Тема: Украйна

Руски агент! Киев задържа мъж в Днепър, активирал над 1000 системи Starlink за руската армия

26 Юли, 2026 09:10 1 424 32

  • старлинк-
  • русия-
  • украйна-
  • днепър-
  • дронове-
  • ракети

По време на разследването е установено, че мъжът, родом от Луганска област, е попаднал в полезрението на руските разузнавачи чрез Telegram канали, рекламиращи лесни пари

Руски агент! Киев задържа мъж в Днепър, активирал над 1000 системи Starlink за руската армия - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Военното контраразузнаване на Службата за сигурност на Украйна (ССУ) е задържало руски агент в Днепър, активирал над 1000 системи Starlink за Москва, съобщава "Укринформ".

"Подразделението за военно контраразузнаване на Службата за сигурност задържа руски агент в Днепър, който по заповед на врага е организирал мащабна схема за незаконна проверка на системите Starlink", се казва в изявлението.

По време на разследването е установено, че мъжът, родом от Луганска област, е попаднал в полезрението на руските разузнавачи чрез Telegram канали, рекламиращи лесни пари.

Според службата за сигурност, в замяна на пари извършителят е използвал идентификационни данни, предоставени от куриер в Русия, и първоначално е регистрирал станция Starlink на свое име. Впоследствие агентът е получил инструкции да вербува колкото се може повече хора, които да участват в тайната проверка на сателитно оборудване. Той решава да активира системите Starlink в пощенски клонове, използвайки личната информация на фиктивни лица.

Служители на реда установиха, че по този начин организаторът на престъпната схема е проверил над 1000 сателитни комуникационни терминала за врага.

Служители на СБУ разкриха агента, документираха престъпленията му и го задържаха на мястото му на пребиваване. По време на обиск от него е иззет смартфон, съдържащ доказателства за работата му за врага.

СБУ е блокирала всички станции на Starlink, които заподозреният е регистрирал незаконно.

Разследващите на СБУ са уведомили заподозрения, че е разследван по чл. 111-2 от Наказателния кодекс на Украйна (помагане на държава-агресор).

В Киев контраразузнавателното звено на Службата за сигурност на Украйна разкри още двама руски агенти, които от името на руската ФСБ са регистрирали сателитни терминали Starlink за руските военни.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 пуснете майстора

    23 5 Отговор
    той е нормален човек и помага с квото може

    Коментиран от #4

  • 3 ДРАПАТИ ТЪПАТИ

    21 4 Отговор
    Който не вярва на тази измислица да се обади на Илон Мъск да провери. Смешки.
  • 4 Кирило Буданов, разведчик

    6 14 Отговор

    До коментар #2 от "пуснете майстора":

    В момента на майстора не му е до майсторлък ....
  • 5 БАНДЕРИТЕ СА С НИСЪК ИНТЕЛЕКТ

    25 6 Отговор
    Затова пропагандата им пуска подобни новини - да се радват на подобни измислици.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Антирашист 1868

    7 20 Отговор
    И в обкръжението на христос е имало предател ! А извършеното показва че рашистите не могат да измислят нищо такова като старлинк !
  • 8 Иран към подлогите:

    20 4 Отговор
    Всяка страна, било то Обединеното кралство, държавите от Залива или други, която подкрепя Съединените щати във войната, ще бъде легитимна цел за нас.

    Коментиран от #17

  • 9 Mими Кучева🐕‍🦺

    12 4 Отговор
    Генерал Драпатий си драпа шишарките и пичели!
    🌈🌈🌈🥳🤣👍
  • 10 И там си имат

    5 18 Отговор
    нашенски копейки.
    Копейчици, вашето мнение: бесене или Белене?

    Коментиран от #15

  • 11 Точен

    19 2 Отговор
    Че то всеки втори украинец е "агент" на Кремъл по генетични и езиково-културни причини...
  • 12 Това е герой

    14 3 Отговор
    Украйна може да бъде спасена само ако стане част от Русия. Иначе ще има вечна война като Израел и Газа.

    Коментиран от #28

  • 13 Е ОЩЕ ЕДИН

    8 3 Отговор
    ВРЪХ НА УК......РОТОПИТИЯТА
    МАЙ СИЧКИТЕ СТАРЛИНКИ СА В РУСИЯ ЩОТ 1000 СА СИ 1000
    А И НАЛИ ВЕЧЕ НЕ РАБОТЯТ
    КО ША ГИ ПРАЯТ РУСНАЦИТЕ

    Коментиран от #24

  • 14 123321

    13 0 Отговор
    Много тъп превод🙈🤦🏻🙈
  • 15 АБЕ МИЛО

    3 3 Отговор

    До коментар #10 от "И там си имат":

    ДЯДО ТИ НА КОЙ КРАЙ НА БЕЛЕНЕ ГО ЯДОХА ПР......СЕТАТА
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Женя Бондаренко 0,07

    6 2 Отговор
    Старлинк не беше ли частна мрежа?
  • 20 стоян георгиев

    1 8 Отговор
    30 години затвор ще минат като миг за този убавец.

    Коментиран от #22

  • 21 Абе

    13 0 Отговор
    Язе така и не разбрах какво точно е направил тоа чвек.
  • 22 Вероятно

    2 0 Отговор

    До коментар #20 от "стоян георгиев":

    Ти знаеш най-добре . От опит .
  • 23 Специалист

    5 0 Отговор
    много тъпа и безсмислена статия
  • 24 Без пароли

    3 0 Отговор

    До коментар #13 от "Е ОЩЕ ЕДИН":

    са само тенекия.
  • 25 Удрий

    2 2 Отговор
    крепостния, докато спре да мърда
  • 26 Отреазвяващ

    0 0 Отговор
    Бонд пасти да яде.
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Ти нормален ли си?

    1 3 Отговор

    До коментар #12 от "Това е герой":

    Това е предател. Нека "первая космическая" си направи нещо като Старлинк, а не да краде американската.

    Коментиран от #30

  • 29 Зеления

    1 1 Отговор
    Който не е гледал интервюто на Карбовски при Георги Любенов по БНТ около 09:30 часа днес, може да си го потърси да го види.
    Едно уникално интервю !
    Темата е свободата на словото.
    Не си спомням някога да съм виждал такова емблематично интервю, извън всички досега наложени медийни рамки!

    Коментиран от #32

  • 30 Смърф

    1 2 Отговор

    До коментар #28 от "Ти нормален ли си?":

    Тука един колега пише че укретата спят там където аQат и постоянно има Бангаранга ,бангаранга ,ден и нощ .
    Е кеф ,цена нема .
    Бангарангааааа
  • 31 Сталин

    0 1 Отговор
    Иноагент!Растрелят!!!
  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: