Истината е, че българският туристически продукт е с ниско качество и не е достатъчно привлекателен. По този начин само продължаваме да спонсорираме печалбите на хотелите, които не правят необходимото, за да подобрят предлагането си. Това каза Виктор Папазов, създател на Българската фондова борса, бивш народен представител, сега икономически съветник към парламентарната група на "Възраждане“ в предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио ФОКУС с водещ Цоня Събчева.
На въпрос трябва ли държавата да подпомага финансово хотелиерите, той беше категоричен, че не трябва.
"Това е пазарна икономика. Предприемачите поемат риска и ако очакванията им не се оправдаят, фалират. Така работи пазарната икономика. Не виждам никаква причина да бъдат субсидирани", каза той.
Според него значителна част от представителите на туристическия бранш разчитат на външна помощ вместо на подобряване на предлагания продукт.
"Когато продуктът е нежелан и неконкурентоспособен, той не се продава. Ако все пак успееш да оцелееш, трябва да преструктурираш продукта си, да повишиш качеството, да намалиш цените и да спечелиш доволни клиенти, които ще се върнат отново", посочи той.
Папазов заяви, че лично не познава много български туристически продукти, за които би платил.
"Мнението ми за българския туристически продукт е ниско. Времето на евтините почивки за най-ниския сегмент туристи от Западна Европа отмина. Българските хотелиери ще трябва да се адаптират към новите условия. Част от тях вероятно ще преминат през фалити и загуба на собственост, а други ще оцелеят, ако успеят да предложат качествен продукт на привлекателна цена", обясни той.
Той отбеляза, че много българи предпочитат да почиват в Гърция и Турция именно заради по-доброто съотношение между цена и качество.
По отношение на процедурата по свръхдефицит Папазов заяви, че според него възможностите на настоящото правителство са ограничени.
"Не виждам какво толкова може да направи правителството, след като предишните управления ни вкараха в еврозоната без достатъчен обществен дебат, без задълбочен анализ и без референдум", каза той.
Според него отговорност за процеса носят както българските власти, така и европейските институции. "Смятам, че освен българската администрация, вина имат и европейските институции, които според мен са си затворили очите за редица проблеми по пътя към членството в еврозоната", заяви Папазов.
Той посочи, че очаква реални действия за ограничаване на държавните разходи и администрацията, а не само политически заявления.
"Да се говори е лесно, но делата са нещо друго. Както е казано в Светото писание - по делата им ще ги познаете, а не по обещанията“, заключи той.
Източник: www.focus-news.net
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 дам
Коментиран от #7
09:51 23.06.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Александър
09:52 23.06.2026
6 Сталин
Коментиран от #29, #33
09:52 23.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 идват специално за
09:54 23.06.2026
9 Пич
И сега........ Уникалната визия на нашите лумпени и малоумнци е, да ти предоставят евтините боклуци, като ти да ги платиш като скъпо качество!!!
Разбира се, има и приятни изключения!!!
09:56 23.06.2026
10 90 те имаше легла .
09:56 23.06.2026
11 така е
09:58 23.06.2026
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Икономист
10:05 23.06.2026
14 Ами
10:06 23.06.2026
15 Харесвам Папазов, но
10:07 23.06.2026
16 От Чернобил
никъде по света. 13 юро порция цаца, 8 юро кафе!
В южната част на Турция е по-чисто и евтино от Територията.
Гледам цени за планина седмица 2000 лева сега,
преди 5-6 години в същият хотел 400 лв.
А колко отстъпки им прави държавата, та чак до емигрантите подбиващи заплатите на местните.
В Япония за неквалифициран труд не наемат чужденци.
Но това е Япония.
През соца е имало една цена за чужденци и друга в пъти по-евтина за българи.
10:11 23.06.2026
17 Миризлив пор
Коментиран от #42, #45
10:15 23.06.2026
18 Бургас
10:17 23.06.2026
19 Джапанка
Айде стига с тези мазни баници на закуска и картофена яхния потънала в мас на обяд с половин самун хляб. Нашите плажове са най-добрите в Европа като съотношение вода и климат.
Но продължавай в същия дух, така определен контингент виси в Гърция.
За толкова пари - толкова.
Коментиран от #27
10:18 23.06.2026
20 Качество 0 от 10
10:18 23.06.2026
21 в хижата на клаушев предлагали много
Коментиран от #39
10:18 23.06.2026
22 Реалист
10:18 23.06.2026
23 амче професоре да върнат заграбеното
10:20 23.06.2026
24 Бегето трябва се прекръсти на
Коментиран от #31
10:21 23.06.2026
25 така е Мъжки чорапогащник
До коментар #2 от "Мъжки чорапогащи":
Българин баш като теб хейтър слагащ всички под общ знаменателси е всъщност балкански циганин.
10:22 23.06.2026
26 Големдебил
До коментар #4 от "Мъжки чорапогащи":
Първо легни при твойта10:22 23.06.2026
27 Реалист
До коментар #19 от "Джапанка":
Миналата година на кранево плувяха у гувна:) еена торба познати се изподрискаха:) климата пък духа духа:)Коментиран от #48
10:23 23.06.2026
28 Смърфиета
10:24 23.06.2026
29 Смехоран
До коментар #6 от "Сталин":
Преди да ги пишеш такива нелепици,ела в Алпите да видиш как на запад си "броят" стотинките.10:25 23.06.2026
30 Цървул
10:25 23.06.2026
31 Смърфиета
До коментар #24 от "Бегето трябва се прекръсти на":
С президент Ел сеньор Mamata, оня дето е лице на залежалите вратни пържоли с кост на Кауфланд.10:28 23.06.2026
32 ГаГа
10:28 23.06.2026
33 АУУУУУ
До коментар #6 от "Сталин":
ЗАТОВА ЛИ ИМА МАСОВИ ФАЛИТИ НА МАЛКИ И СРЕДНИ КОМПАНИИ В РУСИЯ....... ЦЕЛИ УЛИЦИ В МОСКВА СА СЪС ЗАКРИТИ МАГАЗИНИ И РЕСТОРАНТИ .....🤣🤣🤣🤣10:28 23.06.2026
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Антон
Правя Хотел с кръчма, защото се печели. Банките дадоха кредити и се нароиха хотелите. После се оказа че легловатабаза от десетки хиляди легла не се запълва толкова лесно. А банките даваха зор да се връщат кредитите. И така всички тези хотелиери бяха принудени да си продават стаите на безценица на западни туроператори. Те напълниха хотелите със западни пропаднали пияници. И постепенно станахме дестинация за избушляците от западна европа. В резултат всички видяха че няма нужда от подобряване на качеството на услугата, тъй като изпадналите западняци така или иначе ще дойдат. Кризата в западна европа удари и най-изпадналите. В резултат към днешна дата виждаме какво се случва по морето ни - липса на туристи.
Коментиран от #40
10:32 23.06.2026
37 Български Тур продукт
10:33 23.06.2026
38 Руснак. Москва 🇷🇺
Коментиран от #41
10:35 23.06.2026
39 Смърфиета
До коментар #21 от "в хижата на клаушев предлагали много":
Благодатта, огряла Калущев е благодарение на петроханския канон в будизма. Той включва в себе си елементи от Валдорфската метода, а именно, отстраняване от женска компания, сеанси за отпушване на чакрите и αнαλен ceκc с ламата.10:38 23.06.2026
40 Антон
До коментар #36 от "Антон":
В продължение на горното: само до преди 10-15 години местните кръчмари и хотелиери боготворяха чужденците и гледаха на българите като на посредствени туристи, които не разполагат с ресурс. Това беше наследство от предо 89 година, когато иамше подобни разделение, защото онези носеха валута. Е да ама ситуацията се промени и се оказа че българския турист е добур турисъ, плаща, консумира, остава бакшиш. Но има изисквания. И някак си отново хотелиера и кръчматя гризнаха дървото за втори път. Първото дурво бяха избушените западняци, второто дърво , че загубиха качествения турисъ в лицето на българина. Сега българина харчи същите пари, но в Италия,Франция, Гърция, Турция, рязни екзотили. Посещава нашето море обикновено зс уикенд и на специфични места, където се въртят яките обороти. Говоря за слунчев бряг. Останалите лапат мухи. Така ви се пада нагли обиржджии10:38 23.06.2026
41 Руснак. Москва 🇷🇺
До коментар #38 от "Руснак. Москва 🇷🇺":
Собственикът на хотел "Владислав Варненчик" е убит от мафията, хотелът му е отнет. Всички заводи, дори и най - малките сергии, чак до палатката за кафе, плащат почит на мафията (според мен 10 процента). Е, тогава разбрах за ВИС-2, 🦁🦁🦁 Жоро и Васко Илиеви и всичко стана напълно ясно.Васко Илиев - ти братко мили!
10:39 23.06.2026
42 Смърфиета
До коментар #17 от "Миризлив пор":
Едно време в Министерство на туризма у нас пристигнало писмо от испанско НПО, в което се предупреждавало: не бетонирайте всичко на Слънчака, защото на нас в Коста дел Сол ни се наложи да бутаме хотели.10:45 23.06.2026
43 Факт
10:46 23.06.2026
44 Антон
България: влизам в магазин и пожелавам да видя часовник, който е изложен на витрината. Продавача между другото ми казва , този часовник не е за теб и не ми го показва. Тръгнах си.
Дубай: връщаме се от плаж. В хотела ни магазин за диаманти.ОщеНещата на витрината започваха с яките цени. Спираме с жена ми и гледаме през витрината. Излиза човек с костюм и бели ръкавици. Ние сме по джапанки. Човека ни кани вътре да пием чай докато разглеждаме. Казвам му че за момента не мислим да купим, а само гледаме. Той отговоря: нишо че няма да купувате, заповядайте Мадам да знае, какво продаме за следващия път. Влязохме. И получи обици. Та така за България и чужбина.
Коментиран от #47
10:47 23.06.2026
45 Смърфиета
До коментар #17 от "Миризлив пор":
Също така, колега, кой ще отиде да работи за тези хотелиери, ако трябва да спи с още шестима в някое мазе, с плъхове, да плаща за това, и да му одържат последната заплата по обичай. Е, верно, може да отиде на плаж и да ръмботи без квалификация, защото у нас няма хотелиерски училища, но условията на работа са такива. Тогава защо реват като жена загубила в някакъв момент мъжа си, за полуф орган? Ами да бяхте плащали на работниците си когато му е било времето, за да се връщат. Господ давал, давал, па се забравил и те решили, че работниците са салфетки.10:50 23.06.2026
46 смях в залата
10:51 23.06.2026
47 Смърфиета
До коментар #44 от "Антон":
Дамата ти пое ли в уста полувият член на дубайският търговец, за да получи подарък?10:53 23.06.2026
48 Бастардо
До коментар #27 от "Реалист":
Освен това,да се храниш в такива заведения е много лесно човек да се зарази с Хеликобактер пилори,защото не се знае къде, в коя дупка си е бръкнал готвача преди да пипа хранителните продукти.Естествено без да си измие ръцете след това.А тази бактерия,освен че е доста неприятна за лечение,причинява много страдание на стомасите ни.10:56 23.06.2026
49 башибозук
10:56 23.06.2026