Председателят в оставка на една от партиите в Реформаторския блок Меглена Кунева обясни в ефира на bTV как не трябва да се прави, ако една политическа формация иска да се сближи с друга. Съветът й бе насочен към бившия премиер Бойко Борисов, а причина да бъде даден стана изказването на лидера на РЗС Яне Янев, според което новото обединение представлявало „сбор от нули”.
По думите на Кунева Янев е редовният говорител на Борисов: „Бих казала на г-н Борисов – това не е начинът да се сближиш с Реформаторския блок. Няма да стане с ухажване, бой, ухажване, бой. Не може от едната страна Борисов да играе добрият, а от другата човек, който казва, че е в пряка и ежедневна връзка с него, да играе лошото ченге”.
Лидерът в оставка на Движение България на гражданите обясни, че в една сериозна политика такива неща не се правят. Тя даде за пример Германия, която според нея е харесвана от много български политики, където канцлерът Меркел не поръчва да се говори за нейните опоненти.
След като обяви, че няма нищо по-хубаво от истината в отношенията между политически фигури, Меглена Кунева обясни, че Реформаторският блок изгражда своята физиономия, тъй като все още е платформа с много граждани, но трябва време. Според нея хората са загубили остротата на възприятието и доверието, че политиците наистина искат да променят. „Реформаторският блок крие заявката си в своето име”, отговори тя на твърдения, че формацията все още е неразбрана. По думите й алтернатива трябва, а тя може да се намери в лицето на Реформаторския блок.
Кунева сподели свое прозрение – ситуацията в медиите е същата като в съдебната система. според нея скоро и в медиите ще започнат да излизат „тефтерчета” по подобие на това на шефа на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. Твърдението си подкрепи с това, че „чувства с кожата си”.
Атаките срещу членовете на Гражданския съвет на Реформаторския блок тя коментира като „страх в лошите”. По думите й той е необходим, за да може новата формация да върви напред, а създаването му е било по инициатива на граждани, споделена в писмо.
Кунева отново настоя за осигуряването на мажоритарно поле, което логично доведе до въпроса излъгала ли е своите избиратели на евроизборите през 2009 година, когато водеше листата за евродепутати на НДСВ, но предпочете да остане еврокомисар? Отговорът й беше призив да се използва един и същ критерий за всички политици и даде за пример Ивайло Калфин, кандидатирал се за президент, Кристиан Вигенин, станал министър, и Румяна Желева, която също прие министерско място.
Също така припомни и свои заслуги: „Защо не заех това удобно място в Европейския парламент? Сега щях да ви идвам от време на време на гости, облечена с целия авторитет на ЕП. Аз мечтая за това място. Срещу този шанс стояха 300 милиона за българската държава. Ако нямаше комисар, който да стои до изпита на новия, те щяха да бъдат загубени, затова го направих. Ако страната има нужда от мен и ако мога да внеса 300 милиона с моето присъствие, аз пак ще го направя”.
След изборите на 12 май лидерите на част от невлезлите в парламента партии подадоха оставка, сред тях бе и Кунева, но тя все още продължава да е лидер на ДБГ. Поста си тя обясни с това, че промени и в ръководството, и в устава се очакват по време на Националното събрание в края на септември.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА