10 Ноември, 2011 16:40 2 912 0

Дянков: Няма друг възможен бюджет

  • симеон дянков-
  • бюджет 2012-
  • оли рен

Не можем да си позволим допълнителни разходи, категоричен е министърът

Дянков: Няма друг възможен бюджет - 1
Снимка: БГНЕС

Събитията опровергават критиките, че бюджета за следващата година е консервативен. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков, който дойде в парламента за съвместното заседание на три комисии - икономическата, здравната и бюджет и финанси, на което се обсъжда бюджета за 2012 г.
Коментирате на Дянков са във връзка с изразената днес от еврокомисаря Оли Рен официална позиция, че се очаква рецесия както в целия ЕС, така и в Еврозоната. 

„Събитията показват, че това е единственият възможен бюджет", подчерта той и изтъкна, че в него са заложени нисък дефицит и нисък държавен дълг. По думите му ние сме длъжни да бъдем консервативни, тоест не можем да си позволим допълнителни разходи по никакъв начин.

„Ако се наложи да бъдем още по-консервативни, тогава наш приоритет ще бъде да запазим средствата за социалното министерство, министерството на образованието и министерство на културата“, е позицията на Дянков.

По отношение на полученото вчера искане от ЕК за задълбочено разследване на реформите в БДЖ Дянков каза, че ще отговорим детайлно. По думите му това запитване показва, че нашата политика да не се отпускат допълните заеми без да е ясно какво ще стане с парите, е бил правилна. Затова и не разписах решението за заем от световната банка за БДЖ, подчерта Дянков.

По повод напрежението със зърнопроизводителите Дянков е категоричен, че отпусната субсидия за тях е съобразена с изискванията на ЕС и възможностите на бюджета.

Пред трите комисии Дянков изложи основните опорни точки в бюджета за следващата година: За 2012 г. икономическият растеж на всички европейски държави беше намален трикратно. България е една от държавите с относително най-малко намаление - от 3,7 % на 2,3 % в икономическа прогноза за 2012 г. По този показател България е четвъртата най-бързо развиваща се икономика в ЕС. Това е обаче на фона на почти нулев растеж в целия ЕС, добави той.

Но дори и да има спад в българската икономика, който е неизбежен, ако Западна Европа влиза в рецесия, стига да имаме растеж до 1 %, този бюджет за 2012 г. ще издържи, убеден е Дянков. Събитията от последните дни в Гърция, Италия, водят до мисълта, че това не е консервативен бюджет, а трябва да мислим за възможно по-консервативни насоки, защото това, което става около нас, няма начин да не ни засегне, презастрахова се той.

Заложили сме на финансова стабилност, на увеличаване на разходите само в социалната сфера, културата и спорта, на по-голямо съфинансиране по европейски проекти, за сметка на запазване на бюджетите в повечето министерства и известно намаляване на средствата за сектор "Сигурност", посочи Дянков.

В социалната област сме разчели увеличаване на минималната работна заплата до 290 лв. и след анализ ще се прецени дали могат да се увеличат доходите на социално-слабите пенсионери. Бюджетът ще издържи - призовавам да се съобразяваме и с това, което става около нас в Европа, категоричен бе финансовият министър.

Коя е причината ние да имаме по-оптимистични прогнози за икономическото развитие на страната при положение, че бюджетите на страните в ЕС са по-умерени, запита депутатът от КБ Румен Овчаров. Дянков сега ми казва, че в най-лошия случай икономическия растеж може да е 1%, продължи той. Днес разбрахме, че са ни дали материал с едни числа, които ще се коригират или не в зависимост от това какво ще се случва в световната икономика. За увеличението на пенсии - на 1-ви, ама през май, май, иронично заигра Овчаров с думите.

"Може да ги увеличим, може и да не ги увеличим. Така че не виждам никакъв смисъл да стоя тук и да си губя времето", каза червеният депутат. Ясно е - тук бюджет на държава, която се бори с криза, няма, има бюджет небалансиран, който замразява доходите за трета поредна година, заключи Овчаров.

Ние сме в ситуацията като през 2009 г. Тогава бюджетът беше коригиран няколко пъти заради кризата - само, че тогава ръстът беше друг, много по-висок, изрази мнение и депутатът от ДПС Алиосман Имамов. Подобна ситуация е твърде възможно да се случи и сега, прогнозира той. Къде са източниците на нарастване на БВП, запита Имамов. Увеличават се приходите от данъка от физическите лица, от ДДС, от акцизите, от имуществените данъци, но как става това при условие на икономическа стагнация, бих я нарекъл дори не рецесия, а дълбока депресия. Как тогава ще реализираме тези приходи. Няма логика в заложените в бюджета числа, категоричен бе Алиосман Имамов. Тази данъчна политика обаче не е достатъчна и тя не води до икономическо ускорение и в този бюджет не виждаме мерки в тази посока, е становището на депутата от ДПС.

Основният проблем в тази ситуация е осигуряването на кредитен ресурс за компаниите и особено за малките и средни предприятия, взе думата в лаконично изказване и икономическият министър Трайчо Трайков. Но сме заложили чрез финансов инженеринг да осигурим по-евтин ресурс за компаниите, увери той. Разчитаме на увеличение на приходите с конкретни стъпки, достатъчно разумни сме и умерено оптимистични в прогнозите си, посочи Трайков.


 


 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА