23 Април, 2015 22:33 1 544 5

50% от ромските деца не ходят на училище

  • ромските-
  • деца-
  • училище-
  • не ходят

Необходимо е да се подобри квалификацията на учителите, които работят с деца, чийто майчин език не е български

Половината от ромските деца у нас не ходят на училище. За това алармира председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева.

Синдикатът на българските учители проведе национална конференция, посветена на проблемите на интеркултурното образование в България. Форумът се организира с финансовата подкрепа на фондация „Фридрих Еберт” и е в изпълнение на политиките на Синдиката за непрекъснато повишаване квалификацията на учителите съобразно предизвикателствата на деня в класната стая, за качествено и устойчиво средно образование.

Според Такева, 28 на сто от ромските деца никога не са посещавали училище. Останалите 21 процента са учили първите четири, пет класа. "В детската градина задължителното посещение да бъде от четири години и това трябва да го реши законодателят сега в закона. Знанията и компетенцията е от самостоятелното учене, трябва да се валидират само ако човекът има основно образование, а не, както е записано сега в закона и без никакво образование. Социалните помощи да не се дават на родители, които нямат отношение към спазването на законите в държавата, когато детето му ходи на училище да получава детските надбавки родителя, но когато детето не ходи на училище, тогава детските надбавки да се получават в училище, за да може там детето да бъде обгрижвано", заяви Такева.

Тя отбеляза, че родители на ромчета, които не ходят на училище, изнудват директорите като ги заплашват, че ще преместят детето си в друго училище. Всяка година  държавата отпуска седем милиона лева на социално слаби семейства за подготовката на първокласник. "Дават им се тези пари, по 450 лева, за да подготвят детето за училище, безспорно се харчат за нещо друго, но не и за подготовката на детето. Детето влиза на 15-и септември, излиза на 28-и септември и не се връща в училище, защото се оправдават, че вече са му скъсани обувките или няма анцуг, или няма учебни помагала", заяви Такева.

Необходимо е да се подобри квалификацията на учителите, които работят с деца, чийто майчин език не е български, както и те да получават допълнителни възнаграждения, смята тя.

Учителят има ключова роля в практическото осъществяване на образователната интеграция в детските градини и училищата на деца и ученици, носители на различни култури, в обща учебна среда и с еднакви образователни стандарти. Необходими са и обединени усилия на институциите, ангажирани с този процес.

Ето защо за участие в конференцията бяха поканени представители на законодателната, изпълнителната и местната власт, от неправителствени организации, учители – членове на СБУ, социални партньори и др.

Основен доклад изнесе Ваня Кастрева – зам.-министър на образованието и науката, която представи проект на „Стратегия за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства”.

 

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 КОМПАНИЯТА

    0 0 Отговор
    ХАЙДЕ ДА ГИ СОЦИАЛИЗИРАМЕ И РАЗВОДНИМ СРЕД НАС !...........българина е най-толерантния ГЛУПАК!.....братя м...ли удри,яко!

    Коментиран от #2

  • 2 Гаргамел

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "КОМПАНИЯТА":

    ТОВА са бъдещи избиратели и трябва да се дресират...ъъъ да се интегрират. Понеже са в Бълхария е нужно да се учат на майчиния си език, а не на български. Българите трябва да им плащат ток, вода, данъци, здравни осигуровки и да им осигуряват пенсионери, които да въдет грабени, бити и унижавани в старините си- закон!
  • 3 Румен Янев

    0 0 Отговор
    За какво им е да ходят?Кой ще "бере джилезо"???Кой ще краде???И не на последно място-кой ще избира тези които ни управляват!!!
  • 4 Бай Хуй

    0 0 Отговор
    Ами всичко е много просто. Защо им е на м...лите да ходят на училище, след като една м...лка на 16 години получава 1500 лв. социални помощи, докато ако вземе да учи и след това да работи, ще получава 500 - 600 лв. заплата. То това ни е пропадналата държава.
  • 5 lpg

    0 0 Отговор
    КОЙ е майчиният език тук "за сега, ако се продължава така"?
    Такива изказвания и затвора!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове