„В момента се говори за това, че да се покрият всички загуби от това земетресение, ще трябва да бъде отделен 6% от БВП на Турция. Разрушени са газопроводи, водопроводи, сграден фонд, пътища, земеделски активи...“, заяви пред Euronews Bulgaria проф. Здравко Попов, дипломат, президент на Института за публична политика.
И това са само икономическите измерения, уточни той. Що се отнася до въздействието върху политическия живот на Турция – сигурно ще виждаме някакви изненади, смята дипломатът.
Това е едно от най-големите земетресения на планетата ни, поне от времето, от когато се измерват земетресенията. За Турция то е второ поред, след 1999 година, когато жертвите бяха над 17 хиляди. Сега вече се говори за над 22 хиляди. В един периметър от 300 километра почти всичко е разрушено. Истинска хуманитарна катастрофа е това. Тя със сигурност ще окаже влияние върху много, много, много неща – не само в Турция, но вероятно и в Европа.
„В Сирия ситуацията е още по-тежка. Там дори няма много добра комуникация между Дамаск и Северна Сирия. Това също има значение за начина, по който могат да реагират екипите, изпратени от ООН, която в момента е много активна и в двете страни“, допълва проф. Попов.
„Ние виждаме, че почти всички международни организации се мобилизираха и успяха да консолидират значителен хуманитарен ресурс, който беше изпратен в Турция. Дори НАТО се задвижи тези дни и ще изпрати някакъв вид убежища, които се използват във военни операции“, посочва той.
Става дума за много висока степен на земетресение – 7.8 по Рихтер е първото, второто след няколко часа е 7.5. Това е изключително уникална ситуация, да не говорим за безкрайно много трусове, които следват. Как да реагираш и да го предвидиш с точност това нещо, до степен всичките ти възможни сили да бъдат адекватни за реагиране?
11 Февруари, 2023 07:13 1 862 3
Проф. Здравко Попов: Може да очакваме политически изненади след земетресението в Турция
Загубите на страната от бедствието са 6% от БВП, заяви президентът на Института за публична политика
Снимка: Евронюз България
Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 6 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Цола
07:19 11.02.2023
2 Българските турци
07:20 11.02.2023
3 Българските турци
Започнаха директно да атакуват джоба,портмонето и залъка на хората с уж благородни предтексти като икономически финансови,културни,спортни и всякакви всевъзможни "благородни" санкции върху тия и ония които се мъчат да спрат зловещата настървеност на сатаничния апетит на колониалната експанзия на глобалния капитал !!! Турците и Турция въпреки нещастието и трагедията, която витае над страната им, няма да позволят да им наденат отново намордника от който така или иначе по някакъв начин успяха да се изхлузят !!! ... А как ще стане това ...дали ще е с Ердоган или без Ердоган вече няма значение , защото имперският потенциал излезе от "шишето" или от "кутията на Пандора"...както си искате така тълкувайте !!!...Българската мъдрост "Всяко зло за добро" е най точното определение на политическата и социална атмосфера на обстановката във вътрешната политика на Турция !
07:21 11.02.2023