Last news in Fakti

12 Ноември, 2020 17:12 7 278 13

Как да изберете ефективни електроуреди

  • енергийна ефективност-
  • електроуреди-
  • етикет-
  • ес-
  • ек-
  • промяна

Нов енергиен етикет влиза в сила от 1 март 2021 година

Как да изберете ефективни електроуреди - 1

От 1 март 2021 г. влизат в сила нови изисквания на Европейски съюз, с които се въвежда нов етикет за енергийна ефективност. Според вътрешните прогнози на Европейската комисията общите икономии на енергия от новите етикети до 2030 г. ще възлизат на 38 TWh на година, което се равнява на годишното потребление на електроенергия на Унгария.

Първоначално нови етикети ще имат следните продуктови групи:

* Съдомиялни машини
* Перални машини и комбинирани перални със сушилня
* Хладилни уреди
* Телевизори и електронни екрани

Освен подобрен дизайн, новият етикет ще съдържа преобразувана и единна за всички продукти енергийната скала с класове А-G, вместо досегашните означения от А+++ до F. Запазва се настоящото цветово обозначаване от тъмно зелено (най-ефективни) до червено (най-малко ефективни). За потребителите е важно лесно да разчитат информацията от етикета, тъй като разликата дори между два класа (например C и E по новата скала) за комбинирана пералня със сушилня, например, може да спести около 600 лв. от разходите за електроенергия на домакинството за 10 години.

Сред промените е добавеният QR код в горния десен ъгъл на етикета, отвеждащ към единна за ЕС продуктова база данни (EPREL), която ще предоставя допълнителна информация за характеристиките на продукта. Енергийните етикети на всеки вид продукт ще показват не само консумацията на електроенергия, но и друга информация – както свързана, така и несвързана с енергията – чрез интуитивни пиктограми, които позволяват да се сравняват продуктите и да се осъществява по-добре информиран избор при закупуване на домакински уреди: брой пиксели, капацитет за съхранение, излъчван шум и др.

Важно е да се знае, че с въвеждането на новите етикети от 1 март 2021 г. първоначално няма да съществуват продукти на пазара, които да са означени с най-високия клас „А“. Настоящите най-ефективни технологии ще отговарят на изискванията на клас „В „или „С“, а най-горните класове от скалата остават свободни за бъдещите иновации. Критериите за класовете от A до G регулярно ще се преразглеждат от ЕС съобразно развитието на пазара, като не се предвижда добавяне на нови класове или разширения с плюсове към новата скала.

В преходния период (ноември 2020 г. – февруари 2021 г.) преди официалното въвеждане на новия етикет много от засегнатите групи електроуреди ще съдържат в опаковката си и двата етикета. Въпреки различията в посочената в тях информация, важно е потребителите да знаят, че енергийните характеристики на закупения от тях продукт по никакъв начин не се променят. След 1 март 2021 г. търговците ще разполагат с 14 работни дни да заменят съществуващите енергийни етикети с новите върху всички продукти, за които се прилагат новите изисквания, в търговските обекти и онлайн магазините.

От 1 септември 2021 г. новото етикетиране ще обхване и светлинните източници. За останалите продуктови категории все още няма дефинирани срокове, но се очаква това да се осъществи поетапно в следващите няколко години.

Информация за енергийните етикети:

От въвеждането през 1994 г. досега енергийният етикет се доказа като една от успешните инициативи на Европейския съюз, която подпомага потребителите в избора на енергийно ефективни продукти и същевременно оказва важен принос към постигане целите на ЕС в областта на енергетиката и климата.

Въпреки че според първоначалната концепция повечето модели попадат в най-ниските енергийни класове (т.е., E, F, G), постепенно се развиват нови технологии, така че днес повечето електроуреди се класифицират с най-високите класове A+++, A++, A+. Понастоящем, това затруднява потребителите да различават най-ефективните продукти — често, купувайки си продукт от клас А или A+ те считат, че взимат най-ефективния продукт на пазара, а всъщност се сдобиват с електроуред с ниски енергийни характеристики. Освен че натоварва сметките за електроенергия в периода на експлоатация на продукта, това влияе негативно и на околната среда.

Енергийният етикет на ЕС се превърна в международен символ за енергийна ефективност, чието въздействие се простира далеч извън границите на ЕС и сектора на битовите уреди, за които бе създаден. Mотивът на етикета с подредени оцветени стрелки от зелено до червено се използва и в държави извън ЕС за означаване на ефективността на сгради, автомобилни гуми, превозни средства, оборудване и др. Идентични или частично възприети елементи се прилагат в енергийните етикети в различни точки на света като Централна и Южна Америка, много страни от Средния изток, Русия, Китай, Иран, Южна Африка и др.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Тъпа история,

    16 7 Отговор
    също, като кривите краставици. ЕС вече е мъртъв.
  • 3 Филанкишията

    19 8 Отговор
    На 49г съм с два брака и общо три деца. Майка ми едно време, на първата ни автоматична пералня е ползвала 2 програми. С първата ми жена ползвахме едно АЕГ и й го оствих (още работи след 25г.) Сега ползвам перални, миялни, сушилни, фурни, котлони втора употреба, произведени в Германия. Стари модели са, НЕенергийно-ефективни, но ще ме надживеят, а съм ги купил на цена 1/4 от едно ВЕКО примерно. Кога това турско менте ще си избие парите от ток?????!!!!!! НИКОГА! Към ел.уредите днес имам само едно ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изискване - да е Made in Germani (Miele, Bosch, Neff, Siemens, AEG и т.н.).

    Коментиран от #12

  • 4 Късмет

    8 10 Отговор
    Купувайте СДЕЛАНО Там няма скала за енергоефективност Най малкото може да се подпалиш ако преди това не те удари ток
  • 5 ??????????

    9 0 Отговор
    Личи, си че авторката не е ни най-малко компетентна. Някой разбра ли от 2021ва кой енергиен клас по-висок от настоящия вече много остарял А+++ ще влезе

    Коментиран от #6, #10

  • 6 Надя

    12 0 Отговор

    До коментар #5 от "??????????":

    Най високия ще бъде само А, виж че плюсовете повече няма да има. На мен и без това от тях ми омръзна, супер заблуждаващи са

    Коментиран от #9

  • 7 оня без коня

    13 0 Отговор
    от пералня със сушилня няма да спестите 600лв. за10год. защото ще се вмирише и скапе преди десетата година. повече ще спестите ако нямате електрическа сушилня и пералня в едно...
  • 8 яко ни лъжат

    13 4 Отговор
    ДА ИМ ПИКАМ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ЕВРОКИТКИТЕ! ИМАМ АВТОМАТИЧНА ПЕРАЛНЯ КЛАС А++ И ВИНАГИ ДОЛИВАМ ВОДА ЗА ДА ПЕРЕ ДОБРЕ. НЕ ИСКАМ МЕКИ КИТКИ ДА ОПРЕДЕЛЯТ КАК ДА ПОЛЗВАМ ЕЛ.ЕНЕРГИЯТА И КОЛКО ВОДА ДА ИМА В ПЕРАЛНЯТА И КОЛКО ВАТА ДА МИ Е ПРАХОСМУКАЧКАТА. ПРИ ПРАХОСМУКАЧКА 2000 ВАТА ИЛИ 2500 ВАТА ЧИСТИШ ОТ РАЗ , А ТАЯ С 800 ВАТА ТРЯБВА ДА МИНЕШ ПОНЕ 10 ПЪТИ ЗА ДА СВЪРШИ РАБОТАТА НА 2000 ВАТОВАТА. ЧИПИРАНЕТО ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛО СЪС СТАТИИ КАКВО И КАК ДА ГО ПРАВИМ СЯКАШ СМЕ МАЛОУМНИ.
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Вера

    3 0 Отговор

    До коментар #5 от "??????????":

    В статията пише - най-ефективните уреди първоначално ще бъдат в класове В и С, а изискванията към електроуредите ще се актуализират регулярно. Клас А ще се пази за бъдещи технологии.
  • 11 Шаран БГ

    6 3 Отговор
    То голямо пестене ни чака - по 5 /ПЕТ/ лева на месец. Бати Бойко дава по 50 лева всеки месец бонус на дъртаците Каквото и да пишат, всичките производители имат нарочни отдели, които работят упорито и качествено за спазване на гаранционния срок !! Максимум до 6 /шест/ месеца след изтичането му, "теЙниката" гърми и ремонта.... Ремонтът струва по-вече от новото изделие.
    Щеш-не щеш купуваш новото изделие и го имаш , докато изтече неговата гаранция. Нищичко не се прави да е дълготрайно, здраво, годно за лек и качествен ремонт. Много изделия са до 80% от пластмаси. Корпусите им вече са на сглобка и не подлежат дори на разглобяване !
    Това е същността на пазарното консумативно капиталистическо общество !!! Къде е тая енергийна икономия в края на краищата ? Отново извън джоба на чичото.............
  • 12 Made in GermanI

    5 4 Отговор

    До коментар #3 от "Филанкишията":

    Ех Ганьо, акъл да ръсиш пак. Освен това на 1/4 от цената на Беко най много да си купиш 3-4 легена и да переш на ръка.
  • 13 Именно

    1 0 Отговор
    Много са тъпи, след 5-10 години пак ще се чудят как да ги променят и ще е същия хал ...
    Можеше просто да ги пишат в % свършена работа / вкарана енергия, хем ще е близо до истината хем за нормалните уреди ще си осигурят че имат до 100% мегдан за подобрения (не че някой ще стигне до 100% де)
    А изключенията като климатици и термопомпи, които чийтват :) и вкарват енергия от вън (вместо да я произвеждат/конвертират само) ще могат да са примерно 400% и т.н.