Строителите на магистрала „Хемус“ първо да изградят участъците, за които са получили авансово средства, призова във Варна министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, който участва в 19-та Национална конференция по транспортна инфраструктура с международно участие – IRF Global Summit. Форумът се провежда в комплекс „Св.св. Константин и Елена“, а основен акцент в дискусиите е финансирането на пътната инфраструктура и прилагането на AI технологии за пътни иновации.
Сега строителите на "Хемус" трябва да работят по цените, по които са договорени тези предварително получени от тях средства, посочи Шишков. Според него след това вече ще се водят разговори за довършването на магистралата. Той уточни, че „Хемус“ ще бъде изградена с пари от държавния бюджет.
Необходимо е проектирането на много нови пътища в страната, което може да стане много по-бързо и качествено с помощта на изкуствения интелект, коментира Шишков. По думите му част от бъдещите магистрали ще бъдат построени чрез концесия. Според министъра и при търсенето на добри търговски решения също може да се ползва изкуствен интелект, като задачата ще бъде нито държавата, нито инвеститорите да търпят някакви загуби.
Министърът допълни, че интерес към подобни концесии има, тъй като страната ни е на транспортен кръстопът, макар че е изостанала с пътищата. Ние влязохме в Шенген, без да сме готови транспортно за тази стъпка, подчерта Шишков и уточни, че сега държавата трябва да наваксва.
За отдаването на пътища на концесия той коментира, че това е един от малкото варианти, при положение, че бюджетът „става все по-зле“. На тази база министърът изтъкна като по-сериозно предизвикателство довършването на старите проекти с държавни средства, но увери, че задачата ще бъде изпълнена.
Като една от магистралите, част от която може да бъде изградена чрез концесия, той посочи връзката от Русе до Маказа. По думите му другата е „Черно море“. „Магистралата от Видин ще я довършим, но тунелът под Петрохан ще го дадем на концесия“, допълни министърът. По думите му инвеститор ще се търси и за магистрала „Рила“ - връзката между „Хемус“, „Тракия“ и „Струма“.
За пътя Варна - Дуранкулак Шишков посочи, че трябва да стане поне четирилентов. Министърът подчерта, че при решението дали ще се прави магистрала, или четирилентов път, също може да се ползва изкуственият интелект. Целта е да се видят всички фактори и да се прецени разумността на разходите.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Народа
14:03 03.06.2026
2 Тома
Коментиран от #16
14:03 03.06.2026
3 сигурно
14:04 03.06.2026
4 Шишков вкарайте първо няколко човека в
Коментиран от #13, #18, #19, #36
14:06 03.06.2026
5 Има и други решения
Започваш,строиш със собствени средства и като е готово получаваш парите!
Коментиран от #20
14:08 03.06.2026
6 сиреч
14:10 03.06.2026
7 Компот
14:15 03.06.2026
8 Накарай ги
14:19 03.06.2026
9 ДрайвингПлежър
А за концесията ще се видим на барикадите! За половината България пътищата безплатни, другите както каза Аго Васил да супата а?! Те да си плащат?!! Колкото е горивото толкова ще плащаш и ВСЕКИ ПЪТ на частника щот министрите некадърници!!!
Ще строите като имате пари бе! И ще харчите разумно!!! Вместо да купувате тенекета от натовците да гният ще правите пътища ВИКА МУ СЕ ПРИОРИТЕТИ!!! На льотчика кви са му приоритетите?! НАТОвски?!
14:19 03.06.2026
10 За концесии добре,НО
Коментиран от #11
14:25 03.06.2026
11 Компот
До коментар #10 от "За концесии добре,НО":
Помниш ли какво стана с винетките? Нямаше да има за общината в която си регистриран. А после ги направиха задължителни и до кошарата да идеш. Та и с концесиите така ще стане!Коментиран от #15
14:29 03.06.2026
12 Мдаммм
14:30 03.06.2026
13 Сириознуу?
До коментар #4 от "Шишков вкарайте първо няколко човека в":
Вие сте някакъв мечтател!Не знам на каква възраст те,но аз вече поне 4 пъти съм го гледал този филм.През 2001-ва щяха да "вкарват" Костов в затвора,ама тц!През 2009-та Бойку щеше да вкарва тройната коалиция,ама тц!После Славчу шеше да ги изчегъртва(за затвор на гербаджиите не е обещавал),ама тц!После ПП-ДБ щеше да изчегъртва,ама тц,последва сглобката!Та това е...Коментиран от #14
14:37 03.06.2026
14 Да допълня
До коментар #13 от "Сириознуу?":
То и Костов щеше да се разправя с комунягите 1997-ма,ама тц!!!14:40 03.06.2026
15 ДрайвингПлежър
До коментар #11 от "Компот":
Ами нормално - идва лицето Х и ти обещава нещо, че нямало да става, така че дайте да направим. Да ама като го направим създаваме цяла нормативна база, и неправенето - демек неплащането зависи от обещаващия... а той забравя... или даже да не забрави мине малко и бива сменен - а новия не е обещавал и в ръцете си има нещо готово, което да му изкара пари той само трябва да завърти ключа...14:47 03.06.2026
16 ПРИПОМНЯНЕ
До коментар #2 от "Тома":
За сведение, авансовите плащания са по договор и с цел, изпълнителят да не завишава цените поради инфлацията... Доста умно решение с което ce цeли да охладят желанието за надуване на цените...Същевременно, до сега са спестени милиони при актуването на завършените работи...или кaзaнo нa прoфecиoнaлeн жaргoн "рaбoтaтa e взeтa нa AКOРД".Aкo тoвa за изнесените пари e вярнo, тo e мнoгo умeн хoд, дa нe ce държaт пaритe зa мaгиcтрaлaтa в Бългaрcкa бaнкa, a нaвън, кaтo пo тoзи нaчин ce oпaзят oт КДC-мaфиятa...(ФСБ). Поуката от краха на банка КТБ е взета.
15:17 03.06.2026
17 Анонимен
15:19 03.06.2026
18 Анонимен
До коментар #4 от "Шишков вкарайте първо няколко човека в":
4 защо теб не вкарат в затвора Докога тук такива като теб вкарват в затвора заплашват пишат гнусотиите си 4 а най вече за затвора са саботажниците от 5 години насам15:21 03.06.2026
19 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #4 от "Шишков вкарайте първо няколко човека в":
Ти имaш явнo някaкви хaлюцинaции...Виж ceгa, нe e лeкa рaбoтa дa cтрoиш мaгиcтрaлa cтoтици килoмeтри прeз пущинaкa. Трябвa дa ce изгрaдят бaзи зa пoддръжкa и рeмoнт нa тeхникaтa, кoитo дa ce oбeзпeчaт c вoдa и тoк...и зaдължитeлнo "гoривнo cтoпaнcтвo".... Ceлищa зa рaбoтницитe и инжeнeрнo-тeхничecкитe cпeциaлиcти ocигурeни c вcичкo нeoбхoдимo....Врeмeнни пътищa дo cтрoeжa, cъщo cтoтици килoмeтри... Нo вcичкo тoвa ce прaви ПРEДВAРИТEЛНO и ocтaвa cкритo зa oбикнoвeнитe хoрa, a пък архитектинът Шишков "ce пънe кaтo пeтлe нa гюбрe".15:21 03.06.2026
20 Един
До коментар #5 от "Има и други решения":
Е асъл де.Той това ти дума Шишков.Идва Баро и взима пътя на концесия.Опва го както си трябва.Взима едни кинти от държавата.И ти туря такса 50 евро за тунела на Петрохан или Шипка и готово.И тузарите ще си перкат на широко.А тези дето са платили с данъците си пътя ще лънзат през прохода.Същото е и с пътя от Русе до Кърджали.Като ти турят такса 100 евро,и още 50 за тунела под Шипка ти от къде ще минеш?Ще кажеш няма такива такси.В България има.Тук не е Европа.Тук тъмен балкански субект гледа да ти изпие кръвта за закуска,да обядва с черния ти дроб и да вечеря с мозъка.Коментиран от #22, #23
15:53 03.06.2026
21 ООрана държава
16:09 03.06.2026
22 шофьор
До коментар #20 от "Един":
"...Същото е и с пътя от Русе до Кърджали.Като ти турят такса 100 евро,и още 50 за тунела под Шипка ти от къде ще минеш?..." Пълни глупости - какви 100 евро - колко са таксите на гръцката магистрала?!?! Да не са по 200 евро, а? Ще се плаща 5-10 евро, а на теб като ти се свидят си карай с 2-3 часа повече...16:15 03.06.2026
23 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #20 от "Един":
Aрхитeктитe нямaт пoдгoтoвкa пo cпeциaлнocттa "Пътнo и жeлeзoпътнo cтрoитeлcтвo"...a пък пo "Икoнoмикa и организация нa cтрoитeлcтвoтo" ca пълнa cкръб...Тoзи тулуп нe e нaяcнo c бaзoви пoлoжeния в cтрoитeлcтвoтo нa мaгиcтрaли...Явно екипът му от специалисти в министерството са пълни некадърници или може би нарочно го топят и подвеждат.18:48 03.06.2026
24 Икономист
20:24 03.06.2026
25 Охотник
21:02 03.06.2026
26 Ще ти дадат
22:26 03.06.2026
27 Терминатор
00:06 04.06.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 5ков
08:06 04.06.2026
30 Компира
Оставка бе, мaмeнцето ти!
08:33 04.06.2026
31 ФАКТ
09:22 04.06.2026
32 мдам
11:58 04.06.2026
33 9995
13:22 04.06.2026
34 Цигани
13:24 07.06.2026
35 Иван
15:33 13.06.2026
36 Иван
До коментар #4 от "Шишков вкарайте първо няколко човека в":
Шишков е само за камуфлаж докато енергията спадне. -Защо Иван Шишков - кат заместник-министър в МРРБ през 2021 г. - е изнесъл архива на ведомството записи на незаконно строителство на АМ "Хемус" и така е лишил всички следващи след него от информация? Този въпрос се поставя в позицията на Института за пътна безопасност (ИПБ).15:41 13.06.2026