17 Юни, 2022 10:55 1 042 7

Четири години от подписването на Преспанския договор

  • преспанско споразумение-
  • рсм-
  • гърция-
  • преименуване-
  • спор

Между Гърция и Северна Македония

Четири години от подписването на Преспанския договор  - 1
Снимка: БГНЕС

Малкото селце Псарадес на брега на езерото Преспа от гръцката страна, което преди четири години вероятно не беше толкова известно на обществеността, след 17 юни 2018 година се превърна в символ на Преспанския договор. Там беше подписано споразумението, което мнозина смятат за историческо, но и за модел за мирно разрешаване на спорове, тъй като сложи край на 30-годишния спор между две съседни държави, пише агенция МИА.

Договорът беше подписан от тогавашните външни министри на Северна Македония Никола Димитров и на Гърция Никос Кодзиас в присъствието на премиерите на Северна Македония Зоран Заев и на Гърция Алексис Ципрас, посредника в преговорите Матю Нимиц, бившия еврокомисар по разширяването Йоханес Хан и бившия върховен представител по въпросите на външната политика и сигурността на ЕС Федерика Могерини, както и други високопоставени международни представители и представители на двете страни.

Осем месеца след подписването и след като беше ратифицирано и в двете страни, споразумението влезе в сила на 12 февруари 2019 г.

Съгласно договореното Република Македония се преименува на Република Северна Македония, гражданството става македонско/гражданин на Република Северна Македония, а езикът става македонски.

Преспанският договор проправи пътя за интеграцията на Скопие в евроатлантическите институции, но и повиши нивото на двустранните отношения между Северна Македония и Гърция, пише МИА.

Северна Македония стана 30-ият член на НАТО и сега е съюзник на Гърция в Алианса, като гръцките военни самолети отговарят за охраната на въздушното пространство на Северна Македония.

В същото време споразумението размрази отношенията между двете страни и четири години по-късно те са на завидно равнище, както политически, така и икономически.

През последните четири години отношенията между двете съседни държави се подобриха значително, независимо от смяната на правителството в Гърция и промените в правителството на Северна Македония.

Гърция е един от най-силните поддръжници на европейската перспектива на страната, нещо, което в миналото беше изтъквано публично от представители на гръцкото държавно ръководство.

Пътят до Преспа

Спорът за името започва веднага след обявяването на независимостта на Македония и присъединяването ѝ към ООН на 8 април 1993 г. Поради противопоставяне и натиск от Гърция, която не прие името на страната, членството ѝ в ООН бе с името Бившата югославска република Македония.

Преговорите между Македония и Гърция по 27-годишния спор бяха подновени в края на 2017 г., след почти тригодишен застой. След първоначалните срещи на посредника Нимиц с преговарящи от двете страни, преговорите се издигнаха на по-високо равнище, на ниво външни министри.

Тогавашните премиери на двете държави Зоран Заев и Алексис Ципрас се срещнаха тет-а-тет за първи път на Световния икономически форум в Давос в началото на 2018 г., където бяха направени първите отстъпки.

Давос беше последван от поредица от срещи на двамата външни министри, със или без участието на Нимиц, преки преговори, разговори, консултации, като ключова в преговорите беше срещата Заев-Ципрас в кулоарите на срещата на върха ЕС-Западни Балкани, която се проведе в София по време на българското председателство на евросъюза.

На 12 юни 2018 г. Заев и Ципрас потвърдиха постигнатите договорености в телефонен разговор, след което информираха обществеността в своите страни и пет дни по-късно споразумението беше подписано.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Честито

    1 5 Отговор
    на северомакедонците от България, скоро ще честваме съкрушителна победа над българщината и в България!

    Коментиран от #5

  • 2 !!!?

    5 4 Отговор
    Точно от този дата започна антимакедонската истерия на Радев и той наложи "вето" на Македония за влизане в ЕС по нареждане от Москва !!!?
  • 3 МАКЕДОНЦИТЕ

    7 5 Отговор
    СА СЪРБИЗИРАНИ БЪЛГАРИ. ТОВА Е ИСТИНАТА.

    Коментиран от #4

  • 4 !!!?

    5 1 Отговор

    До коментар #3 от "МАКЕДОНЦИТЕ":

    С този менторски тон от страна на кремълския парашутист Радев македонците не само, че ще се сърбизират, но и ще се албанизират !!!?
  • 5 Ефросина Е. Банева

    1 1 Отговор

    До коментар #1 от "Честито":

    Пропуснато в статията, че гръка водил преговори в ООН за смяна на името умре от сърдечен удар ?!
  • 6 орце войвода

    1 1 Отговор
    Четири годин минаа от как античките веке не су таквиа !!! А инак па си лажат дека са наперавили нещо !!! Саде наанаа буквите на паметнико , го прекръстиа аеропортот , ги мавнаа и некои други имена , ама сичко па си е исто !!! Саде едно се случи и оно се приима во гръчко : античките го разбраа оти веке не су "антички" и ако некят да су
    паметни , ке има кютек и исто тако да си гледат во своето канче !!! Четири годин от как гръците я префърлиа топката на бугарето и уще дваесе и четри годин ке я гледат европската уния през крив макарон !!! Я разбрахте ли
    работата , а ???!!!
  • 7 Отношенията им са такива!

    0 0 Отговор
    Ако някой вардарски българин слезе в Солун и каже че е македонец, след минута ще е мъртъв вардарски българин! Нека пробват!
Новини по държави: