се застреляш...!
    Сетне било тъпо! Ами, такива са там...!
  • 70 Рублевка

    2 3 Отговор

    До коментар #67 от "Кочо":

    Лягал ли си като дете да спиш гладен? Цял ден без троха хляб? Да плачеш и да не можеш да заспиш от глад?
    Така е плакала мойта баба през фашистко едно време.
    Така плачат децата на някои родители днес. Идват нощем да ми искат хляб, че децата плачат от глад и не могат да заспят.
    Не ми разказвайте, какви са богати хората в България, моля!

    Коментиран от #74, #80

  • 71 Хахахаха

    2 1 Отговор

    До коментар #1 от "Анонимен":

    Сериозно ли бе копей? А кой се радваше през зимата, че в Украйна нямало ток, щот рашите ударили подстанции и електрически централи?
  • 72 Хахахаха

    3 1 Отговор

    До коментар #8 от "Иван 1":

    Украйна не избива хората! Жертви няма. Но тук пишеш и вярно! Украинците не може да обичат руснаците, които пускат по Украйна ракети и дронове вече пета година.
  • 73 Доротея

    1 1 Отговор

    До коментар #68 от "Рублевка":

    През 90 - те тази картина се върна в известен смисъл! Нямаше тогава толкова телкове, детски и всякакви социални! Циганите чакаха с мотики някой да ги наеме да изкарат някой лев! На фермера му трябват 20 души, те 200! Сбиха се кой да се качи, прас с мотиката по главата!
  • 74 Кочо

    0 1 Отговор

    До коментар #70 от "Рублевка":

    В първите години след 9 септември също е било глад! Но това, че днес идват гладни при теб не вярвам! Поне храна не твърдя за качеството, пърцали за обличане, музика и банани има.
  • 75 Антирашист 758

    2 2 Отговор

    До коментар #63 от "Похвален опит":

    Зеленски е герой,защитава родината си . Проклетите рашисти какво търсат там ?
  • 76 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 77 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 78 Штибвгзъ

    3 1 Отговор
    Путин прави голяма грешка. Вместо да сваля дронове трябва да затрие WCрайна от лицето на Земята. Тогава вече няма да има кой да стреля по него. Елементарно Уотсън!Няма човек - няма дрон! То тия и хора не са под човеци. Тор.
  • 79 Ооооф

    1 1 Отговор
    а стига сте ни заливали с таа усръинскъ пи..к04
  • 80 Напълно

    1 0 Отговор

    До коментар #70 от "Рублевка":

    подкрипям. Сега сме се запътили съм още по-ф..ашшсТ..го.
Новини по държави: