Британският вицепремиер подаде оставка заради данъчен скандал

5 Септември, 2025 19:20 2 778 36

  • великобритания-
  • анджела рейнър-
  • оставка-
  • данъци-
  • дейвид лами

Тя призна, че е платила по-малък данък върху новата си къща

Британският вицепремиер подаде оставка заради данъчен скандал - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Британският вицепремиер и министър по въпросите на жилищното строителство Анджела Рейнър подаде оставка днес, след като призна, че е платила по-малък данък върху новата си къща, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

Рейнър е осмият член на кабинета на премиера Киър Стармър, който напуска поста си. Стармър декларира пълната си подкрепа за Рейнър, когато тя първоначално бе обвинена, че умишлено се е опитала да избегне плащането на съответната данъчна ставка върху новопридобития си имот.

„Дълбоко съжалявам за решението си да не потърся допълнителна специализирана данъчна консултация... Поемам пълна отговорност за тази грешка“, написа Рейнър в писмо до Стармър.

В отговор той заяви, че натъжен, че нейният мандат в правителството е приключил по този начин, но решението да се оттегли е правилно.

Лейбъристката партия на Стармър изостава в социологическите проучвания от британската Реформистка партия (Reform UK, преди Партия на Брекзита) на Найджъл Фараж. Сега премиерът се сблъсква с нови проблеми на фона на опитите да възстанови авторитета си и имиджа на партията, който беше накърнен от обвинения, че Стармър е получил скъпи подаръци, включително дрехи и билети за концерти, от дарители.

Рейнър, която се издигна от тийнейджърка от работническата класа до една от най-високите политически позиции в Великобритания, успяваше да посредничи между лявото и центристкото крило на Лейбъристите, за да запази единството на партията, и имаше по-широка популярност от Стармър, подчертава Ройтерс.

В интервю Рейнър каза, че е създала тръст за един от синовете си, който има трайни увреждания в резултат на травма.

Тя е продала на тръста дела си от семеен имот в Северна Англия и е придобила апартамент в английския морски курорт Хоув, като е смятала, че няма да трябва да плаща по-високата данъчна ставка, която се начислява при покупка на втори дом.

След като е потърсила допълнителен правен съвет, тя заяви, че е допуснала грешка и предприема стъпки за плащането на допълнителния данък.

Оставката на осем министри и зам.-министри в правителството на Стармър, което е на власт от юли миналата година, представлява най-големият брой оставки в началото на управленски мандат от поне 1979 година.

Британският външен министър Дейвид Лами бе назначен за вицепремиер, след като досегашната вицепремиерка Анджела Рейнър се оттегли заради обвинения в избягване на данъчно плащане, предаде Ройтерс. Лами напуска поста си на министър на външните работи, като негов приемник ще стане вътрешната министърка Ивет Купър, заяви в социалната мрежа "Екс" политическата редакторка на в. "Гардиън" Пипа Крерар.

Ако бъде потвърдено, назначението ще се превърне в най-значителната промяна досега в правителството на британския премиер Киър Стармър, отбелязва Ройтерс. Британски медии съобщават, че Лами ще стане вицепремиер и министър на правосъдието. Очаква се сегашната министърка на правосъдието Шабана Махмуд да стане приемник на Купър на поста вътрешен министър.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сталин

    16 2 Отговор
    Тази е типична еврейска свиня ,нагли ,арогантни и мошенници талмудисти
  • 2 БРЕЙ

    20 1 Отговор
    Новите ни учители по честност и ценности се оказва, че са най-големите мошеници.
  • 3 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    25 2 Отговор
    ▪️Кмет на Лондон - мюсюлманин.
    ▪️Кмет на Бирмингам - мюсюлманин.
    ▪️Кмет на Лийдс - мюсюлманин.
    ▪️Кмет на Блекбърн - мюсюлманин.
    ▪️Кмет на Шефилд - мюсюлманин.
    ▪️Кмет на Оксфорд - мюсюлманин.
    ▪️Кмет на Лутън - мюсюлманин.
    ▪️Кмет на Олдам -​мюсюлманин.
    ▪️Кмет на Рокдейл - мюсюлманин
    Всичко това е постигнато от само 4 милиона мюсюлмани от 66 милиона души в Англия:
    Днес в Англия има повече от 3000 джамии.
    Има повече от 130 мюсюлмански шериатски съдилища.
    Има повече от 50 мюсюлмански шериатски съвета.
    78% от мюсюлманките не работят, с държавна издръжка + безплатно жилище.
    63% от мъжете мюсюлмани са безработни, с държавна издръжка + безплатно жилище.
    Мюсюлмански семейства със средно 6-8 деца, издържани от държавата, получават безплатно настаняване. Сега всяко училище във Великобритания е задължено да преподава урок за исляма!
    🥸🥸🥸🥸🥸

    Коментиран от #13, #19, #20, #21

  • 4 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    26 0 Отговор
    А нашийот МИНИСТЪР-ПРЕ•••ДАТЕЛ
    си построи хотел със СОБСТВЕН ВОДОПАД,
    с едната заплата на държавен служител‼️
    И не обмисля да подава оставка,
    а и глаДния проКУРор не обмисля да го пита
    как спести от закуски толкова пари❗

    Коментиран от #5

  • 5 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    16 1 Отговор

    До коментар #4 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Хотелчето било за 9 мЕлЕона, ама що ли запознати викат, че под 40 няма как да е🤔❗
    Нямал пари и банката му отпуснала 8 млн. за обект оценен на 9 млн🤔
    На кой от Вас банката му отпусна
    80 000 срещу имот за 90 000 🤔❓
    За канарчета ни взеха ‼️
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 АНГЛОСАКСОНСКОНСКАТА ЕРА ПРИКЛЮЧВА

    11 1 Отговор
    И това е много добре. Тези са мошенници и бандити.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Иван Грозни

    2 1 Отговор
    Е и какво?
  • 11 ДА ПОПИТАМ

    7 0 Отговор
    Къщата в Барселона ли е?
  • 12 Механик

    5 0 Отговор
    Няма Англия, няма Фразнция, няма България... бай Ганьо го е казал "И едните, и другите са ма.скари".
    Където и да пипнеш, гнилоч мале!!!
  • 13 Инна

    3 0 Отговор

    До коментар #3 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Служители на образованието в Англия, Уелс и Шотландия заявиха пред Ройтерс в имейли, че преподаването на исляма не е задължително в цялата страна и няма да стане такова през март 2025 г. Правителството на Северна Ирландия не отговори на искане за информация.
  • 14 да да

    3 0 Отговор
    Само Тя ли
  • 15 Тити

    6 0 Отговор
    Кога и у нас ще се случи такова нещо???
  • 16 Гост

    7 1 Отговор
    Уникално Смешна, Нещастна и непотребна е онази част от човечеството, нарекла се "златна", а още колко са лъгали и мазали тия маскари..., ревизия на британската империя за последните 500 години, за това дето са откраднали, а те само са крали и поробвали себеподобните си, друго не са правили за цялото това време...!?

    Коментиран от #17, #18

  • 17 В Англия те преследват ю

    3 0 Отговор

    До коментар #16 от "Гост":

    Обаче вас скапаните въшки, които укриват печалби, данъци, осигуровки, заплати и какво ли още не. Кога някой ще започне да ви преследва и вас. Или то мошеници преследват ли мошеници? Вечните жалкари с печалба от нула лева, че и на помощи на държава живеят хотелиерите.
  • 18 Злато

    1 13 Отговор

    До коментар #16 от "Гост":

    Русия е инкасирала от България 32 тома злато и кой знае още колко, за което не се знае. Отделно българската мафия от безделници, които продължават да изнасят ограбените зад граница към Европа, Америка, Арабия, Турция, Гърция, Русия.

    Коментиран от #33

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Я СЕГА ДА МЕ СВЕТНЕШ

    2 6 Отговор

    До коментар #3 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    ЗА РУСКАТА ДЖАМАХИРИЯ
    АЙДЕ МИЛО
    АБЕ ДА НЕ СЕ ЗАДАВИ

    Коментиран от #23, #24, #25, #26, #27, #28

  • 22 Гост

    1 0 Отговор
    "Златният милиард" ще ни оправи, дето не може да си избърше г..а, и парите му вече не струват, защото хората искат истинско злато, а не американски измишльотини... 😂, ама отде толкова злато, да обезпечи доларите, няма толкова злато, следователно американският долар е фалшива парична единица, не случайно стойността на златото се увеличи повече от два пъти, спрямо американския долар, кухувайте злато, а не долари...☺
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    0 0 Отговор

    До коментар #21 от "Я СЕГА ДА МЕ СВЕТНЕШ":

    Исках , ама мо-ди не дава❗
  • 27 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    1 1 Отговор

    До коментар #21 от "Я СЕГА ДА МЕ СВЕТНЕШ":

    НЯМАШ НИК, НЯМАШ УМ, ЧАКАШ ВСЕ НЯКОЙ ДРУГ ДА ТИ НАПЪЛНИ КОФАТА , ДОКАТО ЛЕЖИШ И ЛИЖЕШ ПО ПЕЙКИТЕ❗

    Коментиран от #30

  • 28 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    3 1 Отговор

    До коментар #21 от "Я СЕГА ДА МЕ СВЕТНЕШ":

    Първо статията НЕ е
    "ЗА РУСКАТА ДЖАМАХИРИЯ"
    и второ , научи се сам/а
    да събираш информация❗

    Коментиран от #29, #31

  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 31 АБЕ БАЙ Х......

    2 1 Отговор

    До коментар #28 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    НАЛИ ЗНАЕШ КВО ЗНАЧИ БАЙ Х......
    АМИ ТОЧНО ПО МЯРКА ТИ Е

    Коментиран от #32

  • 32 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    2 0 Отговор

    До коментар #31 от "АБЕ БАЙ Х......":

    Аз знам, ама ти явно НЕ знаеш❗

    ЗАЩОТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ТОВА ,
    ЗА КОЕТО ПОСТОЯННО СИ МИСЛИШ
    И КОЕТО ВСЕ ТЪРСИШ ДА ЛАПАШ‼️
  • 33 Да ама не

    3 2 Отговор

    До коментар #18 от "Злато":

    Стига с това злато! Много плоско става вече. Що така се премълчава колко Съветският съюз е дал безвъзмездно на България? А? Много е лесно да се плюе. Разбирам, че за не малко хора мисленето е сериозен и трудоемък процес, така че се избягва. Щот не щат да работят. Плюенето е лесно, смучеш малко бузите, свиваш устни, избутваш с език и готово.
  • 34 Времето му

    0 0 Отговор
    Изтече на мъри крайностите не видят до успех а конфликт
  • 35 Сатана Z

    2 0 Отговор
    Този апартамент струва едва 800К паунда ,но патицата го обявява за единствено жилище за да спести някакви мижави 40К паунда.Тази особа има афинитет към измами с недвижими имоти ,след като беше уличена,че е купувала общински жилища с отстъпла без да има право и след това ги е препродавала за сериозни суми.
    Жалко,че такива млади политици вършат глупости ,които на запад не се прощават за разлика от Кочината
  • 36 Коста

    0 0 Отговор
    При нас в България няма такива неща. Цяла България чу записа на Благомир Коцев за комисионните. Но видиш ли доказателства нямало. Е как заради по-малки далавери на Запад подават оставка нашите си траят и искат отново да влязат в играта? Български гьонсурати
Новини по държави: