Върховният съд на Ирак постанови, че не може да разпусне парламента - ключово искане на влиятелния духовник Моктада ал-Садр и милионите негови последователи и важна пречка в борбата за власт, която предизвика кървави сблъсъци в Багдад миналия месец, съобщава "Ройтерс".
Федералният върховен съд посочва в изявление, че парламентът трябва да се саморазпусне, ако се смята, че не е изпълнил задълженията си.
Парламентът на Ирак е силен орган, който избира президент и министър-председател и през който минават за одобрение всички закони.
Политическата криза в Ирак, която започна след парламентарните избори през октомври миналата година, доведе до насилие по улиците и до най-тежките сблъсъци в страната от години.
Въоръжени поддръжници на Садр започнаха сражения с правителствените сили и групировките на бойци, подкрепяни от Иран, в края на август, след като Садр напусна политиката и позволи на протестиращите да щурмуват правителствени сгради.
Въпреки че Садр беше най-големият победител на вота през октомври, през юни той оттегли всички свои депутати - почти 1/4 от парламента, което доведе до разпалване на улични протести, след като неговото движение не успя да състави правителство.
Противниците на духовника - предимно подкрепяни от Иран партии, се опитаха, но без успех да сформират правителство.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА