30 Август, 2012 19:48 11 336 49

До 30 км/ч. в градовете?

  • наредба-
  • ограничаване-
  • скорост-
  • 30 км/ч.-
  • градовете
До 30 км/ч. в градовете? - 1
Снимка:БГНЕС

Намаляне на скоростта в някои натоварени части на градовете от 50 км/ч на 30 км/ч. Предвижда нова наредба върху която са работили от МВР и МРРБ, съобщи експерти от КАТ.
Това могат да бъдат например улици с много паркирани коли. Все още обаче това не е регламентирано, а по-скоро са предложения.
За намаляне на скоростта ще продължи да се залага на така наречените „легнали пътни полицаи”. За тях ще има специални изисквания. Височината на неравността трябва да е 7,5 сантиметра, а ширината й - над 4 метра.
Друга мярка е направата на малки кръгови кръстовища с диаметър от най-много 25 метра, както и стандартни кръгови кръстовища с диаметър между 25 и 45 метра. Предвижда се и изграждането на повдигнати кръстовища. Пешеходната пътека през такива кръстовища трябва да е изработена от цветни паважни или бетонни блокчета, а вътрешната част - от асфалт.
Ще бъдат поставяни и маркировки при кръстовища и железопътни прелези. Напречните "шумни" линии ще подсказват за приближаването на обекта. Маркировката ще е в края или в средата на лентите за движение, като ще става по-гъста съобразно изискването за намаляване на скоростта.

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 лапай

    9 1 Отговор
    ЛАПАЙ КИНТИ ОТ РУШВЕТИ И ГЛОБИ !
  • 2 W164

    3 4 Отговор
    ако ще и 3 км/ч да е ограничението пак ще си карам със 80-90 градско и не само аз карам със толкова.то никой неспазва ограничението от 50 км/ч.това ограничение трябва да е за пешеходците
  • 3 Ботев Пд

    2 0 Отговор
    В жилищните зони е добре да се въведе ограничевие 30 или 40 км/ч, както е в Германия.
  • 4 Stoyan

    3 0 Отговор
    Даже и сега в Бг ограничението за жилищни зони е 30кмч.
    Не е ясна дефиницията за жилищни зони, тук там има знаци с ограничение от 30кмч.

    Масово не се познава закона и от там доста учудени има.
  • 5 Юлиян Димитров

    3 0 Отговор
    Всички тука вземете и прочетете правилника за движение по-пътищата в жилища зона максималната скорост е 20км/ч !Има си такъв закон от годи насам !
  • 6 Христо Узунов

    2 2 Отговор
    Тия взеха да се е.ават с нас .... Да го направят 15 километра,кой ще спират после велосипедистите ...... В София жилищна зона не съм виждал още,а имам над 6 хиляди километра с колелото само в града и над 3 с колата ....

    Коментиран от #27

  • 7 трабант

    4 1 Отговор
    Кев Куне,кев какъв Skyline GT-R R34!!!Kарам си ЗАЗа с 15-20 км.и не ми е в г.жъ?Пляс пляс Трабанта,пляс пляс Трабанта и Паси коси,пляс пляс Трабанта и Паси коси!Това е пътя към Европата.Всъчко друго е от лукавия.Като не ти изнася сложи си синя крушка енерговъртяща се.
  • 8 Деян Дянков

    4 0 Отговор
    Само това остава - 30 км......................
  • 9 Стар Българин

    1 3 Отговор
    Погледнете го от хубавата страна, ще се пести гориво по този начин.
  • 10 излагация

    4 0 Отговор
    Съвсем доволно ще ни дерат кожите с рушвети,фишове и актове, ако е 30 км. Отдавна осъзнах, че българските политици приемат само някакви откачени закони, от които имат полза само те...
  • 11 ViperrRRRR

    2 0 Отговор
    това е излищно!50 е разумно ограничение стига всички да го спазват.Дай сега ще караме с 30.Ами аз каот сложа светофарите и задръстванията и тн ами пеша ще съм много по бърз и далеч по евтин ;)
  • 12 Кофти

    5 0 Отговор
    В Германия в населени места е така на определени места, не навсякъде, и обикновено има и камери. Не виждам защо се учудвате? Единствено би било тъпо ако ги напраскат 30км на места с много трафик и е немислимо да се кара бавно.
    Друг е вепросът, че на Ганьо и 80 км да му сложиш, все ще му е малко, щото таралясника за 1500 лева вдига 150!
  • 13 маината им

    3 0 Отговор
    Защо не погледнат в малките населени места където м...вците карат без книжки а как спазват правилата а селските палки си делят рекета
  • 14 велислав

    7 0 Отговор
    ще спазвам всичко ако пътищата,знаците и маркировката съответстват на изискванията към мен като водач на МПС.
  • 15 майор Костов

    10 0 Отговор
    30лв/ч е добра скорост за КАТ. А защо не и да се кара на заден?
  • 16 ВИП АМГ

    4 0 Отговор
    palna prostotia
  • 17 kiril

    2 1 Отговор
    мотокултиватора на селото ми вдига повече от 30 км/ч ... с кеф ще го карам в София, дори и мигачи ще му сложа да ме виждат когато изпреварвам... малоумна работа! Заобиколени сме от малоумници управляващи ...
  • 18 АйдарАджътмаз

    4 0 Отговор
    това правителство съвсем му отърва края . то от ясно по ясно е че в жилищнии зони могат да си я ограничават скоростта със знаци.тук се крие някаква политика на някои приближен на правителството .така както е и с БЕНЗИНА.после на избори ще се пръскат много пари.
  • 19 васил порожанов

    2 0 Отговор
    da zabranqt kolite i samo s rix6i da se dvijim to s toq benzin
  • 20 r.h.

    4 0 Отговор
    А кога ще има данък дишане или живот??? Мисля че ГЕРБ са като телефонните измамници на които само възрастните хора могат да повярват защото са по изолирани...Стига гърбихте и тормозихте народа всичко се връща дано някои ден и жашите деца и внуци изпаднат в положението на гражданите които не напускат България и се отдават на борба за живот които работят в наи-тежките условия,немогат да си търсят правата,немогат да си отглеждат децата и в повечето случаи или емигрират, или извършват престъпления.Господин Б.Б. как така всяка държавна институция се обслужва от СИБАНК и как така има определени космически комисионни?! Така се прави далавера ГЕРБ взима комисионна за това че СИБАНК обслужва дърявни институции и то доста сериозни суми!!!
    Тази наредба единствено цели две неща:
    1.Господин Б.Б. да се хвали,че има метро в софия и да пълни гушата си с пари по тоя начин "метрото е бърз и удобен" а всъщност да краде от приходите на предприятието което стопанисва метрото.
    2.Строителното министерство да даде обществени поръчки за изграждане на пешеходни пътеки и изкуствени неравности за милиони, които се делят между авери-бизнесмени и ГЕРБ.
    При положение че депутатите и висшите държавни служители не спазват ЗДП не им пука дали гражданите ще се тормозят още повече,защото от глоби ще крадат повече!!! Как може в населено място кадето има интензивно движение голям областен град като варна или пък най-вече столицата да се кара с максимална скорост 30??? То това не е приемливо защото в много от случаите пешеходците не спазвад ЗДП защото не си знаят правата! Разрешената скорост в жилищен коплекс от затворен тип кадето пътя се смята за детска площадка е 20км в час не това не трябва да се променя,а дори трябва да има протести против това!!! Господин Цветанов да вземе да оправи първо системата на МВР,а после да предлагат такива закони,но за легналите полицаи съм напълно съгласен,но за скоросотта е абсурд и цирк! Този законопроект означава повече задръствания и проблеми дори на булевард с мантинела разделяща платната как може да няма задръствания като има ограничение 30км смешка...
  • 21 васил порожанов

    5 0 Отговор
    kraiq na mandata mu nablijava
  • 22 Гражданин

    0 0 Отговор
    Wow... 30км. ..... тия са луди ... човек като е в малка уличка и не може да се кара с над 30 .. кара с 30 :D ... То те трябва да мислят .. как да премахнат задръстванията в София - 5км. - 20+ мин .......
  • 23 Фако Анев

    2 1 Отговор
    АБЕ ТИЯ НОРМАЛНИ ЛИ СА БЕ ИМАТ КУП БАКИИ ДА ОПРАВЯТ САМО С ТЪПИ ПРОМЕНИ В ЗАКОНИТЕ ЗА ДВИЖЕНИЕТО СЕ ЗАНИМАВАТ ТО НЕ БЕШЕ ПРОСТОТИЯТА С ПСКАНЕТО НА СВЕТЛИНИТЕ ДЕНЕМ ДЕТО ТОЯ БОЙКО ТРЕА ДА МИ ПЛАЩА КРУШКИТЕ, СЕГА ПА И И ИСКА ДА НАПРАИ 30КМ /Ч. ДА ХВАНЕ И ДА ОПРАВЯ ДРУГИТЕ НЕЩА А НЕ ДА СЕ ЗАНИМАВА С ГЛУПОСТИ !!!!!!!!!!!!!!
  • 24 Фако Анев

    2 0 Отговор
    той тоя не ми е опраил улиците братко ше ми въвежда ограничение ,я да се гръмне !!!
  • 25 дулица

    2 0 Отговор
    само винкела ще ги оправи ,винкела,тея от форуми не разбират-неуки са ,не могат дори и да четат,но закони правят,дори не са и българи,макар някои да приличат на нас,но това не означава ,че не могат да се гаврят с нас,затова от винкели да им ушием вратовръзки.
  • 26 azsamsuobiknoven4ovek

    0 0 Отговор
    Тез добре ли са ???
    40км е супер малко а те на 30 ще смъкват !!! Вместо да вдигнат на 50 :@ : @: @ !!!
  • 27 VAZ 2107

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "Христо Узунов":

    Az na zadna li da karam be 4i4ko fura6kadjiq.Pozdravqvam vsi4ki tapi kuki s par4eto na Bat Venci,Goodslav i 100 kila KRADI KRADI,are qko
  • 28 123

    0 0 Отговор
    поредната простотия за отвличане на вниманието на народа от истинските проблеми,значи,ако даден автобус пристига в София,да кажем за 1,5часа,то от ботвградско до автогарата трябва ощепоне час ха сега да му мислим каква идиотщина ще настане.
  • 29 morski

    0 0 Отговор
    А на магистралите 200 да е да са трепят :)
  • 30 Да бе, да

    0 0 Отговор
    Вместо да се мисли как да се правят подлези и надлези, кръстовища на няколко нива , за да се кара ПО БЪРЗО и безопасно, и да намалеят задръстванията, се гласи секирата за скоростта - малоумните 30 км/ч. Това ще доведе до огромни задръствания, но май точно това е целта . Хем си чакаш в задръстването, хем харчиш повече гориво....
  • 31 гост

    2 0 Отговор
    вчера се говореше за колко човека били готови да се махнат от България еми с тези нови глупости и аз искам да се махна от тук и дори не искам да се връщам даже за почивка вече не се издържа неска 30 км утре данък дишане до гога ще ги траем "о неразумне люде "
  • 32 Какво сториха с България

    3 0 Отговор
    Днес 50,утре 30,а след някой друг месец можем да си пренасяме колите за по безопасно а?Што не се занимават с тия дет си накупиха книжките и карат по пътищата незнаейки правилника.... нямам думи к'во се случва в тая държава!!!!
  • 33 1234

    3 2 Отговор
    Хахаха 30 км в час я си гледай работата и ще имаш разход на гориво 15-20 литра на 100 км.Ако това стане няма да си купя кола ,а мотор и ще го карам бързо.
  • 34 skk

    0 0 Отговор
    SAMO ZAKONI ZA PUTI6TATA IZMISLQT I NERAZUMNI DANUCI I GLOBI, ETO SEGA KOYTO E GLASUVAL ZA POLICAI DA MU QDE POPARATA
  • 35 koko

    1 1 Отговор
    ako исkat da karame i с 10 km smeshnici
  • 36 PlimP

    4 0 Отговор
    с всеки изминал ден започва да ми мирише все повече на емиграция от тая мърлява държава, утре пак идете да гласувате за ГЕРБ, искахте капитализъм, на ви ся, умри в разкош и богатсво, да слезем да ги бутаме тея коли ако искате, с тоя закон ще обезсмислите ограниченията за каруците, щото една средностатистическа каруца се движи с 25,30км/ч :D, има по-лесен начин да ни накарате да си бутаме колите, ама няма да го напиша, че току виж сте го направили :Х, тва е към тиквите в парламента
  • 37 comment

    2 0 Отговор
    Сега остана само майор Костов да се изпапани по някоя телевизия и да ни взриви от смях с безумните си обяснения и констатации ... между новините за починали при катастрофи от скапаниа асфалт и немаркираните и неосветени пътища и улици...
  • 38 foreigner

    1 0 Отговор
    е това е шега? пътищата са ужасни в България.
    пътища дават щети на колите и ние плащаме винетка за много лошите пътища + ремонт на автомобили.
    дори ограниченията на скоростта са толкова бавно във всички страни в Европа.
    те трябва да проверите отново за всичко това.
  • 39 Лех

    1 0 Отговор
    Цирк, цирк, цирк с малоумните "законотворци"!
    Вземете се гръмнете, бе!
    И 4% няма да вземете на избори вече!
  • 40 Иван Томов

    0 0 Отговор
    Има ли определение как шофира човек?
  • 41 асдсфдгх

    1 0 Отговор
    Колоездачите карат по-бързо от автомобилите, ония ден на едино надолнище, един велосипедист ме изпревари от дясно, при положение, че карах с 40км/ч
  • 42 Бай Дончо

    3 0 Отговор
    Намаляме скоростта,увеличаваме белодробните заболявания....Тактика
  • 43 натурален българин

    2 0 Отговор
    луда работа от 10 години в закона е записано че в жилищна зона оригулирана със съответният пътен знак за жилищна зона максимално разрешената скорост е 20 км/ч и е достатъчно просто да се наслагат пътни знаци обаче явно ще е по скъпо от колкото да измислим един абсурден закон и да се чудим после кой и как да го спазва щото то толкова простотия никога до сега не е имало
  • 44 anonimen

    1 0 Отговор
    maloumnici!
  • 45 маината им

    2 0 Отговор
    Продавам кон в добро състояние вс.екстри Би турбо 50км.час или заменям за бмв Х5 4.4
  • 46 EMSKI

    0 0 Отговор
    Що не вземат да обърнат движението ...като в Англия...щем,не щем ще караме бавно,дори доста биха се отказали от шофирането!!! Това правителство само ограничава....всъщност е нормално,разбирам ги-просто няма кадри. Абе...дали от "Бистришките тигри", нема да стане едно "добро"правителство???
  • 47 Хепи

    0 0 Отговор
    Гадините не се насмукаха с пари от перманентно пуснатите фарове и последвали глоби за я изгорял, я развалил се фар, габарит. А сега искат да взимат кинти и от ограничение към безумна скорост. Утре само да не се наложи и на полусъединител да караме...
  • 48 Торпедо

    1 0 Отговор
    България се води за момента производител искам да запитам умните дебели момченца в правителството на околовръстен път как можеш да сложиш 40 ограничение и камера като пътят е с неравности че земете си оправете пътя или променете правилника !!!
  • 49 Шофьорът

    0 0 Отговор
    Тридесет километра ограничение...Аз предлагам на умниците в КАТ да предложат пред колата да върви и един "ВИКАЧ"който да върви от пред и вика бегайте идва кола!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове