Въпреки засиленото желание в моментната несигурна ситуация за закупуване на злато, редица онлайн и офлайн обекти спряха работа. В последните почти два месеца тази тенденция се наблюдава не само у нас, но и в страни, като Германия, Франция и Италия, където големите онлайн магазини за злато временно спряха възможността за поръчки, а впоследствие временно затвориха част от големите европейски златни рафинерии, като Pamp, Valcambi Swiss и немските Argor Heraeus.
В началото на април епидемията пламна и в САЩ, което допълнително утежни вече плачевното положение на международните пазари, изтривайки почти един трилион долара за броени дни от фондовите борси.

Цялата тази обстановка предизвика ефект, който се случва изключително рядко, цената на златото на фондовата борса не се увеличи драстично, за разлика от цената от физическото злато, предлагано от различните дилъри. Разривът стигна почти 15% (обикновено е между 1% и 3%) според експертите от Китко. Причините - производство почти няма, заради затворените рафинерии, предлагането е ограничено, заради затворените офиси на дилърите на злато, а търсенето е голямо, заради несигурността на хората новата тежка икономическа ситуация. Доставките също са изключително трудни.

Но въпреки ситуацията, търсенето на злато не е намаляло. Въпреки тежката логистика съпътстваща вноса на златни кюлчета, от Tavex съобщиха, че от този месец у нас се предлагат и златни кюлчета, които са с почти два пъти по-ниска премия над борсовата цена, от останалите кюлчета на пазара. Причината е, че родните златни дилъри са намерили начин, по който да се достави инвестиционно злато до България от съседна Турция, а това позволява да се намали цената и за крайните клиенти.
Златото винаги е било най-сигурното убежище за спестяванията не само на хората и но и на държавните резерви, особено по време на криза. Ето защо държавите, които драстично увеличиха размерите на златните си резерви, като Русия и Китай, могат да се похвалят с по-добра финансова позиция в момента. Русия увеличи златните си резерви през последните 8 години с над 100 тона на година, а през 2018 година с рекордните 274 тона. От европейските държави с най-големи златни резерви са Германия, Италия, Франция и Швейцария. САЩ все още държи първото място с над 8000 тона злато в трезорите си.
-8 +118
Коментиран от #34, #36, #51
-0 +247
Коментиран от #38
-7 +227
Коментиран от #5, #30, #43
-8 +135
До коментар #4 от "бай Шиле":
Прибраха си го, Шиле :(
Коментиран от #7
-30 +22
До коментар #5 от "Trump":
Прибрали са дръжки! Прибраха само малка част от цялото.
Коментиран от #9
-3 +63
Коментиран от #10, #15
-43 +26
До коментар #7 от "Миланка":
От 3378 тона златни резерви, Германия си прибра 1710 във Франкфурт. 1236 са в Ню Йорк и 432 са в Лондон.
-3 +48
До коментар #8 от "Христо":
За 4 хиляди години не се е появил този метал. Надали утре ще се пръкне от нищото. А колкото защо е толкова ценно - защото е рядко, на практика вечно (не корозира и не се изхабява), лесно за транспортиране в сравнение с други ценни суровини, освен за накити и електроника почти няма приложение в индустрията, и най-вече - то не се печати от банки и не може да се обезцени.
Коментиран от #14
-8 +98
-25 +31
-20 +35
-2 +39
До коментар #10 от "Бау":
Среброто и платината също се търгуват на борсата. Имат си съответната цена за количество, и на практика се търгуват като благороден метал. Просто златото е е прието за стандарт. Среброто от своя страна има доста по-голямо приложение като метал. По-разпространено е, и това е отразено в цената. Но още от древността си участва в обмена на пари-стока. Едни от най-ценните древни монети са от сребро, а не както се очаква от злато. Има Римски императори които са с много кратък период на управление, и именно техните монети са с най-голяма стойност. А те са били сечени предимно от сребро.
Коментиран от #22
-11 +29
До коментар #8 от "Христо":
Са дошли на Земята, за да добиват злато. Та от тях ни е останало - не знаем защо, но знаем, че е ценно!
-5 +34
Коментиран от #23
-64 +23
Коментиран от #37
-4 +46
-4 +22
-2 +6
Коментиран от #39
-3 +32
Коментиран от #27
-8 +29
До коментар #14 от "тъпанар":
Стойноста на дадена монета се определя от тиража колкото по-малко количество е произведено толкова е по скъпа дадена монета. Та примерно тези императори са пускали определен тираж монети но след смъртта им техните наследници са изземвали и унищожавали техните монети и случайно някъде са се запазили 1 или 2 бройки това ги прави скъпи а не че са от сребро ..
-1 +32
Коментиран от #26
-0 +5
-1 +26
До коментар #24 от "Живка":
Къде е туй нящо
-0 +7
До коментар #21 от "Селянин":
Кисело е гроздето брадчед
-6 +1
-10 +21
-2 +37
До коментар #4 от "бай Шиле":
В САЩ
Коментиран от #40
-2 +2
Коментиран от #41
-2 +20
-12 +8
-3 +14
До коментар #2 от "хаяско":
Най - големите надценки и преди коронавируса и сега! Премията при среброто им е над 70 до 80 процента от цена продава на големите монетни къщи в света! Валутните курсове също са им тояга! Крайно време е сайтовете за новини да станат платени със смс като Бта и много други световни медий тогава няма как да ни заливате с тези статии на разни псевдо разбирали! Kitco.com Apmex.com сверете цените там и вижте каква премия предлагат тези!
-0 +17
До коментар #17 от "Петко":
Защо ли си мисля,че златото добито от канадската Дънди Прешъс не е наше,а тяхно
-2 +21
До коментар #3 от "Юлиан":
Като сме толкова отворени,защо не си го добиваме сами,технологии и пари,мутрите ако бяха в състояние да добиват злато мислиш ли ще оставят този бизнес,парите щяха да потънат в офшорки и печалбата, нула,плюс ниски заплати,това е мутренският начин на бизнес.За това не си фантазирай.
Коментиран от #45
-8 +8
До коментар #20 от "ИРМИЛИК":
Случайно или не ние също изядохме дървото от другаря Жан Виденов, Лукановото правителство и Беров с подкрепа на ДПС и БСП,също така и част от СДС,тези които в момента са съдружници на ГЕРБ,помните ли хипер инфлацията 3000 лева за един$,забравихте,забравяйте бързо,да може да издете сапчето отново,колко пъти трябва да ни ограбват за да разберем,бандит анти комунист и демократ няма,офшорни фирми и вериги от казина, футболни отбори, вземат 60 на40.
-15 +4
До коментар #30 от "Росен":
Беше в САЩ, сега си е при тях. Не е лошо да си опресняваш инфото през година-две ...
Коментиран от #44
-8 +3
До коментар #31 от "Съдията Дред":
А преди това падна с повече, когато дойдоха марджин коловете миналия месец. Спокойно, сривът тепърва предстои и тогава ще видиш едни криптовалути и прочее глупости...
Коментиран от #42
-2 +5
До коментар #41 от "Един друг":
В момента биткойна не е за инвестиции , а за доене на курсовите разлики. Ако имаш здрави нерви.
-0 +2
До коментар #4 от "бай Шиле":
Намира се във САЩ но не могат да го видят камоли да си го преберат.
-2 +9
До коментар #40 от "БайХ":
Данните за 2019 година: Bundesbank - 54%, FED New York - 34%, Bank of Éngland - 12%. От 2000 година на Германия не е се разрешава да провери запасите си в FED. Последният опит на Германия да прибере и останалото си злато от FED беше през 2018 - напразно... Така че, преди да пишеш глупости, си опресни инфото. Klar?
Коментиран от #49
-1 +12
До коментар #38 от "Хелиос":
или високопоставените политици имаха по-голям интерес от добива, отколкото от комисионните, добивът на злато щеше да е държавен монопол... Ама не е!
-0 +10
-0 +4
До коментар #44 от "1945":
Добре ни учиш да се информираме.
Направи го и ти обаче!
Злато от Германия никога не е било изнасяно,просто защото тя започва да създава златен резерв през 1951година.Това злато остава на съхранение в държавите,където е закупено(в по голямата си част)-Америка,Англия,Франция.След разпространението на множество слухове и конспирации по темата,немците изискват от правителството си следното: Съхранение на поне половината от държавния златен резерв в Германия.Започва се транспортиране на част от златото(транспортни разходи седем милиона евро),като последният транш е през 2017(от Франция 91 тона).Акцията е приключена...дискусиите по слуховете сред народа също.
А ма сега ще ме попиташ,защо не е транспортиран целия резерв.Отговора е много прост: Долара е международната търговска валута и складираното злато в Америка е един вид най бързия начин за подсигуряване на валутен резерв,ако е необходим.
...Та туй то по въпроса :))))
-2 +4
-1 +5
До коментар #2 от "хаяско":
Прав си, има много по добри алтернативи.
-0 +1
-0 +2
-0 +1