Представители на протестиращите от 35 града се събират на среща в Сливен, където се очаква да координират исканията и действията си, предаде БНР.
Организаторите подчертаха, че целта на срещата в Сливен в никакъв случай не е създаване на неправителствена организация или пария. Протестиращите продължават да се дистанцират от всички партии. Организаторите на спонтанните бунтове от 35 града в България искат да се запознаят и да действат единно оттук нататък, за да не допуснат намеса на съмнителни личности и опорочаване на протестите.
Янко Петров от София и Женя Колева от Сливен са категорични, че без да има общо решение, представители на протестиращите няма да влязат на каквито и да било консултации или кръгли маси при президента. Ако решат да участват в консултации в президентството, те ще излъчат своите представители.
Днес ще бъдат формулирани и новите искания на протестиращите след оставката на кабинета Борисов, които ще бъдат издигнати на националния протест в неделя. Със сигурност сред тях ще бъдат исканията за нова Конституция и гражданско участие в управлението.
Граждански форум на националните протести с участието на координатори от няколко града ще даде днес пресконференция в националния пресклуб на БТА.
Междувременно представители на сдружението НАС - Свободен избор ще се съберат на "Кръгла маса" в столицата, на която в ролята на слушатели са поканени лидери на политически партии.
23 Февруари, 2013 09:59 1 492 5
Представители на протестиращите от 35 града се събират в Сливен
Снимка: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Мухарем
11:48 23.02.2013
2 воеводата
13:38 23.02.2013
3 Протестантин
19:26 23.02.2013
4 Илиев
09:45 24.02.2013
5 Alex Nikolov
Прогреса в развитието на една държава на едно общество е следствие от развитието на политическия ( избирателния) модел, респективно на качеството на хората който попадат в държавната машина на управление. Идеален избирателен модел в света сигурно няма но е важно да се поучим от развитите, успешните, държави като Австралия, чиято избирателна система се разглежда за приемане от Англия, САЩ и Канада. И това със сигурност не е случайно. Едно уточнение: изборите са задължителни – така, че става трудно или невъзможно да се купуват избори, а в констатиран случай кандидата се дисквалифицира.
У нас в България политическите партии са се превърнали в търговски дружества, в повечето случай еднолични, с предметна дейност посредничество, вместо да бъдат инкубатори на политически и организационни таланти. Каква е ползата от такъв модел? Това при условие на констатацията, че партиите идвайки на власт не реализират своите програмни обещания?! Проблема идва от партийните практики където демократичните или мажоритарните принципи са значително накърнени. Поради това че това е практика във всички партии през последните 23 години демонстрира, че то е продиктувано от вътрешни закономерности: съзнавани или не. Извода: не може да се разчита на надеждата партиите да се само-реформират! Изхода: общи мажоритарни избори!
Проблемите пред който е изправено обществото изисква не съблазнителни партийни обещания а мъдри решения. Това може да се извърши чрез избиране на мислещи експерти и специалисти. В този смисъл изцяло мажоритарни листи включващи и партийни кандидати е може би най-рационалния път за прогреса на България.
Що се отнася за обществения контрол над институциите. Проблемът е: кой ще контролира контролиращите и кой ще плаща тяхната издръжка. Ние имаме контролна система: полиция, прокуратура и съд който извратено са подчинени на партийните централи. Ето това е проблема. За да се избегне това е необходимо прокурорите и съдиите да се избират директно от хората. Освен това със закон да се забрани използване на полицията за политически или партийни цели.
Александър Николов
09:30 08.03.2013