7 Август, 2021 17:40 2 680 50

Около 80-90% от ваксинираните срещу COVID-19 развиват имунитет

  • ваксини-
  • ваксинирани-
  • имунитет

Нито една ваксина не работи на 100 процента за всеки, допълват здравните власти

Около 80-90% от ваксинираните срещу COVID-19 развиват имунитет - 1
Илюстративна снимка, Shutterstock

Нужно е време за изграждане на имунитет и ефективен имунен отговор. Защитният отговор започва да се проявява след около 2 седмици от прилагането на първата доза при ваксините с двудозов прием, след което за определен период от време продължава да се усилва.

Това обясняват от здравното министерство във връзка с това кой и как може да се зарази с коронавирус след ваксинация.

След няколко седмици защитният отговор започва да избледнява. Затова се прилага втора доза, която консолидира имунния отговор за много по-продължителен период. Усилващият ефект на втората апликация се проявява също след около 1-2 седмици. Накратко, след първата апликация на ваксината е нужно време за изграждане на имунитет. В този период, ако вирусът циркулира в популацията, ваксинираният се намира в риск от инфектиране и разболяване.
При първата среща с антигена (в резултат на първата апликация на ваксината) около 50 процента от ваксинираните изграждат достатъчно добър имунитет, който да ги предпази от разболяване. След втората апликация този процент значително се повишава и достига 80-90 на сто, посочват още от МЗ.

Както пост-инфекциозният, така и пост-ваксиналният имунитет, осъществяват различна степен на защита - защита от летален изход, защита от хоспитализация поради тежко протичане на болестта, защита от разболяване, защита от инфектиране. Трябва да се прави разлика между инфектиране и разболяване. Положителен PCR резултат за SARS-CoV-2 означава инфекция с вируса, но все още не и разболяване. В резултат на инфекцията само някои ще развият и симптоми на COVID-19.

Нито една ваксина не работи на 100 процента за всеки, допълват здравните власти.

Случаите на разболяване след завършен имунизационен курс се обозначават с термина "пробив в защитата на ваксината" (breakthrough cases). Появата на пробиви зависи от три основни фактора:

1. От вируса - пандемичният вирус SARS-CoV-2, продължавайки да циркулира сред човешката популация, мутира до значими за общественото здраве варианти (алфа, бета, гама, делта и т.н.), които са както по-заразни, така и по-добре адаптирани да избягват имунния отговор на гостоприемника.

2. От приложената ваксина - за да се прояви напълно защитният ефект на ваксините, е нужно време за развитие на протективен имунен отговор. Това става обикновено след около 2 седмици след завършен ваксинационен курс.

3. От индивидуалния имунен отговор - в човешката популация съществуват здрави хора, които не изграждат достатъчно напрегнат имунитет след ваксиниране.

Съществуват и клинично здрави хора, които поради съпътстващо заболяване или генетична предразположеност не изграждат качествен имунен отговор. Нещо повече, с напредване на възрастта качеството на имунния отговор също отслабва. Продължителният прием на някои медикаменти като поддържаща терапия при определени заболявания също може да отслаби развитието на пълноценен имунен отговор, добавят от Министерството на здравеопазването.


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 17 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 БАЙ Х@Й ‼️

    24 2 Отговор
    -На колко години си ? - По-близо до 30 отколкото до 20. - На 28! - Не , на 40 !//// толкова за "ОКОЛО"
  • 2 бакалин

    28 4 Отговор
    Значи около 10-20% от ваксинираните НЕ развиват имунитет, но ваксаджийската пропаганда трябва да звучи оптимистично...

    Коментиран от #8

  • 3 въпросче

    20 4 Отговор
    А останалите 20% след като йок имунитет,в чувалите ли да ги наместим?
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 глоги

    17 3 Отговор
    След няколко седмици защитният отговор започва да избледнява. ИМУННИЯТ "ОТГОВОР",БЕ ХОРА!
  • 6 Капитан БГ Ваксина

    21 5 Отговор
    1.Сланинааа 2.Чесъъън 3.Лууук 4.Компооот 5.Ракияяяя И ето Капитан БГ Ваксина е тук. 😂😂😂
  • 7 Jacques Yves Moineau

    26 3 Отговор
    И изведнъж взеха да правят разлика между заразени и болни....
  • 8 Centyrion

    20 2 Отговор

    До коментар #2 от "бакалин":

    Не само това,ваксината на Пфайзер има ефективност 39% срещу делта варианта.Това е официалната статистика

    Коментиран от #9, #19

  • 9 Ами

    6 9 Отговор

    До коментар #8 от "Centyrion":

    Добре, ама същата официална статистика от същото проучване дава и защита от тежко протичане близо 90 процента

    Коментиран от #13

  • 10 Емил

    17 4 Отговор
    Развиват имунитет, ама срещу какво!? Щото след това се разболяват от Ковид! Може би ваксината "помага" срещу нещо друго, ама мълчите!

    Коментиран от #22

  • 11 Дааа

    13 3 Отговор
    Нещо за преболедувалите?????Или важното е да се платят 20ерво за дозата...б.......ци
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Centyrion

    18 3 Отговор

    До коментар #9 от "Ами":

    Е да де,ама в Израел ,където 70% са ваксинирани,тежките хоспитализации са 90% на хора с две игли на Пфайзер.Болестта се развива без значение от процента ваксинирани.Ваксините не работят,или по скоро ако работят ,то е в посока на тромбози.

    Коментиран от #21

  • 14 Ваксър

    9 2 Отговор
    С нетърпение очакваме 3 и 4 игла!
  • 15 Мозък по 0

    11 0 Отговор
    между 80-90% от не васкинираните също развиват имунитет та какъв е зора с тия ваксини?

    Коментиран от #16

  • 16 Centyrion

    9 0 Отговор

    До коментар #15 от "Мозък по 0":

    Да ги продават бе,как какъв е ,да ги наложат и да си на абонамент.Да изчистят пенсионерите в белите държави щото живеят дълго и пенсионните системи се задъхват.Неселението застарява и е в тежест.
  • 17 Просветен илюминат

    3 2 Отговор
    Никаква ваксина не може да ви предпази от каквото и да било и още повече,вижте къде е логиката в израза,развива имунитет?
    Как го развива?Какъв е принципа на действие на ваксината?
    Причината не е ли отстранена за да се появи симптом и да ви подскаже,че вършите нещо нередно и трябва да се промените ще се боледува още и още,докато не се сринете и напуснете този материален свят.
    Проблема е в теб,решението му също
  • 18 Просветен илюминат

    0 0 Отговор
    Успял не е човек, който не се проваля. А този, който след всеки провал успява да намери сили да се изправи, да се поучи от провала и да продължи да върви към набелязаната цел.
    Постоянство, Дисциплина и Упоритост
  • 19 Ваксиниран1403

    2 6 Отговор

    До коментар #8 от "Centyrion":

    Не е толкова при всички , а това е средна стойност.Най добрата манипулация се постига, като се дава частична информация поднесена по целенасочен начин.

  • 20 Мишо

    0 0 Отговор
    Попитайте работодателя з
  • 21 Ваксиниран1403

    3 11 Отговор

    До коментар #13 от "Centyrion":

    Напълно ваксинираните в болница в Изриел са основно хора на 90, 80, 70 години с много и тежки съпътстващи заболявания. Онко болни, трансплантирани и на имунно супресивна терапия. В един момент когато болните в болница при тях бяха около 60 от тях имаше само един напълно ваксиниран под 60 години и 16 не ваксинирани под 60 години ваксините работят колкото и да го отричат антиваксърите. Сто процентна защита няма, но и частична защита е много повече от никаква защита.

    Коментиран от #23

  • 22 dfu

    6 2 Отговор

    До коментар #10 от "Емил":

    Развиват имунитет само към шипчестия протеин в ковид, а в ковида има една камара протеини, към които ваксината не прави нищо. Затова ваксинираните се разболяват отново и пак пренасят вируса. Непродажните специалисти казват, че преболедуването дава истинския и траен имунитет, а не ваксините.

    Коментиран от #24

  • 23 Centyrion

    13 2 Отговор

    До коментар #21 от "Ваксиниран1403":

    Ами те на всякъде по света включително и България починалите са със тежки съпътстващи заболявания.Средната възраст на "починалите от ковид" с с два месеца по висока от средната продължителност на живота.Здрав човек от ковид не умира.Играта е много мръсна.66% от смъртността в света е от сърдечно съдови болести,защо не се борят с тях,а решиха да ни "спасяват" от тази Китайска кашлица ,от която смъртността е 0.3%,и 2% с пост ковидният синдром ?Нещата са несъизмерими.Изумен съм от мащабите на тази глобално организирана кампания,и на количеството хора лишени от възможността да мислят!!!

    Коментиран от #26

  • 24 Ваксиниран1403

    2 5 Отговор

    До коментар #22 от "dfu":

    Единствено този протеин е важен защото той е ключа с който вируса прониква в клетките. Ако той не се блокира вируса ще влезе в клетките и човека ще бъде заразен. Имунитета към другите части на вирусната обвивка може да доведе до по-леко изкарване на заболяването, но не може да предпази от заразяване. Ако ще се получава естествен имунитет е много по-безопасно и по-добре това да стане при евентуално заразяване след ваксинация, а не при заразяване с вируса без никаква защита и голям риск за тежко боледуване трайни увреждания и дори смърт. Заразилите се ваксинираните в огромната си част са безсимптомни или го карат като най-обикновена настинка. Тече им носа и кашлят два три дни след което дават отрицателен тест. Тежките случаи при напълно ваксинираните са много по-редки отколкото сред не ваксинираните. Много леко и по-безопасно е да си ваксиниран отколкото да не си. Заразяването след ваксинация ще осигури още по-силен имунитет с много пъти по-малък риск.
  • 25 Време е за подмяна на чиповете

    7 2 Отговор
    С тоз ковид започнаха да се пишат нови правила и закони във вирусологията. НИКОЙ НЕ ОБЯСНЯВА, ЗАЩО ХОРАТА С ЕСТЕСТВЕН ИМУНИТЕТ не са защитени, а ТРЯБВА ДА СИ ВКАРАТ МУТИРАЛО СЪЕДИНЕНИЕ В ТЯЛОТО?
    По телевизията платените бабички
    " -преболедувала съм го, но за да си спестя повторно заразяване ще се ваксинирам"
  • 26 Ваксиниран1403

    3 7 Отговор

    До коментар #23 от "Centyrion":

    Основната част от жертвите са такива, но далече не всички. Има млади здрави хора които си загубиха живота. И тук в България е така. Аз познавах човек които нямаше никакви заболявания дори и лекарства никакви не пиеше, а вече не е сред живите. Опасността може да не е толкова голяма за всички, но за някои е огромна Това че 80% не разбират даже, че са носители останалите 15% го карат като лека настинка 4.5% го карат тежко 0.5% умират прави вируса много по- страшен от един грип защото се разпространява мълниеносно през без симптомите или леко болните и стига до милиони. Вируса е опасен не защото е много смъртоносен, а защото е неконтролируем. Такъв ефект няма как да се постигне с обикновен грип макар че статистически той може да предизвиква усложнения в много повече хора. Просто грипа не е с толкова ефективно разпространение и далеч, не заразява цялото население всяка година. Освен това когато хората са болни от грип им е трудно да станат от леглото и не сеят вируса сред всички със седмици. При този вирус е точно така 80% не разбират даже, че са носители, но заразяват масово всички около себе си и вируса стига до всички. При смъртност 0.5% от 7000000 са 35000 жертви за България.
    0.5% от 7000 000 000 са 35 000 000 за света. А ако процента не е 0.5%, а е 5%?
    Кое е приемливото ниво на жертвите. Ако ти или твоите близки са в тези бройки тогава дали е безопасен?

    Коментиран от #28

  • 27 Онзи

    12 2 Отговор
    Това не е ваксина. Това ви разболява и убива. Затова се подписвате преди боцкането.
  • 28 Centyrion

    10 2 Отговор

    До коментар #26 от "Ваксиниран1403":

    Карах болеста края на ноември 2020 г,не беше тежко,но не и много леко но нямах проблем с дишането,сега преди месец ме хвана нещо което беше доста по тежко, макар и за 3/4 дни само,едвам дишах още малко и щях да ходя за въздух в болницата.Не отричам съществуването на болестта, убеден съм в лабораторният и произход и в намеренията на нейните поръчители.Аз не бих се ваксинирал доброволно.Не съм анти ваксър,подкрепям ваксините,но не и тези.

    Коментиран от #30, #33

  • 29 Матей

    6 3 Отговор
    Да го кажем на по-достъпен език,всеки пети не развива имунитет,а получава китап за ваксинацията и сам се усеща уверен.И самият имунитет описва траектория на синусоида,значи за да е на добро ниво,трябва да се прави често.Само заради очаквано по-леко протичане на болестта,но всъщност гаранция няма,при всеки е индивидуално.Отговорност никой не поема,ето затова ваксинацията трябва безусловно да е доброволна.
  • 30 Ваксиниран1403

    2 4 Отговор

    До коментар #28 от "Centyrion":

    Аз подкрепям тези ваксини защото съм обеден в тяхната ефективност и безопасност. Убеден съм защото осъзнавам, че теса част от целия замисъл зад всичко, а такъв със сигурност съществува. Дали произхода на вируса е естествен или изкуствен в крайна сметка не е важното. По-важното е кой какви цели си поставя и съответно какви мерки взема или не взема и съответно какви резултати постига или не постига. Колкото до ваксините и играта зад тях аз още миналата година предвидих как ще се развият нещата. Ето мои коментар от тогава:

    Коментиран от #32, #35

  • 31 Местя го

    4 3 Отговор
    От левио крачол в деснио. Те толкова ми е за ваксинаторите идеоте!
  • 32 Шенко

    5 2 Отговор

    До коментар #30 от "Ваксиниран1403":

    Ти си дупчен билет.

    Коментиран от #34

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Ваксиниран1403

    0 6 Отговор

    До коментар #32 от "Шенко":

    Е и? Ние меките китки също сме хора!
  • 35 Ваксиниран1403

    4 7 Отговор

    До коментар #30 от "Ваксиниран1403":

    Ваксините ще решат проблема, но докато стане това загубите в човешки животи и съсипани икономики ще нарастват още много. Ваксината ще е безопасна и ефективна, но действието и ще е кратко и от тук нататък тя ще бъде периодична всяка година или няколко пъти в годината. Няма да се ваксинират всички и вируса ще продължи да циркулира сред хората. Това е целта на кампаниите срещу “вредните” ваксини. Просто се прилага доброто старо разделяй и владей. Така ще е защото фармацевтичните компании, тяхното политическо лоби и собствениците им не биха изпуснали тази златна възможност всички правителства да се абонират за техните продукти завинаги и да получават сигурна и гарантирана печалба за години напред. Ако ваксините не са ефективни или имат странични ефекти тази цел няма да се постигне. Ще се продадат еднократно и край, а те не преследват еднократна продажба. Също така ако се ваксинират всички и вируса изчезне отново няма как да се печели дългосрочно.

    Коментиран от #36, #40

  • 36 Шенко

    5 4 Отговор

    До коментар #35 от "Ваксиниран1403":

    Ти си дупчен билет, нямаш думата!

    Коментиран от #37, #41

  • 37 Ваксиниран1403

    2 8 Отговор

    До коментар #36 от "Шенко":

    Свиквай! Светът принадлежи на проваксърите и меките китки!
  • 38 Дедо Ванго

    5 2 Отговор
    Останалите 20%дават фира до пет години и другите80%дават фира споко
  • 39 Нормален хетеро

    6 1 Отговор
    Не съм ваксиниран не съм го карал и няма да го карам яд ли ви е вакси
  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Анонимен

    0 2 Отговор

    До коментар #36 от "Шенко":

    Какъв билет, бе колега!? Сайта даже и оцветените таблички му/и пуска! На кой друг коментатор са допуснали таблички?!
  • 42 Това ли било

    1 3 Отговор

    До коментар #40 от "Анонимен":

    Логорея: Cпoрeд пcихиaтритe cлoвecнaтa дриcкaвицa e ocнoвeн признaк?! „Пaциeнтитe нямaт cтрeмeж дa изcлушвaт cъбeceдникa, дoри нe му дaвaт възмoжнocт дa ce изкaжe. Нeрядкo прocтo нe cпирaт дa гoвoрят бeз прeкъcвaнe.“[1] Кaтo cимптoм ce нaблюдaвa при ceнзoрнaтa aфaзия, мaниaкaлнитe cъcтoяния и шизoфрeниятa.
  • 43 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 44 Ваксиниран

    2 4 Отговор
    Света ще се върти в този омагьосан кръг 5 год. докато не осъзнае, че само ваксината е спасението. И не защото ме е страх от това да го преболедувам, а защото съм отговорен да не се разпространява. Кой какво и къде чете не ме интересува, вярвам в медицина , наука и най важното в човека.

    Коментиран от #45

  • 45 Бог

    2 2 Отговор

    До коментар #44 от "Ваксиниран":

    Ти още 5 години няма да можеш да изкараш. Радвай се на лятото и есента, ако страхът ти го позволява.
  • 46 Гърчев

    2 2 Отговор
    Развиват ми дедовиа! Сатанистката пропаганда не трябва да се игнорира, а да бъде разобличавана! Радвам се, че сме на последно място по дебилизъм. Оказа се, че въпреки яката промивка, натиск и всяване на страх, все още има немалко мислещи хора!
  • 47 1984

    1 2 Отговор
    Айде ВАКСЪРИТЕ да обяснят защо много голям процент лекари с дългогодишна практика НЕ ЖЕЛАЯТ ДА СЕ ВАКСИНИРАТ??! само не казвайте, че щото са невежи! ЗАщо правителствата не са така загрижени за болните от други мн по тежки блести?!!

    Коментиран от #49

  • 48 ВЪН

    3 2 Отговор
    Защо крият за стотиците случаи на ТРОМБОЗА!?? който не е наясно какво точно е това - да се информира. Не го пожелавам дори и на най-големия си враг
  • 49 Ваксиниран1403

    1 2 Отговор

    До коментар #47 от "1984":

    Аз лично знам, че на определени места ваксинираните са над 90%. В малките гадове няма да се учудя и нито един лекар от някоя болница да не се е ваксинирал. Колко е средния процент аз нямам достоверна информация и не мога да твърдя колко е. Това, че си лекар не значи, че не си податлив на манипулации. Които използват социални мрежи често са много облъчени, но то си е индивидуално до човек. В другите страни обаче има статистика и процента на ваксинация сред лекарите е огромен. Да не говорим, че в някои страни ваксинацията за тях е задължителна вече. Отказалите и напуснали работа са изключително малко като процент това говори, че няма основателни опасения сред тях.
  • 50 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове