Last news in Fakti

7 Февруари, 2023 10:13 922 14

Проф. Ганчо Ганчев: В България политическият консенсус за приемане на еврото е по-скоро на думи

  • еврозона-
  • правителство-
  • инфлация

Има такива сили, както вътре в страната, така и извън нея, които не са заинтересовани България да се стабилизира и да бъде част от по-динамичното ядро на ЕС, смята финансистът

Малко вероятно е след изборите в началото на април да се сформира парламент, който да успее да придвижи всички нужни закони за приемането на България в еврозоната през 2024 година. Все още има теоретични шансове, но административно ще бъде много трудно. Това каза проф. Ганчо Ганчев, икономист, пред Bloomberg TV Bulgaria.

Имаме проблем и с един от Маастрихтските критерии - инфлацията, която е по-висока, отколкото в Европейския съюз, каза гостът и добави, че относно дефицита „ще се има предвид дефицитът от миналата година, който бе в рамките на 2,9 на сто от БВП, така че е в рамките на критериите“.

„Що се отнася до инфлацията България е във валутен борд и ние нямаме класическите механизми за антиифлационна политика. Това е една от причините инфлацията в България да е по-висока от тази в еврозоната. Защото тя не е точно монетарна, а е свързана с производствените разходи, със структурата на пазара и т.н.“.

Откакто сме във валутен борд, имаме следната закономерност - в периоди, когато има висока инфлация, у нас тя е малко по-висока, отколкото в еврозоната, а когато има дефлация, тя е също под еврозоната, обясни Ганчев. „Тоест, нашата икономика генерира по-големи колебания на инфлационния процес и това е естествено, защото нямаме инструментите на монетарната политика, с които да изглаждаме това“.

„При нас механично се пренасят процесите в еврозоната с известни отклонения, които отразяват структурата на пазарните механизми у нас, които не са толкова конкурентни“.

Шумната кампания срещу влизането в еврозоната проф. Ганчев коментира така: "Като финансист не мога да си я обясня, тъй като ние нямаме сериозни концептуални причини да не искаме да влезем в еврозоната, както и нямаме особени причини да се придържаме толкова дълго към този валутен борд. Защото валутният борд е един механизъм, който не позволява на централната банка да провежда монетарна политика, да регулира паричния пазар, да подпомага финансирането на държавния дълг и т.н. Това е нещо, което забавя. Неслучайно няма друга страна в Европейския съюз във валутен борд“.

„Кампанията, която се води против влизането в еврозоната е по-скоро политически въпрос, защото няма финансови или икономически доводи против влизането. Точно обратното. България може само да спечели. Очевидно има такива сили, както вътре в страната, така и извън нея, които не са заинтересовани България да се стабилизира и да бъде част от по-динамичното ядро на Европейския съюз“.

Тези, които са против еврозоната, настояват да останем във валутен борд, което в дългосрочен план не е добре, защото действително опитът на България с автономна монетарна политика до 1996 година не е положителен (90-те години монетарната политика бе един от инструментите за създаване на спекулативна обстановка на валутния пазар и на кредитните пазари), но от друга страна не е добре и да оставаме дълго време във валутен борд, коментира гостът.

“Така че присъединяването към еврозоната е най-доброто решение. Хем ние ще прилагаме колективната монетарна политика, което ни дава огромни предимства, хем ще избегнем ексцесиите, свързани с нашето автономно администриране на някаква монетарна политика, което се оказа с катастрофални последици през 90-те години“.

Твърденията, че цените ще се покачат с 30% след влизането в еврозоната и, че хората ще обеднеят с 30% събеседникът определи като „изключително фалшива спекулация“. „Цените у нас вече са на европейско равнище. Не е възможно в една зона, където има свободно движение на стоки и капитали, една страна да има 30% по-високи цени от другите“.

„Говорим за конкурентните механизми. В условията на една пазарна, конкурентна икономика действа механизмът за единствената цена. Тоест, в еврозоната, която е зона за свободна търговия, не може да има големи различия. Дългосрочно пазарът не търпи големи отклонения в цените“.

В България "политическият консенсус за еврозоната е по-скоро на думи", тъй като ако действително имаше такъв, законите, които са важни за еврозоната, щяха да бъдат приемани, а това не се случва, коментира още събеседникът.

България трябва да използва настоящия момент, категоричен бе Ганчев. "Не бих казал, че ако не влезем точно през 2024 година това ще бъде трагично, но трябва да използваме момента, защото е преломен за страната ни. Неслучайно имаме този План за възстановяване и устойчивост. Това предполага нашата икономика да мине на други технологични релси - на релсите на зелената икономика. Това изисква големи инвестиции“.

„Освен този план, в рамките на глобалната икономика, на Международния валутен фонд, все повече се говори за зелено и устойчиво финансиране. Тоест, всички големи проекти, които се финансират, независимо дали по линията на ЕС или по линията на международните финансови пазари, трябва да отговарят на определени екологични изисквания“. "Тоест, и от там не можем да вземем пари, ако не провеждаме зелена политика".

През последните десет месеца имаше събития, които бяха трудни за предвиждане, добави събеседникът. Оказа се, че ЕС съумя рязко да намали своята зависимост от руски енергоносители, което ни се струваше невъзможно преди 10 месеца. "От друга страна очакванията за много негативно отражение на все по-твърдата монетарна политика, както в САЩ, така и в еврозоната, бяха, че това ще доведе до рецесия. Но както в САЩ, така и в еврозоната най-вероятно ще се разминем с такава, макар че някои страни ще минат през не много голяма рецесия, но се оказа, че процесът няма да е толкова тежък“.

"Една от причините, която икономистите отбелязват е, че се получи нещо като взаимодействие между ограничителната монетарна политика в САЩ, във Великобритания и в другите страни и се оказа, че такова координирано провеждане на ограничителна монетарна политика дава възможност във всички страни да се избегне прекомерната рецесия. Синхронизацията на западните икономики доведе до това, че рецесията или се избегна, или е много по-слаба, отколкото се очакваше".

До голяма степен е вярно, че ако еврозоната не влезе в рецесия, тогава вероятно и България няма да я последва, защото ние изнасяме натам повече от 70% от своето производство, съгласи се гостът. "Нашите основни партньори са Германия и Италия. Германия вероятно ще навлезе в много слаба рецесия, Италия не толкова. Може би ще се разминем или ще забележим само спадане на темповете на растеж, каквито са и прогнозите на МВФ и ЕК".


Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Айдееее

    16 2 Отговор
    пак с това €вро ! Аман бе !
  • 2 Последния Софиянец

    17 3 Отговор
    В заведението ми събрах вече 600 подписа против еврото.И продължавам.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 поф Ганчо??!! Народа не желае никакво

    18 1 Отговор
    Евро!! И ти си от тези Платени потдържници на Еврото!! Върви там където слънце не огрява!!
  • 5 поф Ганчо??!! Народа не желае никакво

    14 1 Отговор
    Евро!! И ти си от тези Платени потдържници на Еврото!! Народа казва НЕ на Еврото!!
  • 6 Краси Марков

    12 1 Отговор
    "Хем ние ще прилагаме колективната монетарна политика, което ни дава огромни предимства, хем ще избегнем ексцесиите, свързани с нашето автономно администриране на някаква монетарна политика..."
    ==============
    Изглежда този човек е получил слънчев удар през зимата.
    1. България няма да прилага колективна монетарна политика след приемането на еврото, защото "колективна монетарна политика" НЯМА, като понятие. Има политика на ЕЦБ във Франкфурт. Тя няма нищо общо с потребностите на българската икономика.
    2. Ексцесии на "нашето автономно администриране на някаква монетарна политика", също НЯМА, защото както отбелязва господина, ние сме във валутен борд. Но ако предположим, че такива все пак има, логично да поискаме разпускането и на българската държава с нейните институции - парламент, правителство, президентство, съдилища, полиция, армия и училища. Така, по логиката на господина, ще ни бъдат спестени всички ексцесии. Така сме си били и под турците.... Без "ексцесии"...

    Коментиран от #9

  • 7 ТаУмВзе

    8 1 Отговор
    Кфо евро бре просторче, я провети нафталина!
  • 8 проф Ганчев, и тоя пише за Пари статии!

    11 0 Отговор
    Народа няма сметки в Овшорките, и чужди, банки и казва, НЕ на Еврото!!
  • 9 Шопо

    8 1 Отговор

    До коментар #6 от "Краси Марков":

    Референдум за ЕС и НАТО.
  • 10 Платена реклама

    6 1 Отговор
    Стока, която ти я рекламират всеки ден упорито, настойчиво, нахално, безобразно, не струва. При това, в случая, за рекламата са дадени 10 милиона НАШИ пари. Официално. Неофициално подозирам, че са повече.
  • 11 Авеее

    6 0 Отговор
    Малеий,тоя колко килограма мас има по лицето! Икономист. Физическа работа не знае какво е.
  • 12 ИМПЕРИАЛИСТ

    0 1 Отговор
    За България, "влизането" ни в Еврозоната през 2024 г. ще бъде като поредната смяна на парите ни....За последните от 60-70 години сме имали 4-5 такива смени. Ниe oтдaвнa cмe въвeли Eврoтo, a cлeд 1. Януари 2024г., caмo щe прeмaхнeм бюрoкрaтичнитe фoрмaлнocти, oблeкчим cчeтoвoдcтвoтo нa бизнeca и oблeкчим бaнкитe oт двoйнaтa пaричнa cиcтeмa. Дoри и ceгa, нямaш никaкъв прoблeм дa тeглиш нa кacaтa в бaнкa Eврo, oт лeвoвaтa cи cмeткa. У нас фактически има двойна парична система – ЛЕВ и ЕВРО. Теоретично в България още утре може да въведем еврото за плащания по магазини и пазари едновременно с това в лева....
    ...Цялата тази дандания около приемането на Еврото у нас ПОКАЗВА НЕЧИСТИТЕ НАМЕРЕНИЯ НА УПРАВЛЯВАЩАТА ВЪРХУШКА...
    • копи-пейст: "........правителството ще похарчи 10 МИЛИОНА ЛЕВА за разяснителна кампания за ползите от еврозоната...."
    За да се оправдае изразходването сега на тези 10 МИЛИОНА ЛЕВА, тарикатите ни разиграват сценката на "доброто и лошото ченге"!
  • 13 Българин

    1 1 Отговор
    Явно някои много бързат и много искат унас да се въведе еврото. Защо ли ? На обикновения човек и левът му върши работа.Този явно е запознат с цените в ЕС и у нас, но защо не казва че цените в България на основните хранителни продукти са значително по високи от тези ЕС.Нали сме пазарна икономика, нали има свободно движение на стоки и капитали, нещо не се връзват нещата, колкото и да ни убеждават в противното.
  • 14 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    1 0 Отговор
    Твърдо ЗА приемане на Еврото.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове