Началникът на военното разузнаване на Украйна Кирил Буданов заяви, че операцията по освобождаването на Херсон може да приключи преди края на ноември, цитира думите му Руската служба на Би Би Си
В интервю за американското издание The Drive той каза още, че сега в града са базирани "най-обучените и боеспособни" руски части, повечето от които парашутисти, както и специални части и морска пехота.
Буданов даде подробно интервю за проекта The War Zone, в което между другото оцени броя на боеспособните руски военни в Херсонска област на 40 000 души.
В отговор на предположението на журналистите, че предстоят кървави битки за Херсон, Буданов каза: "Опитваме се да избегнем това, доколкото можем, но няма да можем да го направим без бой".
Началникът на Главното управление на военното разузнаване на Украйна беше попитан дали въоръжените сили на Украйна планират да обкръжат града и да изолират разположените там войски, на което той отговори: "Точно това се опитваме да направим. Но те се изправят срещу нас в покрайнините и има битки всеки ден."
Според Буданов Русия е мобилизирала около 220 000 души, а в руската групировка в Украйна действат 170 000 военнослужещи.
Руската армия може да взриви пътя, който минава покрай язовира близо до водноелектрическата централа Каховская, така че украинската техника да не може да премине през него, както и шлюзове на язовира, което ще доведе до "частично разрушаване на съоръжението". (Украйна по-рано каза, че руската армия е минирала водноелектрическата централа в Каховка и че тя може да бъде взривена, което ще наводни огромни територии надолу по Днепър. Руските власти твърдят, че Украйна крои планове да взриви язовира.)
Ръководителят на военното разузнаване коментира заплахата от нападение срещу западните райони на Украйна от територията на Беларус. Той каза, че Москва "мечтае да прекъсне линиите за доставка" на западни оръжия през Западна Украйна, но руската групировка в Беларус според него е само около 4300 войници, като около 80% от тях са новомобилизирани. Буданов засега не счита вероятността от такава атака за висока, но отбелязва, че ситуацията може да се промени, ако Русия загуби Херсон.
Той каза, че Украйна ще си върне контрола над Крим с военни средства и това може да стане през следващата година.
Според него през следващата година Русия може да използва срещу Украйна иранските балистични ракети с малък обсег "Фатих-110" и "Золфагар". Наскоро в медиите се появиха публикации, че Москва се опитва да получи такова оръжие от Иран. Русия продължава официално да отрича получаването на ирански оръжия, въпреки че има достатъчно доказателства за използване на дронове камикадзе "Шахид" срещу Украйна. Буданов смята за сериозна заплахата от иранските балистични ракети, тъй като "те за разлика от руските се отличават с доста висока точност, много висока скорост и тези качества са доказани в бойни условия".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Русофил
13:33 29.10.2022
5 Хахаха
13:33 29.10.2022
6 Кличко си взе Путуин смешника
До коментар #3 от "СЛАВА Украйна":
За личен шут в Киев!Наградата от войната за него!13:34 29.10.2022
7 Майна
Затова руските евакуират хората..
Разбира всички дронове на ,,укронацистите,, ,които няколко часа са връхлитали Севастопол..,няма допуснат да разруши сгради и умъртви хора..
Така се справят Руските....,респект към тях
Коментиран от #14, #34
13:35 29.10.2022
8 Време е
тия с руските паспорти изселени в Русия
Коментиран от #59
13:35 29.10.2022
9 Българка
Коментиран от #16, #65, #92
13:35 29.10.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Рошко
Коментиран от #15, #67
13:36 29.10.2022
12 Кефи
Коментиран от #17, #18, #52, #112
13:36 29.10.2022
13 ФИКИ
13:36 29.10.2022
14 Майна
До коментар #7 от "Майна":
Унищожени са всички дронове към Севастопол, телефонът ми пак се е намесил..13:36 29.10.2022
15 .....
До коментар #11 от "Рошко":
Руските слуги сами си измислят фантасмагории, и сами си ги опровергават, като сами си се радват на опроверженията.13:37 29.10.2022
16 Майна
До коментар #9 от "Българка":
Като чета какво си написала -един приятелски съвет- не се излагай..Коментиран от #19, #25, #80
13:38 29.10.2022
17 Хахаха
До коментар #12 от "Кефи":
Ти как се чувстваш?13:38 29.10.2022
18 Те са Викинги и да се бият
До коментар #12 от "Кефи":
Е част от техния ген! Те обичат! А руснаците сега разбират какво си докараха! Украинците се борят за цяла Европа защото ако не бяха смачкали руснаците и други малки държави щяха да имат лоша участ!Коментиран от #97
13:40 29.10.2022
19 Истината
До коментар #16 от "Майна":
От Аджасана не сте майни!13:40 29.10.2022
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Някой
Коментиран от #49
13:41 29.10.2022
22 Солей
13:41 29.10.2022
23 Зелен Кокаинимус
13:42 29.10.2022
24 БАИ ШИЛЕ
13:42 29.10.2022
25 Аре ти ходи на
До коментар #16 от "Майна":
Май......т.....а........си
Коментиран от #37
13:43 29.10.2022
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Само питам
Коментиран от #68
13:43 29.10.2022
28 Да си взимат паметниците и въз
в момента в който украинската полева артилерия влезе в обсег на тия мостове и понтони филма свършва..руснаците ще се почувстват като германците при сталинград..
13:44 29.10.2022
29 Вирус
13:44 29.10.2022
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 5636
13:45 29.10.2022
32 Даа,
13:47 29.10.2022
33 ясновидец
13:51 29.10.2022
34 1944
До коментар #7 от "Майна":
аре бегай на парада в столипеново. киев нема да видиш ама поне ше се радваш на ромски каруци.13:53 29.10.2022
35 Колапса предстои
и може да стане така че украинците да ги разбомбят както стана при мариупол и да умрат хора без нужда
13:53 29.10.2022
36 стоян георгиев
13:54 29.10.2022
37 В КАКЪВ
До коментар #25 от "Аре ти ходи на":
Смисъл🤔ТА той си е от там....франкфурт на..МАЙН13:54 29.10.2022
38 иван
13:58 29.10.2022
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 Хахаха
Русия направо ви попиля барабар с бай ви Натю!
14:03 29.10.2022
41 Танк
14:06 29.10.2022
42 ПРОПАГАНДА НА МАКС - ИДАТ ИЗБОРИ В САЩ
До коментар #3 от "СЛАВА Украйна":
ПРОПАГАНДА НА МАКС - ИДАТ ИЗБОРИ В САЩ❗
14:07 29.10.2022
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Ако
14:17 29.10.2022
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Путин е ...
14:30 29.10.2022
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 Никаква милостзаукрите
14:34 29.10.2022
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 НЕкъ.пан вон.ящ СОРОС.ОИД
14:35 29.10.2022
54 СМРТзаУкрайна
До коментар #3 от "СЛАВА Украйна":
СМРТзаУкрайна14:36 29.10.2022
55 Ами добре
14:38 29.10.2022
56 Снимката с плаката
14:38 29.10.2022
57 Левски
Коментиран от #99, #106
14:38 29.10.2022
58 Никой
14:40 29.10.2022
59 Хм хм
До коментар #8 от "Време е":
туй що го пишеш беше и в Минските споразумения, без Крим... Ама онез не рачиха да ги спазват и е една от причините за патакламата в Украйна... Тогаз не спазваха, когато все още нещата не се бяха забатачили толкоз, та сега ли ще спазят? А колкото до Херсон, забрави да стане пак украински...14:44 29.10.2022
60 Този коментар е премахнат от модератор.
61 Марш
Т.нар. "факти", нали се водите новинарски сайт? Разказахте ли оня ден как руската авиация с внезапна и продължила няколко часа атака буквално разбербати струпаната в подготовка на поредната отчаяна атака тежка техника на ВСУ северно от Николаев? Щетите са такива, че украинските генералчета пак отложиха атаката към Херсон... ама нищо де - когато пак струпат по-голямо количество техника, руснаците пак ще я помелят...
Коментиран от #93
14:46 29.10.2022
62 Иван Динев
Каква се оказа реалноста, технологично изостанала армия с по няколко десетки нови образци техника, купуваща дронове от Иран. От Иран, да се смееш ли или пак да се смееш. Войници с нисък морал, крадящи перални и нисък боен дух. Ширеща се корупция и посредственост в офицерския състав.
Коментиран от #69
14:51 29.10.2022
63 Капят, като круши
Коментиран от #71
14:51 29.10.2022
64 Ама
14:52 29.10.2022
65 Опаа,
До коментар #9 от "Българка":
българката, от Анадола пак заработи някой цент...14:53 29.10.2022
66 Краят на руската федерация
За сравнение загубите на британците в Авганистан за 19 години са 457 убити и 2150 ранени.
САЩ за същия период са загубили 2456 убити и 20 752 ранени.
Ясно е че за военното ръководство на руската армия човешкият живот не струва пукната пара.
Коментиран от #73
14:55 29.10.2022
67 Като
До коментар #11 от "Рошко":
си почнал карай нататък! До към юни или юли може и до Магадан да стигнат...Ама а с руски ЖП транспорт... в конски вагони...Коментиран от #102
14:55 29.10.2022
68 Не,бе,не
До коментар #27 от "Само питам":
питай, щото Херсон няма да стане украински. И Одеса също ! Продължавай да виеш и да си броиш центовете!14:57 29.10.2022
69 Ех, иванее
До коментар #62 от "Иван Динев":
кой къде те хване... Зеленият шмъркач ли ти го нашепна, или дойчезеле?!15:00 29.10.2022
70 табсо
До коментар #60 от "Евентуален сблъсък":
Това не е ринг..да излизат братята назобани,слагат си рефери от нато,даже и ръкавици избират за противника..залагам на братушките че ще ги сцепат със 2-3 посейдона и повечко косачки за киев,он сега нощем е много красив особенно без лампи.15:01 29.10.2022
71 Ей тук
До коментар #63 от "Капят, като круши":
вече се издъни! Дори само споменаването на "изследователя" Христо Грозев от Bellingcat, който всъщност се води "раследващ журналист", е достатъчно за да се приеме предоставената информация като фалшификат... Христо Грозев... Пфу!Коментиран от #75
15:04 29.10.2022
72 Номер 60
15:08 29.10.2022
73 Марш
До коментар #66 от "Краят на руската федерация":
Измишльотини на невежа. На фронта винаги ранените са много повече от загиналите. Само сериозно ранените са 2.5-3 пъти повече от загиналите. Ако има 50-70 000 убити, значи руската армия не трябваше да съществува вече. Къде точно yкрите са пленили 500 танка, като си върнаха само малка територия около Харков? Ако руснаците имаха там не 500, а 200 танка, щяха да ги изпопрегазят, бе...Коментиран от #78, #81, #82, #84, #91, #110
15:08 29.10.2022
74 Макс
15:10 29.10.2022
75 Коментар до #71:
До коментар #71 от "Ей тук":
И Bellingcat, и Франс прес, и БНР, и всички световни медии. Но не и руската държавна телевизия конечно.15:12 29.10.2022
76 Оля Ал - Ахмед
М У С А Р
15:13 29.10.2022
77 Чукчи от Сибир
Коментиран от #113
15:13 29.10.2022
78 Краят на руската федерация
До коментар #73 от "Марш":
Ако разбираш английски информацията я има и в индиски и китайски сайтове15:18 29.10.2022
79 Артилерист
15:19 29.10.2022
80 Този коментар е премахнат от модератор.
81 Генка
До коментар #73 от "Марш":
Че защо мобилизираха 300 000 запасняци бе. От 170 000 армия с която нахлуха в Украйна нищо не остана. Явно информацията ти е предимно от БНТ, БТВ и Нова тв. които говорят за ежедневни руски победи но са на руска хранилка15:25 29.10.2022
82 Този коментар е премахнат от модератор.
83 Този коментар е премахнат от модератор.
84 Стоян Добрев
До коментар #73 от "Марш":
Много си неинформиран. Напиши " руски загуби в украна" в гугъл и сам ще се увериш.15:33 29.10.2022
85 Бесен- _Язовец
15:42 29.10.2022
86 Този коментар е премахнат от модератор.
87 Деян
затова се включва в битка. Но скоро някой ще го отсвитка.
15:49 29.10.2022
88 Украйна ще победи
15:51 29.10.2022
89 Просто човек
15:52 29.10.2022
90 Евгении
16:03 29.10.2022
91 стоян георгиев
До коментар #73 от "Марш":
Руската армия е милион човека които се въртят на ротация в украйна .от тях извън строя са около 300 хиляди и затова Русия ги попълни.руските загуби на техника са колосални само загубената бронетехника е над 8000 броя,повечето е документирана на са ита на орух.ако ти се гледа гледали.16:05 29.10.2022
92 гост
До коментар #9 от "Българка":
добре е лекарствата да се сменят през определен период16:05 29.10.2022
93 Неразбрал
До коментар #61 от "Марш":
Абе другар ти си мислиш че ще щурмуват Херсон ли бе..тия снаряди ескалибур уцелват от първия път града ще бъде обсаден и заравнен със земята при нуждаКоментиран от #100
16:05 29.10.2022
94 Неразбрал
16:07 29.10.2022
95 Деян
Нямам думи да изразя недоумението си. Що за простотия.
16:08 29.10.2022
96 Мераклийски
Ега си икономиката и технологиите на РФ!
Какво може да сътвори и произведе мужикът,само Москвич и водка от картофи!?
Коментиран от #98
16:08 29.10.2022
97 Трябва да знаеш, че
До коментар #18 от "Те са Викинги и да се бият":
Викингите са и в гените на руснаците. Може би си чувал за руските богатири. Само за информация.16:23 29.10.2022
98 Мишел
До коментар #96 от "Мераклийски":
Макар и със забавяне, руската военна промишленост вече набра обороти и премина на военни релси. Вчера английското разузнаване докладва, че Русия произвежда вече по 100 дрона дневно. Прогнозата им от преди десетина дни беше, че Русия ще произвежда 100 дрона дневно най рано догодинаКоментиран от #104
16:37 29.10.2022
99 Хм Хм
До коментар #57 от "Левски":
"Ако някой не знае това което се случва в украйна е НАТО срещу Русия! Така по същество работи член 5! Тоест НАТО е толкова слабо че не може да се справи с осем процента от руската армия!"Какво НАТО, бе. Някъде видя ли Круз, Пейтриът, Леопард, Ейбръмс, Ф16, Ф18, Ф35, Ф22, А10, В2, В52?
И то над 3000 летящи машини. Нали се сещаш че само един рейд и нищо не остава от армията на Магучая.
16:45 29.10.2022
100 Мишел
До коментар #93 от "Неразбрал":
Ъхъ, така се атакува милионен град , от 30-40 км през гола степ под огъня на 203мм оръдия, Солнцепек, ТОС, Ураган, авиация.Украйна нямат ПВО и авиация, нямат достатъчно гориво и боеприпаси , при опит да атакуват ще им бъде спрян Интернет и GPS(Мъск ясно показа, че Русия това го може). Най вероятно никакъв американски натиск няма да ги принуди да атакуват така самоубийствено. Бойните наркотици също имат граница на възможностите.
Коментиран от #109
16:51 29.10.2022
101 Този коментар е премахнат от модератор.
102 Рошко
До коментар #67 от "Като":
Те да не под минат и Сахалин та до Япония да стигнат през курилите17:42 29.10.2022
103 Спиридон
18:27 29.10.2022
104 От колхоза в задунайка
До коментар #98 от "Мишел":
И по 100 ватенки шият на ден руските тьотки18:31 29.10.2022
105 Пламен Иванов
То и ние мислихме македонците за братски народ ама те казват сега че сме варвари и татари и ако имат оръжие ще ни изтрепят.
18:48 29.10.2022
106 Ленин
До коментар #57 от "Левски":
Ако ти не знаеш, ратниците са толкова слаби, че Украйна ще ги бие чак до Сибир!А ако НАТО се намеси, рашляка ще капитулира моментално!!!
И не се прави на Левски, когато всъщност си поп Кръстю!
18:55 29.10.2022
107 Не че харесвам китайците
19:02 29.10.2022
108 Иван
19:13 29.10.2022
109 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
До коментар #100 от "Мишел":
На сателитите мъскови не им трябва😏 интернет.Те имат ежеминутно покритие на района където се насочват ударите на всу.руснаците са изоставили херсон,а ти искаш кремълци да бъдат унищожени в града,ли???20:19 29.10.2022
110 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
До коментар #73 от "Марш":
армията на руснаците от 24.02. отдавна я няма.голяма част излетя през комина към кобзон,а тежко ранените и небоеспособни са над 180000!убити и безследно изчезнали над 125000.на 24.02.в украйна навлезе 240000 руска армия от беларус и над 100000 от двете републики днр и лнр.тези вече ги няма отдавна,новата вълна бе преди мобилизацията.Ще видиш и прочетеш когато в края на лято 23г свърши войната какви са им жертвите.При украйна са много по малко!20:25 29.10.2022
111 на гост
21:38 29.10.2022
112 Украинската
До коментар #12 от "Кефи":
армия е главно наемници , повечето поляци .Ресурсите не са скромни . Бюджета е 1.5 милиарда месечно .
Резултатите са плачевни , моля вижте картата .
23:28 29.10.2022
113 Кватунската
До коментар #77 от "Чукчи от Сибир":
Армия се опита да лапне Сибир . Не завърши добре .Но да кажем че стане заедно със 90 % семипроводници от Тайван .
Кво става после ?
23:41 29.10.2022