9 Септември, 2022 12:45 2 072 12

"Ужасната година" на кралица Елизабет Втора

  • великобритания-
  • кралица елизабет втора

Годината на скандал и смут в кралското семейство е може би най-лошият период от управлението на кралица Елизабет Втора. Тя остава в историята като времето, което самата тя нарече „ужасна година“

"Ужасната година" на кралица Елизабет Втора  - 1
Снимка: БГНЕС

Годината на скандал и смут в кралското семейство е може би най-лошият период от управлението на кралица Елизабет Втора. Сега завинаги тя остава в историята като времето, което самата тя нарече „ужасна година“, предадоха Прес асосиейшън и ДПА.

През 1992 г. принцът и принцесата на Уелс бяха в конфликт, херцогът и херцогинята на Йорк се разделиха, принцеса Ан се разведе, замъкът Уиндзор избухна в пламъци и общественото мнение се обърна срещу кралските особи.

Признавайки, че монархията не трябва да бъде защитена от критики, кралицата на практика пледира, че короната трябва да се вслушва повече в пресата и обществеността. Тя обеща да работи за промяна, като същевременно поддържа стабилността и приемствеността на институцията.

Снимка: БГНЕС

Нейното откровено и дълбоко лично послание, почти безпрецедентно по своя тон, беше предадено в реч пред повече от 500 ВИП гости на обяд в сградата на общинската администрация в Лондонското сити. Той се състоя на 24 ноември 1992 г., за да отбележи нейната 40-та годишнина на трона.

По гласа ѝ си личеше, че е настинала. Тя използва повода, който би трябвало да бъде щастлив празник, за да се изправи лице в лице срещу критиците си и да благодари на поддръжниците си за тяхната лоялност към нея.

Кралицата изнесе речта си в период на неспирно обществено внимание, обърнато към делата на кралското семейство - от брачните проблеми на Уелсови до разпадането на семейство Йорк.

Тя не спомена на нито един етап открито проблемите на семейството си, но нямаше съмнение относно замисъла зад думите ѝ.

Кралица Елизабет Втора каза: „1992 не е година, на която ще погледна назад с неподправено удоволствие“.

„Един от хората, с които поддържам кореспонденция, състрадателно отбеляза как това се е оказало „ужасна година“. Подозирам, че не само аз мисля по този начин“.

„Наистина подозирам, че има много малко хора или институции, незасегнати от последните месеци на световен смут и несигурност“.

Кралицата използва латинската фраза „annus horribilis“, която се превежда като „ужасна година“. Това е игра на думи, произлизаща от по-често използваната фраза „annus mirabilis“, чието значение е „година на чудесата“.

Въпросният състрадателен човек, споменат в речта ѝ, беше сър Едуард Форд, бивш помощник-личен секретар както на Джордж Шести, така и на кралицата. Събитията от 1992 г. накараха сър Едуард да пише на сър Робърт (сега лорд) Фелоус, тогава личен секретар на кралицата, за да изрази съчувствието си. Неговото образование по класически науки го е накарало да използва думи, утвърдени в кралската история.

Кралицата твърди, че градивната критика може и трябва да действа като двигател за промяна във всяка институция. „Няма съмнение, разбира се, че критиката е добра за хора и институции, които са част от обществения живот“, каза тя.

Снимка: БГНЕС

„Никоя институция, град, монархия, каквото и да е, не трябва да очаква да извоюва свободата от контрола на онези, които ѝ дават своята лоялност и подкрепа, да не говорим за тези, които не го правят“.

„Но ние всички сме част от една и съща структура на нашето национално общество и този контрол, от една част от друга, може да бъде също толкова ефективен, ако се извършва с нотка нежност, добро настроение и разбиране“.

В пасаж, който някои наблюдатели изтълкуваха като открит призив за разбиране, кралицата каза: „Смея да кажа, че историята ще застане зад малко по-умерено мнение от това на някои съвременни коментатори.

„Известно е, че разстоянието придава очарование дори на по-малко привлекателните гледки. В крайна сметка (историята) има неоценимото предимство на ретроспекцията.“

„Но може също така да придаде допълнително измерение на преценката, като ѝ придаде основа на умереност и състрадание, дори на мъдрост, която понякога липсва в реакцията на онези, чиято задача в живота е да предлагат незабавни мнения за всички големи и малки неща“.

„Нито една част от общността няма всички добродетели, нито пък всички пороци.“

„Сигурна съм, че повечето хора се опитват да вършат работата си възможно най-добре, дори ако резултатът не винаги е напълно успешен".

„Този, който никога не се е провалял в опита си да достигне съвършенството, има право да бъде най-суровият критик”.

Източник: БТА

Снимка: БГНЕС


Поставете оценка:
Оценка 1.2 от 9 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 КолониалниЗависимитеМедии

    17 3 Отговор
    Очертава се поне до края на месеца всяка втора "новина" по колониалните медии да е за споминалия се дpът бабушкeр.
  • 2 Иван

    13 3 Отговор
    Тази не ми е от родата, с нея и без нея ми е все тая.
  • 3 Соваж бейби

    16 4 Отговор
    Започна се в цвла Европа преди малко изключих телевозора сега и от тук трябва да излизам.Задушихте ни с това бабе ,направете секция кралица Елизабет Втора и поствайте от сутрин до вечер не вярвам да има много читатели.

    Коментиран от #9

  • 4 Адам Хилтън

    16 1 Отговор
    Дали е плакала през "ужасната година" на Индия, когато умират 3 милиона души от глад заради тях?
  • 5 Петър

    11 2 Отговор
    Заради тази не можах да гледам черешката.
  • 6 Стига с това,

    12 2 Отговор
    Викайте Джамбаза да пусне нещо за великите успехи на ВСУ

    Коментиран от #10

  • 7 Хъм

    13 2 Отговор
    Зельоното жуже, ще се обиди жестоко, днес почти не сте писали за него и не сте му пускали досадната муцуна! Само за кралицата пишете, а за победите и исканията на жужето, кога?
  • 8 Деций

    11 4 Отговор
    Ай стига с тоз рептил вече,проглушихте ни ушите!
  • 9 Мдаа

    12 1 Отговор

    До коментар #3 от "Соваж бейби":

    Има план за действие в такава ситуация, който е разработван десетилетия наред и включва набор от предварително написани, статии, дописки, есета и пр., които колониалните държави и медии, каквато видно сме и ние са длъжни да пускат на определено време и ред!
    С една дума има си Протокол!
    БТВ, Нова, БНТ и всички знайни и незнайни колониални "медии" от вчера го следват стриктно и то часове преди да бъде обявена официално "новината"!

    Коментиран от #12

  • 10 Шорошчета

    7 1 Отговор

    До коментар #6 от "Стига с това,":

    ТО днес е в отпуска по траур, след като вчера първо по право обяви Новината в този сайт!

    Коментиран от #11

  • 11 А, добре...

    6 1 Отговор

    До коментар #10 от "Шорошчета":

    Притесних се да не е хванал пътя за Донбас...
  • 12 Соваж бейби

    6 0 Отговор

    До коментар #9 от "Мдаа":

    Зверски сте прав ,в начолото даваха другия замък и желанията и не се бях концентрилала готвех в кухнята и телевизията си върви,не обичам тишина .Мъжо се връща от работа и точно като вас говори в началото помислих че го напекло от слънцето нещо както седя и започна да се чуди как е възможно bfmtv да говорят глупости за нея все едно е починала а е жива още, и не се ли изморих да гледам този канал .Като по чудо след три часа абе бабето си заминала.Прав сте не съм се замисляла но правят такива трикове по телевизията.
Новини по държави: