3 Юни, 2024 03:09 3 729 14

3 юни 1862 година - Първата българска легия на Раковски се бие по улиците на Белград срещу турския гарнизон

  • белград-
  • сърбия-
  • първа българска легия

Усложнена международна обстановка на Балканите

На 3 юни по стар стил (15 юни по нов стил) 1862 година доброволците от Първата българска легия получават бойното си кръщение, като влизат в сражение с турския гарнизон в сръбската столица Белград. Създаването на българския въоръжен отряд на сръбска територия се свързва с променилата се обстановка на Балканския полуостров през 1859-1860 г.

Тогава отношенията между Белград и Истанбул навлизат в изпълнена с напрежение фаза. Управляващите среди в сръбската столица организират масивна антитурска пропаганда и започват да се подготвят за военна кампания срещу Османската империя, припомня БНР.

Усложнената международна обстановка на Балканите е умело преценена от Георги Раковски, който през 1860 г. пристига в Белград, за да започне осъществяването на своите идеи за освобождение на България от османска власт.

В сръбската столица големият български патриот започва да издава „Дунавски лебед“ - първия революционен вестник на нашата емиграция.

В Белград Раковски подготвя план за освобождение на българския народ,

според който бъдещото въстание в България трябва да се съгласува с военна кампания на сръбската армия срещу Османската империя. Известният възрожденец предвижда в Сърбия да се формира един отряд от 1000 борци за освобождение, които след началото на войната между Сърбия и Османската империя да навлязат на българска територия.

Те трябва да преминат по билото на Стара планина и да достигнат до старата столица Търново, където със съдействието на предварително учреден местен комитет да освободят града и да обявят създаването на свободна българска държава.

През 1862 г. Раковски изработва устав на Привременно правителство, което според неговите предвиждания трябва да оглави цялата кампания. Той влиза в преговори със сръбските официални власти и получава позволение за организирането на доброволчески отряд, който да бъде съставен от наши сънародници. От страниците на вестник „Дунавски лебед“ изпраща призив към българските родолюбци.

Така през пролетта на 1862 година в сръбската столица се събират около 600 човека, които влизат в състава на Първата българска легия.

Сред тях са Васил Левски, Стефан Караджа, Ильо войвода, Христо Цонев Бръчков, Васил Друмев, Христо Иванов-Големия, Христо Македонски, Димитър Беровски и др. През юни 1862 г. напрежението в Белград между сърби и турци ескалира. На 3 юни (15 юни по нов стил) при една от градските чешми сръбски младеж е убит от турски войници.

Това е използвано като повод от местните сърби да започнат преследване на всички турски войници, които се намират извън гарнизона си, разположен в Белградската крепост. Въоръжените схватки заварват Раковски в разгара на подготовката на въстание за освобождение на България, но той заедно с българските доброволци се включва в сраженията, за да помогне на сърбите. В началото сръбските власти се опитват да спрат конфликта и Раковски получава заповед да се оттегли с бойците си, но сраженията продължават през цялата нощ, като най-драматични са битките при Варош капия и Видин капия.

В тях дейно участие вземат и българските доброволци, показвайки голяма смелост. Георги Раковски и Ильо войвода се затварят в сръбска къща, намираща се до Варош капия и оттам стрелят срещу оттеглящите се турци, а друга група доброволци заедно със сърбите гонят врага до Кале мегдан. Български строители започват с брадви и търнокопи да рушат всеки турски пост.

Сръбските управляващи и чуждите дипломатически представители полагат усилия, в резултат на които боевете са прекратени на 16 юни.

Българските легионери отиват същия ден при Раковски с плененото вражеско оръжие. Една от трофейните саби те препасват на кръста на своя водач, който ги поздравява с думите: „Здравейте младежи“, а те отговарят с: „Ура, ура, да живей България и нейните храбри войници!“

До сутринта на 17 юни ситуацията е спокойна, но турската артилерия от Белградската крепост започва да обстрелва града. Стрелбата продължава четири часа и половина, предизвиквайки сложна дипломатическа криза. В сръбската столица отново избухват сражения, в които се включват и доброволците на Раковски. Според спомените на очевидци, нашият патриот предвожда колоната от българи. Те преминават край пруското консулство в Белград, където са поздравени от пруския генерален консул, а след това и от сръбски войници с приветствието: „Да живей България и българският легион!“

До война между Сърбия и Османската империя не се стига и по настояване на правителството в Белград легията е разпусната.

През 1867 г., когато отношенията между Сърбия и Османската империя отново се влошават и сръбското правителство започва да се готви за бойни действия, се създава Втората българска легия. Формирането на двете легии показва на българските възрожденски дейци, че създаването на център, който да ръководи движението за национално освобождение в други страни и обвързването на целите на нашата национална революция с политиката на другите държави е рисковано. Въпреки това, легиите дават бойно кръщение на голям брой от бъдещите водачи на националноосвободителното ни движение.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 30 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 ха ха

    8 35 Отговор
    Ама, каква пропагандна картина е качена за снимка. Левски най-отпред. Лидер! Страната на Левски и Ботев... Създаване на кумири по руски образец. Общо взето и двамата са паднали недалновидно. Затова ни издигат в култ саможертвата - за да могат да жертват безброй млади мъже по бойните полета. Интересно, има ли българи в по-новата история, които са герои постигнали успех. Оставям настрана Ленин и Димитров... Кой разбрал, разбрал...

    Коментиран от #4

  • 3 ха ха

    26 10 Отговор

    До коментар #1 от "Град Козлодуй":

    Затова демокрацията е безценна! Представяш ли си куманизтическа пропаганда? Картина от 2012 - Шиши с пушка на рамО срещу тиранин Баце. След десет години нов пропаганден плакат. Баце и Шиши вплели боси крака в еротично танго под възхитените погледи на Урсула и Манфред. Безценно!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Светла му памет

    22 0 Отговор
    На дедо Ильо Войвода, винаги му паля свещ, като ходя на гробище. И децата уча да го тачат и споменават. На централно място в Кюстендилското гробище е погребан.
  • 9 дядото

    11 13 Отговор
    поне братята сърби и днес добре помнят коя държава какво е навредила или помогнала за освобождението от турците,не са като нас-продажници и роби.

    Коментиран от #10, #14

  • 10 Младежа

    17 7 Отговор

    До коментар #9 от "дядото":

    Сърбите никога не са ни били братя.По това време само ни използват и това е исторически факт.
    А това, че се чувстваш роб -русороб си е твой проблем.

    Коментиран от #11

  • 11 Никой

    5 10 Отговор

    До коментар #10 от "Младежа":

    Ако българите бяха свободни,нямаше векове да носят чалми,да плащат кръвен данък,да си сменят имената и така нататък.Нр подценявайте фактите.

    Коментиран от #12

  • 12 Историк

    9 3 Отговор

    До коментар #11 от "Никой":

    Ако бяха роби нямаше да се организират въстания, като това на сиовете на Иван Срацимир и Иван Шишман(Константин и Фружин), Първо и Второ Търновско въстание, Чипровското, Нишкото, Видинското, Старозагорското, Кресненското, Априлското ..... по време на сувместното ни съжителство
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 леш

    0 0 Отговор

    До коментар #9 от "дядото":

    отинай бабата да те щрапони
Новини по държави: