Българи се оказаха блокирани с часове на границата между Германия и Чехия, предаде NOVA.
Те нямали част от необходимите документи, за да преминат през пункта. Властите обаче реагираха - блокираните пътници ще пренощуват в консулството ни в Прага, а утре ще бъдат върнати в България безплатно.
Наши сънародници се обърнаха към NOVA, след като от тази сутрин са в безизходица. На път от София към Хамбург те минават през чешко-немската граница, но не успяват да я преминат. Причината: нямали част от необходимите документи.
„Нямат адресни регистрации, което е задължително изискване на сайта на немското министерство. Сега наново не могат да ги представят. Тези, които са имали всички необходими документи, са продължили своето пътуване”, заяви Георги Атанасов, който е управител на фирмата, превозвала българите.
Българската фирма, която превозва сънародниците ни към Германия, се свързва с външното ни министерство и консулствата ни в Берлин и Прага. И докато получи съдействие от тяхна страна, опитите българите да преминат граница продължават.
„Автобусът беше пренасочен да премине през друг граничен пункт, за да могат тези пътници да продължат пътуването си - и оттам са ги върнали. Тези пътници бяха свалени, останалите продължиха своето пътуване”, каза още Атанасов.
„50-местен автобус мина граница с двама човека. Остави ни 8 човека като кучета на студа”, коментира Мариян Мирев.
Последните часове българите прекарват на открито. „Затворена държава, няма работещ хотел, магазините затварят в 22 часа, в бензиностанциите не могат да влизат повече от трима човека”, каза още той.
Проблемът им обаче намира своето решение. „Съвместно с Министерство на външните работи организирахме бус, който да ги приеме от границата, да ги закара до нашата мисия в Прага, където да пренощуват и утре /б.р. днес/ да бъдат превозени напълно безплатно обратно до България. Все пак трябва да има някаква човещина”, заяви Георги Атанасов.
„Благодаря на консула в Прага, че предприе действия и ще ни намери къде да спим тази вечер /б.р снощи/”, каза Мариян Мирев.
Заради строгите противоепидемични мерки в Чехия българският превозвач е отменил следващите си пътувания, които преминават транзитно през европейската страна.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рошко
07:07 13.03.2021
2 Пак
07:11 13.03.2021
3 Супер
Коментиран от #5, #8
07:32 13.03.2021
4 БГ гастарбайтер
07:36 13.03.2021
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 СпасЪ
"...те минават през чешко-немската граница, но не успяват да я преминат" - добре, че пишещият не станал лекар или пилот.
08:22 13.03.2021
7 Емигранта
08:23 13.03.2021
8 1234
До коментар #3 от "Супер":
Това е само като дойдат избориКоментиран от #9
09:29 13.03.2021
9 Ужас
До коментар #8 от "1234":
Мн си тъпоъг.. Ен10:59 13.03.2021