Украинският президент Володимир Зеленски призова вчера Съвета за сигурност на ООН да предприеме действия за прекратяване на руските въздушни удари срещу жизненоважна инфраструктура в страната му, оставили за пореден ден украинските градове без електричество и отопление пред настъпващата зима, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
По-рано през деня Русия предприе масиран ракетен обстрел на територията на Украйна, което доведе до спиране на ядрени електроцентрали и причини смъртта на мирни граждани в столицата Киев.
Само през днешния ден по нас бяха изстреляни 70 ракети. Това е руската формула на терора, заяви Зеленски, като уточни, че са били поразени болници, училища, транспортна инфраструктура и жилищни райони. Украйна очаква да види "много твърда реакция" на въздушните удари от страна на света, добави той.
"При температури под нулата няколко милиона души са без електроснабдяване, без отопление и без вода, това очевидно е престъпление срещу човечеството", заяви Зеленски в кратко изявление чрез видеовръзка пред Съвета за сигурност на поискано от самия него извънредно заседание, посочва Франс прес.
Украинският президент каза, че международната общност не може "да става заложник на един международен терорист", намеквайки за правото на вето на Москва, което блокира всяка резолюция срещу руската агресия в Украйна.
Той призова на Русия да бъде отказано право на глас при гласуването на всяко решение, свързано с нейните действия.
"Русия прави всичко, за да превърне един енергиен генератор в по-мощен инструмент от Устава на ООН", заяви още Зеленски.
"Убийството на цивилни, разрушаването на гражданска инфраструктура представляват терористичен акт. Украйна продължава да изисква решителен отговор от страна на международната общност на тези престъпления", написа по-рано през деня в Туитър украинският президент, настоявайки за спешно заседание на 15-чления Съвет за сигурност.
Американската посланичка в ООН Линда Томас-Грийнфийлд заяви, че руският президент Владимир Путин "очевидно използва зимата като оръжие, за да причини огромно страдание на украинския народ". Руският президент ще се опита да замрази страната, за да я подчини, добави тя.
Посланикът на Русия в световната организация Василий Небензя отговори, като заяви, че е в разрез с правилата на Съвета Зеленски да говори чрез видеовръзка, и отхвърли, както той каза, "безразсъдните заплахи и ултиматуми" от страна на Украйна и нейните западни поддръжници.
Небензя отбеляза, че щетите, нанесени на инфраструктурата на Украйна, са причинени от ракети, изстреляни от системите за противовъздушна отбрана и попаднали в цивилни райони, след като са били изстреляни срещу руски ракети. Той призова Запада да престане да снабдява Украйна с ракети за ПВО.
Пораженията на жилищни сгради и жертвите сред цивилното население в действителност са по вина на украинската ПВО, която се разполага не в покрайнините на градовете, а в самия им център. В резултат на това отломки от ракети или отклонили се от курса украински ракети попадат в обекти, в които Русия не се е прицелвала, обясни Небензя, цитиран от ТАСС.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Сменям си ник-а
Коментиран от #15
05:57 24.11.2022
2 Зеленото
06:01 24.11.2022
3 Зеления лъже
Коментиран от #17
06:04 24.11.2022
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Ццц
Коментиран от #14, #16
06:08 24.11.2022
7 Зеленски, когато Путин те караше
06:09 24.11.2022
8 На баба
не риваха се риват.
06:10 24.11.2022
9 Украйна е фашистка държава
Z
06:11 24.11.2022
10 Това не е възможно
06:12 24.11.2022
11 Някой
Долно фашистки същество.
Как върви контраофанзивата, а?
06:13 24.11.2022
12 Ненормалния наркоман Зелен
06:13 24.11.2022
13 г-н Зеленски
06:14 24.11.2022
14 пчелар
До коментар #6 от "Ццц":
Тъмна му е снимката защото сигурно му е бяло под нослето, от колумбийскицветен прашец.
06:15 24.11.2022
15 Ъхъ
До коментар #1 от "Сменям си ник-а":
Колкото повече побеждава толкова по тъмно и студено става, бърррр!06:16 24.11.2022
16 Сменям си ник-а
До коментар #6 от "Ццц":
Украинска романтика - на свещи.06:17 24.11.2022
17 Дааа
До коментар #3 от "Зеления лъже":
Това са хладилници и перални! Буум!06:18 24.11.2022
18 Вашето Мнение
06:19 24.11.2022
19 Кочо
06:23 24.11.2022
20 Вирус
06:25 24.11.2022
21 ПУТИН...АГРЕСОРЪТ
Коментиран от #28, #29
06:30 24.11.2022
22 НА ХАЙМЪРСИТЕ И
06:31 24.11.2022
23 Детска градина
06:35 24.11.2022
24 Ханкок
06:37 24.11.2022
25 Га танка
Коментиран от #30
06:38 24.11.2022
26 МАЙДАН
06:38 24.11.2022
27 Фараон
06:38 24.11.2022
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Не бе,
До коментар #21 от "ПУТИН...АГРЕСОРЪТ":
гази калта ! Съд за Зеления!06:39 24.11.2022
30 Хи хи хи
До коментар #25 от "Га танка":
Македонец06:43 24.11.2022
31 Този боклук
06:45 24.11.2022
32 ТЕРОРИСТИЧНИТА ОБЩОНСТ НЕ Е СВЕТОВНАТА
КЪДЕ БЕШЕ АМЕРИКАНСКАТА ПОСЛАНИЧКА ЛИНДА , КЪДЕ БЕШЕ 8 ГОДИНИ КОГАТО ТОЯ ФАШИСТКИ РЕЖИМ ИЗБИВАШЕ ,ГОРЕШЕ ЖИВИ ХОРА , ТОРМОЗЕХА БЕЗ ТОК И ВОДА ХОРАТА В ДОНЕЦК И ЛУГАНГС, ИЗБИХА ПОЧТИ 15000 ,М/У КОИТО И ДЕЦА..КЪДЕ БЕШЕ КОГАТО РУСИЯ ДАВАШЕ ГЛАСТНОСТ НА ТОВА И ИМ СЕ МОЛЕШЕ???ПОДИГРАВАХТЕ СЕ ТОГАВА ...МАЛКО ИМ Е СЕГА .БОМБАНДИРИВКИ ДО ДУПКА ,ИНФРАСТРУКТОРАТА ДА БЪДЕ НАПЪЛНО РАЗРУШЕНА ЗА ДА НЕ МОГАТ ТЕРОРИСТИЧНИТЕ СПОНСОРИ ДА ИМ ДОСТАВЯТ ОРЪЖИЕ НА ФАШИСТИТЕ..МЕЖДУНАРОДНАТА ОБЩНОСТ ЛИ????КОЯ ОБЩНОСТ НАРИЧАШ МЕЖДУНАРОДНА ???ТАЗИ ТЕРОРИСТИЧНАТА КОЯТО ТЕ СПОНСОРИ ЛИ???ТЕРОРИСТИЧНАТА ОБЩНОСТ НЕ Е СВЕТОВНАТА ОБЩНОСТ.
Коментиран от #33, #40
06:46 24.11.2022
33 СВЕТЪТ СРЕЩУ ПУТИН
До коментар #32 от "ТЕРОРИСТИЧНИТА ОБЩОНСТ НЕ Е СВЕТОВНАТА":
Няма милост за путиновите пълчища....06:48 24.11.2022
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 ПУТИН В ШОК
06:51 24.11.2022
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 РУСКА КРЪВ НАПОЯВА
06:53 24.11.2022
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 БСП ПУТИНИСТИ
06:56 24.11.2022
40 КВО ТЪРСИ ПУТИН
До коментар #32 от "ТЕРОРИСТИЧНИТА ОБЩОНСТ НЕ Е СВЕТОВНАТА":
В ДОНЕЦК И ЛУГАНСК ?????06:57 24.11.2022
41 УКРАЙНА, С ТЕБ СМЕ
Коментиран от #61
06:59 24.11.2022
42 Кочо
07:00 24.11.2022
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Долу Зеленски
Коментиран от #48
07:03 24.11.2022
45 Въпроси и не само
А когато Украйна се призна, че НИКОГА не е имала намерения да спазва минските съглашения ( поддържано от ООН) по този начин нарушавайки международното право ?
Защо сега се обръщат за съдействие към ООН и говорят за международно право, след като се подиграли на ООН ?
Всяка държава, човек... има права , но и ЗАДЪЛЖЕНИЯ !
Когато не изпълняваш задълженията си , НЯМАШ ПРАВО да търсиш права !
Иначе ще се стигне до такъв хаос в света, последствия на което ще бъде пълно унищожение на всичко !
Коментиран от #50
07:04 24.11.2022
46 Зеленски призова, няколко пъти ООН да,
Коментиран от #55
07:04 24.11.2022
47 Този коментар е премахнат от модератор.
48 ПУТИН АГРЕСОРЪТ
До коментар #44 от "Долу Зеленски":
С агресор не се преговаря......той се бие по канчето....07:12 24.11.2022
49 Хи хи хи !
А започна да се моли РУСНАЦИТЕ да спрат ракетите ???? То РУСНАЦИТЕ нямат вече ракети свършиха ги .....вчера го четох някъде тук !!!!
Коментиран от #51, #52
07:12 24.11.2022
50 КВО ТЪРСИ ПУТИН В КРИМ
До коментар #45 от "Въпроси и не само":
Никой не разбра....Коментиран от #53, #63
07:13 24.11.2022
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 Ааааааааа не !
До коментар #49 от "Хи хи хи !":
Зеления - Наркоман е забравил да поиска ПВО от Запада .......объркал се е човека , случва се ......то от употребата на много кока тъй става !!!!Коментиран от #54
07:16 24.11.2022
53 МЪСК САТЕЛИТИ
До коментар #50 от "КВО ТЪРСИ ПУТИН В КРИМ":
Маркират Z целите....ХАЙМЪРСИТЕ попиват координатите....Z мишените са прихванати....Чака се заповед на Zеленски и...Zалужни ги почва.....идва ред и на Крим.....07:17 24.11.2022
54 УКРАЙНА, С ТЕБ СМЕ
До коментар #52 от "Ааааааааа не !":
И с пво и без пво.....Путин го разбиват в Украйна...няма милост за кремълския агресор....07:18 24.11.2022
55 КРИМ
До коментар #46 от "Зеленски призова, няколко пъти ООН да,":
Кво търси там Путин....явно поредният си разгром....07:20 24.11.2022
56 Зелено, нали громеше Русия,
Коментиран от #57
07:26 24.11.2022
57 ПУТИН МАЙ РЕВЕ ПОВЕЧЕ
До коментар #56 от "Зелено, нали громеше Русия,":
Че за девет месеца стигна до....Донецк....07:28 24.11.2022
58 БЕЗ ТОК И ВОДА
07:29 24.11.2022
59 Генчо
Коментиран от #60
07:36 24.11.2022
60 Zеленски
До коментар #59 от "Генчо":
Треска яко руснаците....Запада си го крепи с оръжие....идеален е да се бие с Путин.07:39 24.11.2022
61 Този коментар е премахнат от модератор.
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Някой
До коментар #50 от "КВО ТЪРСИ ПУТИН В КРИМ":
Каквото трябва е търсил. Питай населението на Крим дали иска да бъде в Русия или в Украйна. Може и да те набият за такъв въпрос там.За щастие на кримчани, върнаха се в родната си държава - Русия. И живеят много по-добре от преди.
Коментиран от #65
07:51 24.11.2022
64 НАТО
07:52 24.11.2022
65 ТО ТАКА БЕШЕ
До коментар #63 от "Някой":
И с Херсон....пък кво стана после.....посрещнаха ВСУ с облекчение....07:54 24.11.2022
66 Този коментар е премахнат от модератор.
67 НАТО СИ ИГРАЕ ИГРАТА
07:57 24.11.2022
68 СССР...ОТ НЕБИТИЕТО
07:58 24.11.2022
69 КРЕМЪЛ
До коментар #62 от "Някой":
Да бе мирно седял, не би чудо видял......Коментиран от #71
08:00 24.11.2022
70 Механик
Това не е вярно! Руснаците вече 5 месеца са без ракети. Те и войници нямат, щото се напиват и крадат тоалетни. Мдааа.
Зельо, Зельоооо! Пак ли плачем? Вчера триумфираше победоносно към Москва и каза, че ще освобождаваш Крим.
Ко стана бе, Зелеьо? Много ли ви бият, а? Боли, нали?
Коментиран от #75
08:02 24.11.2022
71 Някой
До коментар #69 от "КРЕМЪЛ":
Съгласен съм с теб. Ако бе стояло мирно Зеленото петно, наямаше сега да стоят на студено и тъмно.Когато си прав, прав си!
Коментиран от #73
08:02 24.11.2022
72 Перо
Коментиран от #74
08:04 24.11.2022
73 КРЕМЪЛ
До коментар #71 от "Някой":
Май Путин нападна Украйна....била "фашистка"..Че то Литва Латвия и Естония са по "фашистки" от Украйна.....ама Путин не смее да ги барне...що ли ????...ПУТИН сам се навря в шамарите08:07 24.11.2022
74 БСП КОМУНИСТ
До коментар #72 от "Перо":
Че то и в България през 1989г стана преврат, ама ние го обявихме за "демократична ценност".....и си затраяхме....08:09 24.11.2022
75 ТАКА ВИКАХТЕ И ЗА ХЕРСОН
До коментар #70 от "Механик":
Никога няма Путин да го даде.....пък кво стана.....като гледам как руснаците се окопават в Крим......там ша има месомелачка....08:11 24.11.2022
76 Този коментар е премахнат от модератор.
77 един от многото
Коментиран от #78
08:20 24.11.2022
78 ПУТИН ПЛАЧЕ
До коментар #77 от "един от многото":
Че Zеленски не му играе по свирката.....и направи Путин за смях....08:29 24.11.2022
79 Закон на Мърфи
Коментиран от #80
09:02 24.11.2022
80 ПРЕСТЪПЛЕНИЕ Е
До коментар #79 от "Закон на Мърфи":
Да анексирала чужди територии и да си разиграваш коня...09:07 24.11.2022
81 един от многото
Коментиран от #82
09:21 24.11.2022
82 ВЕРНО Е
До коментар #81 от "един от многото":
Путин го набиха......09:36 24.11.2022