Мохамед Джамал призова своя дългогодишен приятел Мусаб Абас да избяга от тежките сблъсъци близо до дома му в столицата на Судан Хартум и да остане с него в южната част на града, на безопасно разстояние от битката между суданската армия и паравоенните Сили за бърза подкрепа (RSF).
Когато разговаряха малко след залез слънце на 30 април, Абас се съгласи, но настоя първо да използва генератора на съседа си, за да зареди телефона си, за да поддържа връзка с приятелите и семейството си. Джамал не е виждал и чувал Абас оттогава.
„Започнах да го търся“, каза 27-годишният Джамал пред "Ал Джазира". „Попаднах на няколко групи ,създадени за намиране на изчезнали хора в социалните медии. Първоначално си помислих, че групите ще имат малък брой хора, но бях изненадан.“
Един месец след избухването на ожесточена въоръжена битка в Судан на 15 април, местонахождението на най-малко 190 души остава в неизвестност на фона на безразборните боеве между суданската армия и RSF, според агенцията "нициатива за изчезнали лица", която е местен наблюдател на събитията.
Семействата и приятелите на изчезналите се опасяват, че техните близки са били задържани или дори убити в кръстосания огън. За да ги издирят, мнозина са предоставили координатите си под снимките на изчезналите, които са публикували във фейсбук групи.
Досега само няколко души са открити живи.
Произволни арести
"Много хора са изпаднали от радара на търсенето, след като са били задържани от RSF", според Сара Хамдан, основател на "Инициативата за изчезнали хора в Судан".
Тя каза пред "Ал Джазира", че някои семейства, които са търсили своите близки, в крайна сметка са ги намерили, след като RSF са ги освободили. Хамдан каза, че задържаните или са били заподозрени, че са шпиони за суданската армия, или са били отвлечени, за да могат да бъдат откраднати вещите им.
"RSF са арестували други без видима причина", добави тя.
„Обикновено разследват задържаните, за да разберат дали сътрудничат на армията“, каза Хамдан от Кайро, Египет, където самата тя наскоро потърси убежище от насилието в Хартум. „Повечето бяха невредими, но някои бяха бити, ако окажат съпротива при арест.“
Армейските офицери може да са превърнали цивилните в мишена, твърдейки, че хората в определени квартали са им давали информация, но това не може да бъде потвърдено от "Ал Джазира".
На 12 май Джамал публикува телефонния си номер със снимка на Абас в една от групите във Фейсбук, създадени за съобщаване и откриване на изчезнали хора. На следващия ден мъж се обадил на Джамал и казал, че наскоро е бил освободен от RSF, но че групата все още държи Абас.
„Попитах обаждащия се , къде са го отвели и той каза, че не знае, защото са му завързали очите, когато е бил заловен“, сподели Джамал пред "Ал Джазира".
Освен това Джамал добави, че семейството на Абас преди това е посетило комплекс в квартал близо до летището в Хартум, където се смята, че RSF държат стотици цивилни задържани за заложници.
RSF отрече Абас да е бил там.
Ако се потвърди, че RSF задържа Абас, арестът може да се квалифицира като насилствено изчезване според международното право, тъй като бойците на RSF отрекоха, че той е бил при тях, според Ема ДиНаполи, правен експерт, изследващ Судан.
Но тя подчерта, че очевидната липса на надеждна командна верига на RSF – очевидно от нейните бойци, които обират банки, нахлуват в къщи и крадат коли – затруднява всеки орган да регистрира кой е бил арестуван и по каква причина.
„Каквито и ограничени защити да е имало за задържаните в един момент преди войната се изпариха“, каза тя пред "Ал Джазира". „Това, което се случва в момента на територията на Судан е наистина тревожно, като се имат предвид моделите на задържания съгласно RSF дори преди конфликта.“
Много хора в Судан също са все по-притеснени, че армията – или нейните поддръжници – ще ги отвлече и дори убие за изразяване на мнения относно войната.
Мохи Ел-Дийн, 48-годишен журналист, каза, че е получил редица заплахи от хора, за които смята, че са поддръжници на армията. Като журналист той каза, че позицията му да остане неутрален го прави мишена.
„Не съм заел позиция да подкрепям армията или RSF, но хората, които ме заплашват, казват, че трябва да подкрепя армията“, каза Ел-Дийн пред "Ал Джазира".
Ел-Дийн изпрати на "Ал Джазира" екранна снимка на една от заплахите, които получил през WhatsApp.
„Всеки, който целуне "задника" на RSF, заслужава да бъде убит“, пише в съдържанието на съобщението.
В най-лошия случай
В една от групите във Facebook, създадени за намиране на изчезнали, някои разкриха или откриха, че техни близки са били убити по време на безредиците.
Публикация от 12 май разкри, че трима души са били намерени тежко ранени в болница и че единият от тях – младо момиче – е починал от нараняванията си. Те са били ударени от безразборен армейски обстрел, се казва в публикацията.
Друга публикация описва човек, намерен в болница, след като е бил прострелян от снайперист във врата.
„Трябва да се свържем със семейството му. Той има хора, които остават с него в болницата, но трябва да кажем на семейството му... Моля се той да се възстанови скоро, с Божията воля“, гласи публикацията.
Групите във Фейсбук, предназначени да съобщават за изчезнали хора, също се използват за събиране на деца и сираци с техните роднини, ако има такива все още живи.
На 13 май един потребител качи снимка на дете със специални нужди. Момчено било намерено абсолютно само в град Мадани, където много хора са потърсили убежище, за да избягат от боевете в Хартум.
Непридруженото дете е съобщило на жестомимичен език на хората наблизо, че родителите му са били застигнати от войната и убити.
„Който разпознае детето, моля да се свърже на следните телефонни номера [по-долу]“, се казва в публикацията.
Източник: Al Jazeera
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Aлфа Bълкът
Боли ме като чета за Судан, имам болки в 🍆!
22:31 15.05.2023