Министерството на образованието ще следи новите учебници за 1-ви и 5-ти клас да бъдат написани на достъпен за децата език. Това обеща днес зам.-министърът Ваня Кастрева, цитирана от БНТ.
Новите учебни програми за 1-ви и 5-ти клас вече са факт и от министерството обещават този път учебниците да бъдат на достъпен за децата език.
„Разтоварването на учебниците от академичност е ключово, за да могат те да бъдат добре оценени както от екипите на МОН, така и от самите учители, заяви днес зам.-министърът на образованието и науката. Тя обеща, че ще настоявате за това пред издателствата.
В тази връзка учебното съдържание по география за 5-ти клас ще бъде облекчено, каза Кастрева. По български език и литература също различните понятия, които сега са 54 ще спаднат до 21.
От МОН отчетоха и, че са усвоили 24 млн. евро за ученически практики в професионалните гимназии. Основната цел на тази програма е училището да се свърже с пазара на труда.
За три години в практиките са се включили над 47 хиляди ученици. За работата си те са получавали стипендия от 300 лева. Практиките са били предложени най-вече от фирми в селското стопанство и туризма.
Столичната търговско-банкова гимназия също се е включила в проекта. В началото било трудно, тъй като работодателите не искали да приемат ученици, а предпочитали студенти. Но в последствие нещата потръгнали и вече 543-ма ученици са имали допир до реални работни условия.
„Част от фирмите бяха пенсионно-осигурителна компания, БТПП, счетоводни къщи, одиторски фирми. Децата правеха всичко каквото позволяват работодателите.Те осчетоводяваха реални документи, работеха в офисите, сключваха реални застраховки“, разказва Бойка Генкова, пом. директор на Националната търговско-банкова гимназия.
Въпреки голямото натоварване в училище, учениците са прекарвали по 3-4 часа на ден във фирмите. Някои от работодателите дори са пожелали да наемат на работа част от учениците (практиките са участвали само ученици от 11 и 12-ти клас).
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бай Коста
А как се прави образование - с иновации! Само че с тези откачени реформи и безбройни учебници всяка година отчитаме спад в образованието и тотална неграмотност. Крайно време е да попитаме баба си, ако е била учителка, разбира се.
06:43 22.12.2015