16 Юни, 2022 09:34 3 548 20

Тонове кюстендилски череши ще изгният по дърветата

  • череша-
  • череши-
  • кюстендил

Няма кой да ги изкупи

Тонове кюстендилски череши ще изгният по дърветата - 1
Снимка: БГНЕС

Тонове череши ще останат тази година по дърветата, твърдят пред БТА производители от Кюстендилско. Заради липсата на преработвателни предприятия за поредна година вкусните кюстендилски плодове или ще отидат за ракия, или ще останат необрани. Причината за това са и ниските изкупни цени, поскъпването на препаратите за обработка на масивите, липсата на изкупвачи и високата цена, която искат берачите.

"От 60 години съм в сектор "Земеделие" и производството на череши. Това чудо, което става в последните години, не е било никога, а от година на година става все по-трудно. Причините са назад във времето, когато ликвидационните съвети унищожиха преработващите предприятия. На територията на област Кюстендил имаше 7-8 предприятия, които поемаха цялата продукция и нищо не се хвърляше. Сега, продукцията дори е много по-малко от тогавашния добив на череши, но не можем да оползотворим реколтата, защото няма предприятия", разказа пред БТА Кирил Димитров, който отглежда 100 декара черешови насаждения в местността Черна нива, по пътя за Дупница.

Мъжът споделя, че единствените изкупвачи на череши в региона са италианска фирма в кюстендилското село Копиловци и още две местни частни предприятия, които купуват много малки количества. "Всички заедно не решават проблема с черешите в региона", твърди Димитров.

Себестойността на килограм череши през миналата година е излизала на производителите около около 0,70 лв./кг. Тогава изкупвателните пунктове взимаха плодовете на цени между 0,60 лв и 1.00 лв. Тази година изкупната цена се вдигна до 1,10 - 1,20 лв., обаче стойността на торовете и препаратите за обработка скочиха между три и четири пъти. "Берачите пък не влизат в масивите за по-малко от 0,80 ст./ кг и нещата продължават да са проблемни", разказва Димитров.

Според него кюстендилската череша е изключително добър плод, но ако държавата не вземе мерки за развитието на черешопроизводството, особено в Кюстендилска област, през следващите години то ще западне. "Вече извадих 15 дка от градината си, ще извадя още толкова. Ще се грея на тях няколко зими и с това ще приключи славата на хубавата кюстендилска череша", разказва стопанинът. Димитров смята, че решението е в намеса на държавата за изграждането на преработващо предприятие. "Това би могло да се случи и с помощ от ЕС, така, както е в Гърция. Ние, производителите, можем да станем акционери и да работим за производство и реализация на продукцията", допълва земеделският производител.

Според Института по земеделие в Кюстендил, през тази година черешовата реколта в региона възлиза на около 50 процента от добивите при по-добри години. "Причините са късните пролетни мразове, които нанесоха сериозни щети в някои региони. Заради валежите през последните дни качеството на плодовете също падна, защото на места черешите започнаха да се напукват", каза пред БТА заместник-директорът на института д-р Димитър Сотиров. От друга страна, заради високите температури през м. май и липсата на дъждове довело до преждевременно зазряване на плодовете и те останали по-дребни, в сравнение с предходната година. "Проблемът е във валежите, които продължават. Прогнозите са за още дъждове, които ще утежнят ситуацията с реколтата", посочи Сотиров.

"През миналата седмица изкупуването на плодовете започна при цена от 0,80 ст./кг, а берачите искат поне 70 ст./за кг. Много стопани заявяват твърдо, че ще оставят реколтата неприбрана. Собствениците на масиви, които са направили всички агротехнически мероприятия и са вложили твърде много средства, едва ли ще могат да си ги върнат, да не говорим за печалба", коментира Сотиров. Според него много стопани дори се отказват да се грижат за черешите си. "Има масиви, които са малки и са отдалечени от града. Там е по-трудно осигуряването на хора за бране, превозът им оскъпява допълнително продукцията. Затова на много места реколтата няма да бъде прибрана", категоричен е Сотиров.

В момента черешовите масиви в Кюстендилска област са около 17 хиляди декара, а прогнозите са, че поне една трета от тях ще останат по дърветата. "При тази цена не си струва въобще да организираме прибиране на продукцията. От друга страна пунктовете затвориха, прекупвачите вече са си осигурили необходимото количество и черешите няма къде да се пласират", твърдят производители.

И докато до преди 3-4 години имаше тенденция за създаване на нови черешови насаждения в региона, сега има застой, защото хората не искат да инвестират в несигурност, твърдят от института по земеделие. "През миналата година отново имаше проблем заради пандемията и износът беше много нисък, а вътрешният пазар не успя да поеме голяма част от продукцията", допълват производители. По данни на института, в региона годишно се произвеждат между 5000 и 8000 хиляди тона череши.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Щукар

    47 4 Отговор
    След като Костовите "мозъци" унищожиха консервната промишленост,такива са резултатите. Българска работа.
  • 2 Крилото 7 лева?

    19 2 Отговор
    Ми дайте аз да ида и да взема 10 тона. Дайте ги за 2 лева, аз ще ги продам на 5.

    Коментиран от #5

  • 3 Креватна дървеница

    9 2 Отговор
    А къде си кюстендилския клоп Васко Илиев?
  • 4 Оги

    46 4 Отговор
    Ама като скачахте по площадите и врещяхте СДС, не ревахте, нали. Ухааа, ще станем капиталисти. Благодарете на Филип Димитров и Жельо Желев за ликвидационните съвети и разрушението на България.
  • 5 Вова

    12 4 Отговор

    До коментар #2 от "Крилото 7 лева?":

    2 лева на дървото прави 8 лева за краен клиент. Иначе си вътре.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 вода гази, жаден оди

    22 2 Отговор
    А на пазара ни ги шиткат м/у 3 и 5 лева?
  • 8 ⚜️Просветен⚜️

    23 3 Отговор
    Щом ще идат за Рикийчица не са зян!!! По добре старците да жулнат ракиджос от колкото някой търговец да ни товари на пазара! Вие осъзнавате ли, че хем имало излишък от реколта, хем ни клатят по 7-10лв килото! Напишете статия, която обяснява това!!!

    Коментиран от #19

  • 9 Статистик

    2 1 Отговор
    Еми това е положението, историята назад няма да тръгне. Ай кажете колко компота от череши сте изяли последните години и колко бихте си купили. Има и бг сокове от череше, ама с водката си върви портокалче :(
  • 10 Фройд

    21 2 Отговор
    Правете ракия , ликьори ,конфитюри , костилките ги продайте за гориво .
    Май проблема е друг. Като са тонове , защо не си направят собствено производство ?
    Не се изисква кой знае каква инвестиция за един малък консервен комбинат . Ползвайте програмите за земеделие , а не да си купувате трошки.
    Последно цената беше 8,50 лв след десет търгаша.
  • 11 Моарейн

    11 0 Отговор
    "...Причините са назад във времето, когато ликвидационните съвети унищожиха преработващите предприятия...". Затова пък имаме банани...
    Настроение - саркастично.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 НЯМА СМИСЪЛ ОТ ПРЕРАБОТКАТА НА ЧЕРЕШИ

    7 1 Отговор
    СЛЕД КАТО ОТ ТАЗИ ПРЕРАБОТКА В СЛАДКОТО ОТ ЧЕРЕШИ ..... НЯМА ЧЕРЕШИ А БОЯ ! ЗНАЕМЕ СИ ЧЕ ИНВЕСТИТОР В ТАКЪВА ФАБРИКА ЩЕ Е МУТРА КРАДЕЦ И МОШЕНИК , А ЧЕРЕШАРИТЕ ПАК ЩЕ ПИЩЯТ ЗАЩОТО ПАЗАРА ОТДАВНА Е НАСИТЕН С ЧЕРЕШИ НА ЦЕНАТА НА ЗЛАТОТО !
  • 17 АЗ КАТО НЕ МОГА ДА СИ КУПЯ ЧЕРЕШИ СИ

    4 0 Отговор
    КУПУЕМ БАНАНИ НА ЛЕВЧЕ И СИ ПЦУЕМ ЧЕРЕШАРИТЕ ! НЕМА ДА БЕРЕМ ЧЕРЕШИ А ДРУГ ДА БОГАТЕЕ! НЕКА МРЕ И ТОЙ !
  • 18 Коментиращ

    12 0 Отговор
    Да пуснат хората сами да си наберат, после на изхода през кантара и ще видят колко пари ще изкарат., защото цените като са нормални хората ще си платят с удоволствия на прозиводителя директно.
  • 19 ДъртиМъдиУотърс

    7 0 Отговор

    До коментар #8 от "⚜️Просветен⚜️":

    Няма нужда от статия, много маймуни са на клона за прекупуване и затова крайната цена е такава.
  • 20 един от многото

    4 0 Отговор
    Някой да е виждал череши , що годе читави на цена под 3 лева?
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове