„Морска администрация“: Мазутът по Черноморието не е от нов разлив, а от стари нефтени замърсявания

25 Юни, 2026 14:10 625 16

  • мазут-
  • черноморие

Според експертите става дума за т.нар. „tar balls“ – втвърдени катранени образувания, които се формират от стари нефтени замърсявания след продължителен престой в морската среда

„Морска администрация“: Мазутът по Черноморието не е от нов разлив, а от стари нефтени замърсявания - 1

Откритите през последните дни мазутни образувания по плажове на Северното и Южното Черноморие не са резултат от скорошен нефтен разлив. Това съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията и Изпълнителна агенция „Морска администрация“ след извършени проверки и анализ на ситуацията.

Според експертите става дума за т.нар. „tar balls“ – втвърдени катранени образувания, които се формират от стари нефтени замърсявания след продължителен престой в морската среда. Те представляват остатъци от нефтопродукти, които с времето променят структурата си под въздействието на слънцето, водата и атмосферните условия.

От институциите обясняват, че силното морско вълнение в периода между 15 и 20 юни е довело до изхвърлянето на тези образувания на брега заедно с други морски отпадъци.

Няма данни за ново замърсяване

От „Морска администрация“ подчертават, че към момента няма информация за текущ или скорошен нефтен разлив в българските териториални води. Не са установени и морски инциденти, които биха могли да доведат до подобно замърсяване.

Специалистите посочват, че заради естествените процеси на разграждане и промяната в химическия състав на тези нефтени остатъци не може да бъде установено с точност кога са попаднали в морето и какъв е техният първоначален източник.

По думите на експертите подобни образувания могат да останат във водата с години, като под въздействието на морските течения и метеорологичните условия се придвижват на значителни разстояния и достигат различни крайбрежни райони.

Подобни случаи е имало и преди

От Изпълнителна агенция „Морска администрация“ припомнят, че подобни случаи са регистрирани и през предходни години както по българското Черноморие, така и в други държави от региона.

През същия период мазутни отлагания са били установени и по части от румънското Черноморско крайбрежие, което според специалистите потвърждава възможността замърсяванията да бъдат пренасяни на големи разстояния от морските течения.

Продължава наблюдението на морските пространства

Властите уверяват, че наблюдението на акваторията на Черно море продължава. От „Морска администрация“ следят ситуацията чрез сателитни системи за наблюдение, както и чрез контрол на корабния трафик, с цел своевременно откриване на евентуални замърсявания.

Междувременно Министерството на транспорта, Министерството на околната среда и водите, Министерството на туризма и местните власти координират дейностите по почистване на засегнатите плажни ивици.

Целта е замърсяванията да бъдат отстранени възможно най-бързо и да не окажат негативно влияние върху летния туристически сезон по българското Черноморие.


Поставете оценка:
Оценка 1.2 от 5 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    22 3 Отговор
    Да благодарим на украинските братя!
  • 2 Някой

    14 3 Отговор
    Вместо да благодарят на Зеленски за това. Дето обстрелва танкери. Преди уж се договаряха за невоените кораби да не се обстрелват. Е свърши. Да не е споменал повече за украинско зърно и други за пренос през Черно море.
  • 3 Това е подарък от украйна

    17 2 Отговор
    за благодарност, че сме има дали Варна за колонизиране
  • 4 Газпром

    9 1 Отговор
    Мазут газят, бедни ходят.
  • 5 Летец Пешеходец

    9 2 Отговор
    Какво очаквате, води се война на 500 км от България. Само от потопените руски гемии, колко гориво се е изляло в морето. Отделно от ударите по петролните платформи, които и украинците и руснаците използват за военни цели. А и преди войната, Черно Море не се е славело с особена "чистота". Пристанищата, нефтените терминали и заводи, замърсяваха редовно морето и плажовете.
  • 6 Какво

    11 2 Отговор
    Ни заблуждавате,украинците откакто пребивават тук,какви ли не неща се случиха.Хайде вземете се в ръце и по скоро ги отпращайте и приключвайте с тази агония.
  • 7 Нещастници

    11 1 Отговор
    успокох се, помислих, че мазута е пресен... всички липсвщаи туристи чакаха тази новина с нетърпение.... щом е отлежал ще тръгнат към нашето, а не към други морета! да видим колко сезона бранша може да изкара без туристи, преди да почнат да протестират, държавата да си свърши работата?
  • 8 Тома

    8 0 Отговор
    Чара на българското черноморие е че като се изкупени морето излизаш с двадесет дневен тен по кожата.
  • 9 Ковача

    15 1 Отговор
    Маре,тези ги пиши на баба си.Министерството,министъра и всички п0д л0ги,крият,че разливите са от краински удари по танкери.Нъл тъй?Пак лАжем.
  • 10 ХиХиХи

    2 0 Отговор
    Мазутът е убаво нещо, мажеш на филията и ядеш...
  • 11 Анонимен

    5 0 Отговор
    Едно време само гледахме документални за разливи на другия край на планетата. Сега редовно се случва у нас и на никой не му пука.
  • 12 Ива

    5 0 Отговор
    Санкции за Украйна ...кога .Да разбирам ли от изказването на Радев на поредната сбирка на войноолюбците ,че поддържа обстрелите по мирни цели в Русия !?! Не желая страната ни да има сътрудничество със корумпирана Украйна . Мир ще има ,когато има сигурност за Русия !
  • 13 Слава Україні

    0 0 Отговор
    Балхария се Украiнi..
  • 14 По-голяма

    1 0 Отговор
    Смешка не можаха ли да измислят от МА?
  • 15 Какви balls,

    3 0 Отговор
    какви 5 лева?

    Цели петролни петна и разливи от по няколко метра е диаметър има по бреговете.

    Що за измислици?!
    Хората на очите си ли да вярват или на министерството?
  • 16 БМФ

    8 0 Отговор
    Вальо Енчев да обясни това, което се вижда от сателитните снимки-за ден има петно от север то Резово. Това не е старо, а се знае и кораба, който хвърля. Май някой е взел доста сухо ...
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове